Deniz Naki'den, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'a tepki
16.05.2018 22:37 GÜNCEL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile fotoğraf çektirdikleri için Alman milli futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a yöneltilen eleştirilerin ardı kesilmiyor.

Türkiye kökenli Alman futbolcu Deniz Naki, fotoğraflar nedeniyle iki futbolcuyu da ağır bir şekilde eleştirdi. Türkiye'de son olarak Amedspor'da top koşturan, AKP hükümetine karşı eleştirel görüşleriyle tanınan ve 7 Ocak 2018'de Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Düren yakınlarında aracıyla otobanda seyir hâlindeyken silahlı saldırıya uğradıktan sonra Almanya'da kalmaya karar veren Naki, "Mesut ve İlkay'ın Erdoğan'a forma sunmaları kesinlikle kabul edilemez” diye konuştu.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, İnternet haber portali sportbild.de'ye demeç veren eski St. Pauli ve Paderborn oyuncusu, futbolcuların Erdoğan'ın seçim kampanyasına katkıda bulunduğunu söyledi.

"Tüm dünya, Erdoğan’ın böyle olmadığını biliyor”

"Bu sizin Cumhurbaşkanınız ise o zaman neden Almanya için top koşturuyorsunuz? Ben bunu doğru bulmuyorum” diyen Naki, "Eğer bir cumhurbaşkanı, barış ve demokrasiden yanaysa, kendisine bir forma takdim edilebilir. Ancak tüm dünya, Erdoğan’ın böyle olmadığını biliyor” dedi. Gündoğan, gelen tepkilerin ardından yaptığı açıklamada, buluşmanın siyasi bir mesaj verme amacı taşımadığını ve fotoğrafların seçim kampanyasına destek amacıyla çektirilmediğini belirtmişti.