Depremler de tedirginlik de devam ediyor
17.02.2017 00:59 GÜNCEL
Ayvacık’ta meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin üzerinden 10 gün geçti. Depremler sürerken, halkta tedirginlik dinmiyor. Fiziksel şartlar iyileştirilmiş olsa da, köylü net ve birbiriyle tutarlı açıklamalar bekliyor

MUSTAFA DERMANLI

Çanakkale’de 6 Şubat sabahı Ayvacık’a bağlı Gülpınar Köyü’nde meydana gelen 5,3 büyüklüğündeki depremin ardından bölge her gün, hatta her saat sallanmaya devam ediyor. Son 10 günde bini aşkın artçı depremin meydana geldiği bölgede 4 şiddetinin üzerinde tam 17 deprem yaşandı. Bu depremlerin altı tanesi ise 5 şiddetinin üzerindeydi. Depremler sonrasında bölgede can kaybı olmaması sevindirirken bu depremlerin devam ediyor olması, depremden hafif ya da ağır etkilenen 21 köyde yaşayan yaklaşık 2 bin 500 yurttaşı kıldı.

Geride kalan 10 günün ardından başta Tuzla ve Yukarıköy olmak üzere tüm bölgelere evi hafif-ağır hasarlı olan ya da evine korkudan giremeyen köylüler için hem çadırlar, hem de konteynerlar kuruldu. Taşımalı sistemle eğitim gören köyler de dahil olmak üzere 1 haftalık zorunlu tatilin ardından eğitim konteynerda oluşturulan geçici okulda başladı. AFAD, Kızılay, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının yardımları 10 gün süresince aralıksız devam ederken, bazı bölgelerde ihtiyaçtan daha fazla yardım götürüldüğü de gözlendi.depremler-de-tedirginlik-de-devam-ediyor-246181-1.

İlk hafta en büyük sıkıntının çocuklara psikososyal destek sağlanması, oyun alanları yaratılması konusu gündeme gelmişti. Tuzla ve Yukarıköy’de kurulan kapalı çocuk parkı bir nebze de olsa çocuklara bir oyun alanı yaratmış oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü Psikososyal Destek Ekibi’nin bölgede görev aldığı bilgisi de edindiğimiz bilgiler arasında. Bu ekibin yeterli olup olmadığına dair ise net bir veriye henüz sahip değiliz.

Hasar çalışmaları revize ediliyor
Depremin hissedildiği 21 köyde çeşitli kurum ve kademelerde 500’e yakın personel görev yapıyor. Tüm köylere üç öğün sıcak yemek servisi yapılmaya devam edilirken, yurttaşların çadırlardan konteynerlere nakline de başlandı. Depremlerin sürmesi sebebiyle hasar tespit çalışmaları da devamlı revize ediliyor. Sadece birkaç evin duvarında çatlağın olduğu köylerde de korkudan eve giremeyen halk için çadır ve konteynerler köylere kurulmuş durumda. AFAD ve Kızılay’ın haricinde komşu ve merkez belediye birimlerinin de deprem bölgesinde halkla birlikte olduğu gözlemleniyor. Başta İstanbul, İzmir, Sakarya, Ankara, Bursa ve Balıkesir olmak üzere afet konusunda destek verebilecek birimler de yine Ayvacık’a gelmiş durumda. Buradaki operasyonel işler tamamlandıktan sonra ekiplerin büyük kısmının geri çekileceği tahmin ediliyor.

depremler-de-tedirginlik-de-devam-ediyor-246180-1.

Uzmanların kararsızlığı tedirginliği artırıyor
Konunun uzmanı olan kişilerin birbirinin aksine açıklamalar yapması, bölgede yaşayan halktaki tedirginliği daha da artırıyor. Prof. Dr. Doğan Perinçek, yaşanan depremlerin olağan bir durum olmadığını ve bu durumun kendisini endişelendirdiğini belirtirken yine Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan da Perinçek’i doğrular açıklamalarda bulundu. Ercan, önümüzdeki 15 gün içerisinde Çanakkale bölgesinde 6 şiddetinde bir deprem beklendiği yönünde bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ise bu depremlerin risk oluşturmadığını, bu depremlerin büyük bir deprem yaratmayacağını ifade etti. Prof. Dr. Haluk Özener de yaşanan depremleri anormal bir durum olarak değerlendirmeyerek, Çanakkale için sürpriz olmayan depremler olarak niteledi. Konunun uzmanlarının farklı açıklamalar yapmaları bölgede yaşayan, hatta Ayvacık’a yakın ilçeler ile Çanakkale merkezde ikâmet edenlerde de tedirginlik yaratmaya devam ediyor.

Depremi yakinen yaşayan köylülerin, bire bir görüşmelerde sondaj aramalarının depremi tetiklemiş olabileceği şüphesi iyiden iyiye dile getirilirken, HAARP saldırısıyla yapay bir deprem oluşturulduğu iddiasına da inananlar azımsanmayacak sayıda. Bölgedekiler ısrarla bilimsel bir araştırma yapılarak depremin sebeplerinin incelenmesini istediklerini dile getiriyor.

depremler-de-tedirginlik-de-devam-ediyor-246182-1.

Devlet yetkilileri baharda yeni evlerin teslim edileceği açıklamasını yaparken, buranın özel mimarisinin korunması gerektiği hem yaşayanlar, hem de çeşitli kesimlerce ısrarla dile getiriliyor. Depremzedeler kafalarını yastığa her koyduğunda, “Acaba bu akşam da deprem olacak mı?” korkusuyla uyumaya çalışırken, hem bilimsel bir araştırmayla bu depremlerin sebebinin net bir şekilde açıklanmasını, hem de konunun uzmanlarınca birbiriyle tutarlı açıklamalar yapılmasını bekliyor.