Anasayfa ÖZEL Dereceye girenlerin tercihi İstanbul ve Ankara

Dereceye girenlerin tercihi İstanbul ve Ankara

YKS’de dereceye giren adayların yüzde 50’si İstanbul ve Ankara’daki üniversiteleri tercih etti. Sınavda en başarılı iller Ankara, Denizli ve Eskişehir oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversiteye girişte son yılın verilerini illere göre değerlendirdi. YÖK’ün, “2018 YKS Yükseköğretime Geçişte İl – Bölge Başarıları ve Nüfus Hareketliliği” raporuna göre İstanbul, Erzurum, Sivas, Elazığ, Isparta illerinde ikamet eden öğrencilerin çoğunluğu üniversite için kendi illerini tercih ederken Sinop, Hakkari, Şırnak, Ordu ve Osmaniye üniversite için başka illere en çok öğrenci gönderen şehirler oldu.

YKS’de dereceye giren adayların yüzde 50’si İstanbul ve Ankara’daki üniversiteleri tercih etti. Üniversite sınavında en başarılı iller Ankara, Denizli ve Eskişehir oldu. YÖK’ün raporunda, sınavda en başarısız üç il Şırnak, Ardahan ve Hakkari şeklinde sıralandı.

Üniversite sınavına başvuran 2.3 milyon adaydan 857 bini yükseköğretim programlarına yerleşti. Adayların yalnızca 394 bini dört yıllık bölümlere girebildi. YKS’nin verilerine göre, sınavda ilk 100’e girenlerin yüzde 46’sı sayısal, yüzde 37’si eşit ağırlık, yüzde 15’i ise sözel alanlarından mezun oldu. YKS’de ilk tercihine yerleşen aday sayısı 59 bin 553, son tercihine yerleşen aday sayısı ise 3 bin 322 oldu. Tercihine yerleşebilen adayların yüzde 30’u Marmara Bölgesi’nden çıktı.

Marmara, en başarılı bölge

Marmara Bölgesi’ndeki 627 bin üniversite adayından 126 bini lisans tercihlerine yerleşti. En başarılı ilk beş bin öğrencinin sıralandığı listene Marmara’dan 3 bin 751 öğrencinin yer alması dikkati çekti. Marmara’daki öğrencilerin yüzde 70’e yakını kendi bölgelerinde kalmayı tercih etti.

yüzde 66’sı şehir değiştirdi

Öğrencilerin yüzde 33’ü, üniversite tercihlerini yaşadıkları ildeki okullardan yana kullandı. Yükseköğretim için şehir değiştiren öğrencilerin oranının yüzde 66 olduğu bildirildi. Öğrencilerin yüzde 20’si İstanbul, yüzde 10’u Ankara’da, yüzde 5’i de İzmir’de öğrenim görmeyi tercih etti.

En başarılı il Ankara

Üniversite sınavında en başarılı şehir Ankara oldu. Başkentte sınava giren 161 bin adaydan 38 bini lisans bölümlerine yerleştirildi. Sınavı kazananların yüzde 70’i Ankara’da kalmayı tercih etti. Şehir değiştiren Ankara öğrencilerin ilk adresi Kırıkkale, ikinci adresi ise İstanbul oldu.

Hakkari, başarı sırasında tüm iller içinde son sırada yer aldı. Bu şehirden sınava giren 11 bin 722 adaydan yalnızca 923’ü üniversiteyi kazandı. Sınavı kazanan öğrencilerin yüzde 91’i Hakkari’nin dışında bir üniversiteyi seçti.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,032AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Öğrencilere şiddet uygulayan okul müdürü görevden alındı

Çankırı'nın Yapraklı ilçesindeki bir ilkokulda, İstiklal Marşı töreninde kürsüye çıkardığı öğrencilere şiddet...

CHP’li Öztrak: Sandığa yapılan darbenin sorumluluğu iktidarın sırtınadır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Sözcüsü Faik Öztrak, YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye...

Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin borcunu açıkladı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, "Büyükşehir Belediyemizin toplam borcu 9,5 milyar...

Akşener: YSK’nin açıkladığı şey gerekçeli karar değil darbe bildirisidir

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, YSK'nin İBB seçiminin iptaline ilişkin açıkladığı...

Nadal, Fransa Açık’ta rekor peşinde

Fransa Açık (Roland Garros) Turnuvası'nı 11 kez kazanan Rafael Nadal, Avustralya Açık'taki 11 şampiyonluğuyla...

AKP, 15 bin kişinin yaşadığı mahalleyi ‘terörist’ ilan etti

AKP Maltepe İlçe Başkanlığı tarafından Maltepe ilçe seçim merkezinin taşınması talebiyle hazırlanan...

AKP’li belediye 21 bin liraya tespih almış!

AKP’den 10 milyon 500 bin TL borçla Elazığ’ın Yazıkonak belde belediyesini devralan...

Fenerbahçe’den ‘UEFA’ açıklaması

Fenerbahçe Kulübünden yapılan açıklamada, "Kulübümüz Yargı Dairesine sevk edilirken, olası UEFA gelirlerinden kesilmek üzere...

Tunç Soyer: Ekrem İmamoğlu’nun her zaman yanında olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve...

YSK, kamu görevlisi olduğunu belirtti: 23 Haziran’da sandıklara imam başkan

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul seçiminin iptaline ilişkin gerekçesi üzerindeki tartışmalar sürerken, imamların...

Sonraki haber