Anasayfa ARŞİV Ders kitabını kim seçer?

Ders kitabını kim seçer?

Birkaç hafta önceki iki yazımdan birinin başlığı ‘Öğrencilerin okuyacağı kültür kitaplarını kim seçer?’ diğeri ‘Seçmeli dersleri kim seçer?’di. Bu, dizinin üçüncü yazısı; anlatmak istediğim, “demokratik eğitim” dediğimiz şeyin ne anlama geldiği ve kısmen sahip olunan bu değerin AKP tarafından nasıl ortadan kaldırıldığı…

Bu yazıyı sonuna kadar okuma fırsatı bulamayacak olanlar için baştan belirteyim; zorunlu eğitim öğrencilerinin, öğretim yılı boyunca derslerinde hangi ders kitabını kullanacağı konusunda öğrencilerin, öğretmenlerin, öğrenci velilerinin, eğitim müfettişlerinin, il ilçe eğitim müdürlüklerinin ve de eğitim bakanlığının hiçbir rolü bulunmamaktadır. 19 milyon öğrencinin konularını hangi ders kitabından işleyeceğine özel yayınevleri karar verir. Eğitim Bakanlığının görevi, kitapların bedelini ödemekle sınırlıdır! Bu, on iki yıldır, yani AKP döneminden itibaren böyledir.

Ders kitaplarının kimin tarafından seçildiği eğitimin demokratik niteliği ile doğrudan ilgilidir. Eğitimin asıl bileşenlerinin sürecin dışında tutulması onları değersizleştirmek, özerkliğini elinden almak, ders içeriklerinin belirlenmesinden uzak tutmaktır ki bunun adı otoriterleşmedir. AKP’nin ders kitaplarını merkezileştirmesinin bir de piyasayla bağlantısı var; yüzde sekseni özel yayınevleri tarafından üretilen ders kitaplarının Talim Terbiye dışındaki (benzetmek gibi olmasın ama) tüketici denetimini engellemek.

Ders kitaplarını büyük ölçüde özel yayınevlerine hazırlatan ülkelerde bile sınıfa girecek kitapların mutlaka öğretme veya öğretmenin dahil olduğu okul kurullarında seçildiği görülür. İşte birkaç örnek:

ABD; bu ülkede ders kitapları öğretmenler tarafından seçilir. Okula girecek her eğitim materyali bir ay süreyle ilgili herkesin denetimine açılır. Varsa itiraz edilen bölümün düzeltilmesi istenir veya kullanımdan kaldırılır. Japonya; Japonya’da ders kitapları eğitim kurulu ve okul müdürlüğü tarafından seçilir. Almanya; öğretmen ders kitabı kullanmak zorunda değil, isterse eğitim bakanlığının onayladığı kitaplardan hangisini tercih edeceğine kendisi karar verir. İngiltere; derste kullanılacak ders kitaplarına zümre başkanlarına (sınıf seviyesi aynı şubesi farklı öğretmenlerin oluşturduğu kurul)  ve okul müdürlüğüne danışarak sınıf öğretmenleri karar verir. Belçika’da okul yönetimleri…(Kaynak; Talim Terbiye raporu)

Bizde sistem şöyle çalışıyor: Yüze yakın yayınevi dilediği ders kitabından dilediği kadar hazırlar ve olağan olmayan yollarla bakanlıktan onay alır. Bakanlık onayladığı ders kitaplarını Tebliğler Dergisinde yayımlar. Tüm yayıncılar, ellerindeki kitapları onaylı kitabı oranında hisse sahibi olduğu bir şirkette toplar. Devletin muhatabı teke iner. Sonra MEB, her bir ders için yazarını, yayıncısını belirtmeksizin bu şirketten her bir ders için birer milyon adet satın alır. Tekelleşmiş şirket kendince kârlı bulduğu birini basar ve devletin işaret ettiği illere gönderir. Aha size kitap seçimi!

Tuhaf olan, aynı sınıf seviyesindeki bir ders için onlarca kitaba onay verilip yayıncının belirlediği biri dışındaki diğerlerinin basımının yapılmaması, öğrencilerin onlardan birini tercih etme hakkının bulunmaması. Eğitim Bakanlığı, 2015-2016 öğretim yılında okutulacak ders kitaplarının listesini ocak ayında yayımlandı; listede farklı(!) yayınevlerine ait 18 adet 5. sınıf matematik, 18 adet 5. sınıf Türkçe, 8 adet 4. sınıf sosyal bilgiler ders kitabı var. Diğer sınıf ve branşlara ait kitapların sayısı bunlardan az değil. Bu kitap enflasyonuna rağmen sadece biri basılıp okullara gönderilecek; benim gibi listeye bakan birkaç kişi dışındaki kimse diğerlerinin varlığından haberdar olmayacak.     

AKP hükümetlerinden demokratik olmasını beklemiyoruz; kafası çalışan biri çıkıp madem okulun, öğretmenin, öğrencinin tercihine sunulmayacak aynı sınıfın aynı dersine yönelik sınırsız sayıda ders kitabı hazırlanmasına ne gerek var demez mi? Tabii işin arka planını bilenler için saçma bir soru benimkisi!

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,522AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Babacan’ın partisini kuracak isimlere ilişkin iddia

Karar yazarı Ali Bayramoğlu, AKP'den istifa ederek yeni parti kuracağını açıklayan Ali...

Yazar Azra Kohen: Fi dizisi benim için utanç verici hale geldi

Yazar Azra Kohen, Fi dizisinin, kitabıyla hiçbir benzerliğinin bulunmayacak hale getirildiğini belirtti...

İstanbul’da orman yangını

Şile Oruçoğlu köyünde bulunan ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı....

Füsun Üstel tahliye edildi

Barış Akademisyenlerinden Prof. Dr. Füsun Üstel tahliye edildi.

Havayolu şirketleri uçak biletlerinin fiyatını yükseltmek için bakanlıkla görüşüyor

Havacılık sektörü; dolar kurunun ve akaryakıt fiyatlarının yükselmesi, enflasyon, işçilik ve diğer...

Adana’da 22 bin litre sahte içki ele geçirildi

Son günlerde sahte içki sonucu yaşanan ölümler artmaya devam ediyor.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde 5 akademisyen görevden alındı

BERKAY SAĞOLDokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi...

Bursluluk Sınavı sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığınca, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı sonuçları "www.meb.gov.tr" internet...

James Jeffrey ile görüşme sonrası yeni bir görüşme: Çavuşoğlu Lavrov’u aradı

ABD'li Jeffrey ile Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmeden hemen sonra Rusya Dışişleri Bakanı...

Trump: İran’ın CIA raporu yalan

İran’ın, CIA adına casusluk yaptığı belirtilen 17 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklamasına...

Sonraki haber