Anasayfa YAŞAM Dertler teşbih

Dertler teşbih

Dertlerimi teşbih yaptım, hiçbir şeye benzemiyor… Ortalıkta dolaşıyorum. Hazır kriz geliyor, Dolar şahlanmış, havalar sıcaktan çıldırmış, dereler taşmış, fabrikalar satılmış, yollar satılmış, geçmesek de görmeksek de o köprüler bize saplanmış daha ne olsun? Keriz keriz dolaşıyorum, bir yanımda Twitter, bir yanımda Instagram, koluma da Vatzap girdi. Herkes birbirinden nefret ediyor. Güzel memleket. Şu kriz de geliyor, geliyor, gelecekse gelsin, gelemeyecekse bassın gitsin artık ya. Ensede sürekli giyotinin nikotinli kılıcı gibi sallanıyor ve pis pis kokuyor.


Herkes ilgi peşinde. Beğenilmek artık sanal olarak bir değer haline geldi. Tuhaf mısın, acayip misin, kendinden utanmıyor musun? Para pul senin güzel kardeşim. Tek tip, tek pantolon, tek köz, tek yürek olduk. Arabamız var altımızda çok şükür ama arabayla nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Telefonum son model ama neye bakacağımı bilmiyorum. Bilmemin de gereği yok, bilenler adam mı? Değil tabii.

En basit fikirlerde bile anlaşamamak en büyük değerimiz oldu. Neyse ki ortak nefrette anlaşıyoruz. Bizim nefretimizi kimse sınamaya kalkmasın. Nefret enerjisiyle baraj dolduracak kabiliyetimiz var ama sadece laf ve boş yapıyoruz. Bunu değerlendirmek gerekirken birbirimize kin saçıyoruz.

Popçumuz böyle, topçumuz zaten, artık vekil diye bi şey kalmadı ama vekilimiz de böyle, vekil zaten eski sporcu, eski topçular ise kaçak oldu. Altımda milyonluk araba meclise geliyorum, o konuda bile herkes birbirine giriyor. Dert benim değil, dert hepimizin ama hepiniz hangimizsiniz?

Anlık ünlülük en moda. Keşke bir Tivit atsam da hayatım değişse diye düşünenleriniz varsa, onlar için bir iyi bir kötü haberim var. Evet, artık bu mümkün ama olumsuz yönde. Ya kardeşim sen de hakaret etme değil mi?

Her şey hakaret, her şey… Fare dağa laf ediyor, dağ alınıyor, fare hapislik oluyor. Dağ gibiyiz ama içimiz mi bor?

Galiba onu da Japonlar çıkarttırmıyor. Kıskanıyorlar, çıldırıyorlar, bunalıyorlar.

Masum bebeklere bile kızabilecek nefretimiz birikmiş. Düdüğü olmayan bir düdüklü tencere gibiyiz. Basınç artıyor ama kimseye koymuyor. Basınç altında yaşamaya alışığız, ver basıncı.

Hayallerimiz var mı? Para gelsin ev alayım, araba alayım… Hayale bak, vizyona bak. Düşünmeye düşünmeye, düşünmeyi unuttuk, düşmek kaldı sadece…

Ne hayallerimiz vardı bizim eskiden? Aya bile gidilmedi, fosilleri şeytan gömdü, her şey yalan, arkasındaki oyun büyük yeğen. Bütün dereler kurudu, bütün yeşiller soldu. Dolar yeşerdi iyice, o ayrı ama o da bizim cebimizde değil. Parasız, mutsuz, tuzsuz, eğlencesiz, suratsız, münasebetsiz varlıklara dönüştük. Daha da dönüşüyoruz. Mutasyon sürüyor.

Yiyen büyük, hem de çok büyük ama beslenen yok. Ye babam ye, zaman akıp gidiyor. Gençlik alından öpüp kaçıyor, dertler sorunlara, sorunlar yarınlara değiyor.

Ama hayat buna değmiyor.

Boşa geçmiş ömre hayat denir mi? Gençliğini göremeden solmuş çiçekler hangi cennete gider? Göl maya tutar mı? Ateşle suya yazılır mı? Can bedenden ayrılır mı?

Temiz bir son sayfa görmek istiyorum kitabımda. Son sayfayı kasıtlı boş bırakacağım. Oraya gelenin daha fazla okumasına gerek kalmayacak. Bitirdiğiyle kalacak. Bittiğinde kalacak orada. Belki de burada, şu anda.


- Reklam -

SON HABERLER

Afyonkarahisar’da işçileri taşıyan minibüs devrildi: 7 yaralı

Afyonkarahisar'da inşaat işçilerini taşıyan minibüsün devrilmesi sonucu 7 kişi yaralandı.

İmamoğlu: Meydan okuyorum, 39 ilçede seçim yenilensin

Ekrem İmamoğlu, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında soruları yanıtladı....

Aydın’da kadın cinayeti: Eşini bıçaklayarak öldüren erkek tutuklandı

Aydın'ın Çine ilçesinde tartıştığı eşini bıçaklayarak öldüren kişi tutuklandı.

AB Komisyonu araştırması: Erasmus yapanların iş bulma şansı daha fazla

AB Komisyonu'nun Pazartesi günü Brüksel'de açıkladığı iki ayrı araştırmanın sonuçları, Erasmus programına...

Bahçeli, otomobiline klip çekti

MHP'nin sosyal medya hesaplarından, Bahçeli'nin kullandığı 1988 model Volvo marka 740 GL klasik...

MEB: YKS’de değişim en erken 2024’te ele alınabilir

Milli Eğitim Bakanlığından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) 2024'ten önce değişiklik olabileceği yönündeki...

BDDK’den 100 bin dolar üzeri döviz alımlarına ‘tarih farkı’ hamlesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüm bankalara 100 bin dolar ve...

İBB, ‘Suriyelilere özel mezarlık’ iddiasını yalanladı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), "İstanbul'da Suriyelilere özel mezarlık alanı" başlıklı haberin gerçek...

CHP’de 23 Haziran seçimleri için vekillere görevlendirme

CHP, 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için çalışma düzeni oluşturdu;...

Soylu muhtarlarla buluştu: Siyasal ve ideolojik kavganın başlamasından endişe ediyorum

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beykoz Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde muhtarlarla bir araya...

Sonraki haber