Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Dereler de kirli deniz de

Dereler de kirli deniz de

HABER MERKEZİ

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde yaşayan yurttaşlar, ilçeden geçen derelerin ve Burhaniye denizinin fabrika atıklarıyla kirletilmesine göz yumdukları gerekçesiyle; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Balıkesir İl Tarım Müdürlüğü ve Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdare Başkanlığı (BASKİ) hakkında suç duyurusunda bulundu. Halk, suç duyurusunun sebeplerini ise Burhaniye Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla açıkladı.


Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) öncülüğünde gerçekleşen basın açıklamasında Havran ilçesindeki Büyükdere, Küçükdere, Çoruk, Bostancı ve Çıkrıkcı köylerindeki kanalizasyonların, bölgedeki otel ve fabrikaların, büyük baş ve küçükbaş besi çiftliklerinin atıklarının arıtılmadan derelere döküldüğü ifade edildi.

Şikâyetlerini söz konusu kurumlara ilettiklerini ama gereğinin yapılmadığını söyleyen Burhaniyeliler adına basın açıklamasını okuyan Hatice Engin, Havran Çayı, Çoruk Çayı, Kadıncık ve Üvecik derelerinin atıklarla kirletilmesi sonucunda derelerin aktığı Burhaniye Denizi’nin koku ve kirlilik sebebiyle artık yüzülemez hale geldiği ifade söyledi.

Laboratuvardan ‘kötü’ değerlendirmesi
Balıkesir Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın yaptığı analizlerde derelerdeki suyun ‘kötü’ çıktığını söyleyen Engin, ‘kötü’ tanımlamasının uluslararası tanımlamalara uygun olmadığını, sayısal veri verilmesi gerektiğini şu sözlerle ifade etti: “Yüzme suyu ve plaj kalitesiyle ilgili, deniz temizliği bilimsel ve uluslararası normlarla dile getirilmemekte, iyi-orta-kötü gibi göreceli tanımlarla belirtilmektedir. Oysa kirliliğin ölçüsü, büyüklüğü, verdiği zarar, sayısal olarak ifade edilmelidir.

Deniz ekosistemini de bozan dere kirliliği insan ve çevre sağlığını olumsuz etkilemekte, bu durum mavi bayrak kriterlerine de uymamaktadır. “Kötü” kriterlerinde olan plajlar yüzme amaçlı kullanılamazlar, halkın uyarılması gerekir.”

5 bin 500 imza toplanmıştı
Denizin kirliğine karşı halkın topladığı 5 bin 500 imzanın Şehircilik ve Çevre Bakanlığı’na, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na, BASKİ’ye ve Burhaniye Belediye Başkanlığı’na 2017 Temmuz’unda ilettiklerini, o tarihten bu yana deniz suyunun daha da kirlendiğini, denizdeki kokunun daha da arttığını söyleyen Engin, şikayetlerine karşılık bir çözüm bulmadıkları için söz konusu makamlar hakkında dün suç duyurusunda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Açıklama şu ifadelerle son buldu: “Körfezdeki tüm arıtma tesislerinin atıklarını, ileri arıtma yaparak denize deşarj etmeleridir.Tek başına biyolojik arıtma ya da tek başına kimyasal arıtma çukur havzası nedeniyle ‘Hassas’ kategoride olan Edremit Körfezi’ni, yakın bir gelecekte ‘Girilemez’ konumda bir denize dönüştürecektir. Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Denizimizi kirleten tüm kirleticler ve tüm girişimlerimize rağmen sorumluluklarını yerine getirmeyen kamu görevlileri suç duyurusunda bulunuyoruz.”


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,375AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Akit yazarı: Bakmayın siz Kemalistlerin ’15 Temmuz bir FETÖ darbesidir’ mavallarına…

Akit yazarı Ali Karahasanoğlu 15 Temmuz darbe girişiminden "Kemalistleri" sorumlu tuttu.

15 Temmuz için toplanan bağışlar nerede?

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümü dolayısıyla, toplanan bağışların akıbeti bir kez...

Erdoğan: Asıl sorumluluğumuz FETÖ’yü doğuran ekosistemi yok etmek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün yeni binasının açılış töreninde konuştu.

Seçim sonrası çalışmalara başlayan TBMM 2,5 aylık yaz tatiline giriyor

Yerel seçimler nedeniyle Şubat ayının son haftasında tatile giren Meclis, uzun süre...

Sonraki haber