Anasayfa GÜNCEL Dershane krizinde şimdi ne olacak?

Dershane krizinde şimdi ne olacak?

SERBAY MANSUROĞLU – [email protected]

Anayasa Mahkemesi dershanelerin kapatılması düzenlemesini iptal etti. Karar eğitimde var olan krizi derinleştirirken veliler ve öğrenciler ‘şimdi ne olacak’ sorusunu soruyor. Bakan Avcı, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararını açıklamasının ardından hükümetin adım atacağını belirtti. Davutoğlu ise kararı siyasi irade olarak uygulamayabilecekleri sinyalini verdi. Eğitimi altüst eden krize karşı 9 adımda yapılması gerekeni sıraladık:

1. Yasal düzenleme gerek

Anayasa Mahkemesi’nin oy çokluğu ile aldığı karara göre 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershaneler faaliyetlerine devam edebilecek. Kararın Resmi Gazetede yayımlanmasıyla Bakanlığın yeni düzenleme yaparak dershanelerin önünü açması gerekecek.

2. Temel liseler isterse tekrar dershane olabilmeli

Aynı şekilde alınan karara göre temel liseler yoluna devam edecek. Bazı temel liselerin ‘artık öğrenci bulamayız’ kaygısıyla dershane olma talebi var. Bu hak tanınmalı.

3. Mahkeme kararı uygulanır mı?

Milli Eğitim Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi’nin kararını uygulamakla yükümlü. Ancak Danıştay’ın 8 bin okul müdürünü göreve iade eden kararının üzerinden bir ay geçti. Bakanlık kararı hala görmezden geliyor, dershane kararı için de aynı taktiği izleyebilir. Temmuz, ağustosta bu sorun çözülmezse okullar açıldığında kaos büyür, acil adım atılmalı.

4. Yeni tercih takvimi gerekiyor

TEOG tercih süresi yarın sona erecek. Ancak Bakanlığın bu sene özel okul kayıtlarını ayrı alması nedeniyle özel okul tercihleri 10 Temmuz’da sona erdi. Sınav odaklı sistem nedeniyle devlet okulları yerine temel liseleri tercih etmek zorunda kalan adaylar ve velileri seçeneksiz kaldı. Bu karardan sonra öğrencilerin devlet lisesi ile temel lise arasında yeniden tercih yapma olanağı tanınmalı. Bunun için yeni tercih takvimi oluşturulması gerekiyor.

5. Paralar iade edilmeli

Önkayıt ve kayıt döneminde özel ve temel liselere gitmeyi seçen öğrenciler ücretlerini yatırmaya başlamıştı. Bu liselere gitmekten vazgeçen öğrencilerin velilerine ödedikleri paralar iade edilmeli. Kurumlar idare kararından doğan zararlarını tazminatla alacak hukuksal mücadeleyi başlatabilir.

6. Nakil aldıranlara yeni şans

Devlet liselerinin 11. ve 12. sınıfında okuyan öğrenciler de YGS ve LYS’ye hazırlık için özel lise ve temel liselere naklini aldırdı. Devlet liselerinin bazıları etüt merkezleriyle anlaşmıştı. Bu öğrencilere yeni bir hak tanınmalı.

7. Öğretmenleri unutmamalı

Düzenleme sonrası 60 bin dershane öğretmeninden 30 bini işsiz kaldı. Bakanlık işsiz öğretmenleri kadroya alacağını açıkladı. Ancak 6 yıl çalışmış olma koşulu nedeniyle 30 bin öğretmenden ancak 5 bini kadroya girebilecekti. Yeni düzenlemede öğretmenler hesaba katılmayı bekliyor.

8. Karar ders niteliğinde olmalı

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı Bakanlık için ders niteliğinde olmalı. Eğitim paydaşlarıyla birlikte ortak bir yol haritası belirlenmeden milyonlarca öğrenci ve ailelerini ilgilendiren kararlar alınmamalı, eğitime ölçüsüz, hukuksuz müdahaleler yapılmamalı.

9. Eğitim sistemi değişirse dershaneler kapanabilir

Hükümet ve Cemaat arasındaki kavga nedeniyle kapatılması gündeme gelen dershanelerin gerçek anlamıyla kapatılması için sınav odaklı, eleyici eğitim sisteminin terk edilmesi gerekiyor. Bu aşamada devlet okullarının güçlendirilmesi, sınıf mevcutlarının düşürülmesi, eğitimin niteliğinin artırılması, okul türleri ve öğrenciler arasındaki eşitsizliklerin giderilmesi, öğretmen istihdamının sağlanması Bakanlığın atacağı ilk adımlar olmalı.

Dershane krizinde kim ne dedi?

SON HABERLER

CHP’li Yücel Özen hayatını kaybetti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir eski İl Yöneticisi ve Tire Belediye Meclis...

Uber davası ertelendi

Uber'e erişimin engellenmesi ve firmanın Türkiye'den men edilmesi talebiyle açılan dava, bilirkişi...

Yeni Zelanda saldırısında ölenlerin sayısı 51’e yükseldi

Christchurch kentinde 15 Mart'ta iki camiye düzenlenen saldırının ardından kendisinden haber alınamayan...

Akşener: Ekrem kardeşim niye kızdırdın bu kadar Tayyip Bey’i?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Bir yerel seçime gidiyoruz ama sanırsınız...

MGK’den yerel seçim mesajı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi. 4,5 saat süren toplantı sonrası...

Alper Taş’a sosyal medyadan büyük destek

Sosyal medya kullanıcıları CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş'ın başlattığı #BenimİçinBeyoğlu...

10 maddede AKP ile birlikte kaybedilen Beyoğlu

Beyoğlu’nun AKP'li yıllarda yapılan değişim ve dönüşüm ile birlikte tarihi yapısı yok...

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası FED kritik faiz kararını duyurdu. FED faizi değiştirmeyerek yüzde...

Feridun Düzağaç’tan Alper Taş’a destek çağrısı

İsmi Beyoğlu Belediye Başkan adaylığına açıklandığı günden bu yana toplumun büyük ilgisiyle...

Saray’dan Yeni Zelanda açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Yeni Zelanda'daki saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı.