-Reklam-
Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Dert kömür değil termik

Dert kömür değil termik

Hattat Holding, 14 yıl oyaladıktan sonra Amasra’daki ocaklardan kömür çıkartmanın “güvenli olmadığını” öne sürdü. Sayıştay, “Baştan belli olan düşünce, ilk defa yazılı olarak ifade edildi” dedi

Amasra’da, Hattat Holding rödovans sözleşmesinin imzalanmasından 14 yıl sonra “Kömür çıkartmam riskli” iddiasında bulundu.

2005 yılından bu yana Bartın Platformu, çevre örgütleri ve yöre halkı, şirketin asıl amacının kömür çıkartmak değil, ocak çıkışlarının bulunduğu ve denize yakın alana ithal kömüre dayalı termik santral kurmak olduğunu anlatıyordu.

Başlangıçta 36 ay hazırlık süresi isteyen şirket, önce 17 ay 5 gün, 17 ay 21 gün ve son olarak 9 ay 16 gün olmak üzere 3 defada 44 ay 12 gün ek hazırlık süresi istedi. Mahkeme kararıyla 76 ay ek hazırlık süresi daha verilen şirketin hazırlık çalışmalarının bitiş tarihi 22 Mayıs 2019’a kadar uzatıldı. Ancak söz verilen üretime geçişi sağlayacak hazırlıklar bir türlü tamamlanmadı. Sayıştay denetçilerinin Türkiye Taşkömürü Kurumu’nu incelemeleri, kömür çıkartmayan, rödovans sözleşmesinin karşılığını devlete ödemeyen ama buna karşın yöre halkının göç etmesine, çevrenin katledilmesine neden olan proje ile ilgili olarak holdingin gerçek niyeti açıklıkla gözler önüne serildi.

Yazı ortaya çıktı

Sayıştay raporunda, şirketin TTK’ye yazdığı ve amacının kömür çıkartmak olmadığı iddialarını doğrulayan yazılara yer verildi.

Şirket, sözleşmeden 12 yıl sonra TTK’ye ilettiği 2 Mart 2017 tarihli yazıda, Soma ve Ermenek’te yaşanan kazaları anımsatarak, ocakta güvenliği sağlamaya dönük önlemler almasını istedi. Yazıda, “Aksi bir durumda tasman, havalandırma, gaz sızmaları, su geliri, kömür kızışması, göçük gibi stenmeyen durumlar meydana gelebilecektir. Bu konuda oluşabilecek olumsuz gelişmelerden kurumunuz sorumlu olacaktır” denildi.

‘Sahayı Hattat’a bırakın’

Hattat A.Ş. Bülent Ecevit Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünden iki profesöre de iddialarını destekleyen 10 Mayıs 2017 tarihli bir rapor hazırlattı.

Bu raporda, “…maden işletmeciliği tekniğine, ekonomik gerçeklere ve madencilik çalışmalarında iş güvenliği ilkelerine uygun değildir. Seçenekler arasında en uygun olan; Amasra A’da üretimin -250/-300 katının tamamlanmasıyla sona erdirilmesi ve sahanın bütünüyle HATTAT firmasına teslim edilmesidir” denildi. Şirket bu raporu 24 Mayıs 2017’de TTK’ya iletti.

”İtiraf” saptaması

Sayıştay denetçileri , ilk başvurudan yaklaşık iki ay sonra sunulan üniversite raporuyla ilgili, “bu tür bir etüt için oldukça kısa bir sürede hazırlandığı belli olan bu raporla belki de sahanın ihalesi ve sözleşme imzalanması sürecinde belli olan düşüncenin ilk defa yazılı olarak ifade edildiği görülmektedir” dedi.

Sayıştay denetçileri, şirketten hazırlık çalışmalarını tamamlama ve taahhüt edilen üretim için öngördüğü sürenin sorgulanarak açıklığa kavuşturulmasını istedi.

- Reklam -

SON HABERLER

Akar’dan Yunanistan’a tepki: İhlallere son verilmeli

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gayri askeri statüdeki adaların silahlandırılmasıyla uluslararası hukuk...

Marmara’da hava soğuyor

Marmara Bölgesi'nde hava sıcaklıklarının 2 ila 4 derece azalması bekleniyor.

Gökçek, Ankara’nın borçlarının yükünü Tuna’ya attı: Onun döneminde oldu

Melih Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin borçlarının kendisinden sonra göreve gelen Mustafa Tuna...

Premier Lig Seyir Defteri: Watford yollarında

Geçenlerde Ankara Batıkent’te zehirli et yedirilen 13 köpeğin öldüğünü, olayın faillerinin tutuksuz...

Tacize karşı dayanışma yöntemlerini üniversiteliler anlatıyor: Kadın dayanışmasını ve önlemi konuşmak şart

Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü’nden (BÜKAK) Zeynep Nisan Günç ve Ezgi...

‘Seni duydum ve ben harekete geçeceğim’

Tuana Bıldırcın - Öykü KızıltanSon yıllarda, görünürlüğü...

BirGün Kadın sayfası yola çıktı: ‘Haydi durma, çoğaltalım rüzgârı’

17 yıllık AKP iktidarı süresince Siyasal İslam’ın boyunduruğu altında toplumsal hayatın biat...

İşsizlik ve mahalledeki yangın

Türkiye’de toplumsal kutuplaşma ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Bu kutuplaşma kendini en çok...

Tarımda 15 yılda yok olmanın eşiğine geldik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünlerinde ithalat ve ihracat verilerini de içeren...

Giden her can için yalnızca 5 gün yattı!

Soma Katliamı davasında 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Soma Kömür İşletmeleri AŞ...

Sonraki haber