Anasayfa GÜNCEL Deniz Yücel'in avukatından AKP'nin AİHM savunmasına eleştiri

Deniz Yücel’in avukatından AKP’nin AİHM savunmasına eleştiri

304 gündür özgürlüğünden mahkum olan Die Welt Türkiye Muhabiri Deniz Yücel’in Avukatı Veysel Ok, hakkında 10 aydır iddianame hazırlanmayan müvekkiliyle ilgili hükümetin AİHM’ye gönderdiği savunmayı eleştirdi. Ok, bu durumun “ne adil ne de mantıklı” olduğunu belirtti.

Veysel Ok, Yücel’e yönelik Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde devam eden sürecin en hızlı şekilde tamamlanması gerektiğini söyledi. AFP haber ajansına konuşan Ok, “Yücel’in AİHM sürecinin, Türkiye’deki tüm gazeteciler için büyük bir anlamı olduğunu” belirtti.

‘AKP’NİN SAVUNMASINA YANIT VERECEĞİZ’

14 Şubat’ta gözaltına alınan ve 27 Şubat’tan bu yana Silivri Cezaevi’nde tutulan Yücel’in avukatı Ok, bu ay içinde Türkiye’nin Yücel’e ilişkin AİHM’ye verdiği savunmaya da bir yanıt yazacaklarını ifade etti. Ok, AKP hükümetinin savunmasına ilişkin verecekleri yanıtta, Yücel’in tutukluluğunun neden yasalara uygun olmadığını aktaracaklarını belirtti. Ok, Yücel’in 10 aydır hakkında bir iddianame hazırlanmadan cezaevinde tutulduğuna dikkat çekerek, AKP hükümetinin AİHM’ye Yücel’in tutukluluğuna ilişkin savunma göndermesinin “ne adil ne de mantıklı” olduğu eleştirisinde bulundu.


‘YÜCEL GAZETECİLİKTEN TUTUKLU’

Evrensel’in haberine göre, Veysel Ok, Yücel’in gazetecilik faaliyetleri nedeniyle tutuklandığını ve hakkındaki iddiaların yaptığı haberlere dayandırıldığını belirtti. Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gazeteciliğin yargılanmasına izin vermiyor.

AKP hükümeti, hakkında iddianame hazırlanmadan tutuklu bulunan Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Yücel’in tutukluluğuna ilişkin AİHM’ye bir savunma göndermişti. AİHM’nin talebi üzerine 28 Kasım’da gönderilen 51 sayfalık savunma metninde hükümet, gazetecinin tutukluluğunu savunarak bunun “gerekli ve orantılı” olduğunu iddia etmişti.

Yücel’in AİHM’ye yaptığı şikayet başvurusu üzerine istenen ve daha önce AKP hükümeti tarafından iki kez ertelenen savunmada, Yücel’in tutukluluğunun gazetecilik faaliyetleri ile ilgili olmadığı savunuldu. Metinde, “Deniz Yücel’in terör örgütlerinin amaçları ile uyumlu hareket ettiği, terör örgütlerinin lehine propaganda yaptığı, Kürt ve Türk toplumları arasındaki anlaşmazlıkları kışkırtma amaçlı davranışlarda bulunduğu” şüphesinin oluştuğu iddia edildi.

Ayrıca savunmada, Yücel’in Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın e-postalarına siber saldırı düzenleyen bir hacker grubu ile de iletişimi olduğu öne sürüldü.

AİHM TÜRKİYE’DEN GEREKÇE İSTEDİ

AİHM, Türkiye’den Yücel’in tutukluluğunun neden uzun sürdüğünü gerekçelendirmesini istemişti. Savunmada, Türkiye’deki olağanüstü hal koşulları ve mahkemenin üzerindeki iş yükü dikkate alındığında bunun “son derece anlaşılabilir bir durum” ifadeleri ile savundu.

Hükümet, AİHM’den Yücel’in şikayetini geri çekmesini istedi.

Die Welt gazetesinin Türkiye Muhabiri Yücel, Albayrak’ın e-postalarına yönelik yapılan haberler kapsamında yürütülen soruşturmada, kendi isteğiyle ifade vermeye gittiği emniyette 14 Şubat’ta gözaltına alınmıştı.

Ancak Yücel, Cemil Bayık ile yaptığı röportaj gerekçe gösterilerek “terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek” suçlamalarıyla 27 Şubat’ta tutuklanmıştı. Türkiye ve Almanya vatandaşı olan Yücel’in tutuklanması Almanya ile Türkiye ilişkilerine büyük zarar verdi. Federal hükümet Yücel’in serbest bırakılması için girişimlerde bulunuyor.

AİHM sözcülerinden birinin açıklamasına göre, mahkemeden Yücel’e ilişkin bir karar çıkmasının aylar alabileceği belirtiliyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,693AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Yarın hiç gelmeyebilir

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Osman Müftüoğlu, ‘eşcinsel ilişkinin televizyonlarda çok fazla görünür olmasının...

Çevrimiçi Çağ

Deniz kenarında bir kafe… Önümde, bugünlerde yayımlanan Max Frisch’in “Kont Öderland” adlı kitabı var....

Kader değil

Birkaç gün sonra İstanbul seçmeni bir kez daha sandığa gidecek. İstanbul dışındaki herkesin gözü...

ABD, Çin’i yanlış mı anladı?

Bir yıl kadar önce, iki ABD’li eski diplomat “Foreign Affairs” dergisinde ABD’nin...

İstanbul-Ankara demiryolu hattı aşırı yağış nedeniyle kapatıldı

Türkiye Cumhuriyeti Demir Yolları (TCDD), "İstanbul-Ankara demiryolu hattı Arifiye'deki aşırı yağış...

Fatih Er’in “Binali Yıldırım’ı biz çağırmadık” iddiasına Ünsal Ünlü’den yalanlama

Halkın oylarıyla seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, TRT Haber canlı yayınına konuk...

Erdoğan’dan ortak yayınla ilgili açıklama: Yarın medyada çok daha önemli bir şey göreceksiniz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım'ın karşı karşıya geldiği...

Ekrem İmamoğlu TRT Haber’de soruları yanıtladı

Halkın oylarıyla seçilen ancak YSK tarafından mazbatası iptal edilen İBB Başkanı Ekrem...

Öykü Arin için Sağlık Bakanlığı’na çağrı: 100 bin numune ‘Öykü’lerin umudu

BERKAY SAĞOLAntalya'da lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Öykü Arin...

Askerlik süresini 6 aya indiren madde kabul edildi

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Genel Kurul'da...

Sonraki haber