Anasayfa ARŞİV Derviş bekleyişi

Derviş bekleyişi

Alman milletvekillerinin geçen hafta cuma günü öğleden sonra, Parlamento’larından geçirdiği bir yasa, İsveç haber kaynaklarında “Tarih yazdılar” diye duyuruldu. İsveç’in biraz da kıskançlıkla “Bizim de aklımıza gelmişti” durum beğenisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne, Almanya Başbakanı Angela Merkel’den hediye gibi. Almanya’nın en büyük 100 şirketinin yönetim kurulları yasayla kontenjana bağlandı. Buna göre; kadın erkek eşitliği temelinde yönetim kurullarının en az yüzde 30’unun kadın olması gerekiyor. Tabi bir şirketin tepesinde yönetim kurulunun çoğunluğu kadınlardan oluşuyorsa bu sefer yüzde otuz kotası erkekler aleyhine çalışacak ve erkek yönetim kurulu üyelerine yer açılacak.
İsveç’in altı aydır başbakanlığını yapan Stefan Löfven, Sosyal Demokrat Parti’nin lideri olduğu günden beri defalarca kez bir feminist olduğunu tekrarladı. Kadın erkek eşitliğini savunun Löfven, seçim öncesi, İsveç Feminist Partisi İF’in yüzde dört barajına çok yaklaşmış olmasını mutluluk verici bulduğunu da her fırsatta söyledi. İsveç, Feminist Parti’yi Parlamento’ya sokamadı ama Başbakan kadınlar için çalışıyor. Seçim öncesi rakibi olan başka bir partinin kamuoyu yoklamalarındaki tırmanışı için “Bir feminist olarak buna seviniyorum” ifadesini kullanan Stefan Lövfen, başbakanlığında, icraatta Merkel’den geri kalmış olsa da iyi işlerin peşinde.

Sosyal Demokrat Parti ve Çevre Partisi’nin azınlık koalisyonuyla işleri götüren Stefan Lövfen hükümeti, İsveç iş piyasasına ciddi bir tehdit savurdu. Bakanlık koltuklarına eşit sayıda kadın ve erkek oturtan sol hükümet, 2016’ya kadar İsveç’te şirket yönetim kurullarında en az yüzde 40 kadın katılımı gerçekleşmezse yasal düzenleme getirmekte tereddüt etmeyecek. İsveç borsasında işlem gören 264 büyük şirkettin 27’sinin yönetim kurullarında tam eşitlik var. Aynı listedeki 79 şirketin yönetim kurulunda ise herhangi bir kadın yönetici yok.

İsveç’te üç alanda kadın erkek eşitliği konusunda baskıcı bir kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. “Bu ülkede kadınlarla erkekler eşit değil, en azından şirket yönetimlerinde, eşit maaşlarda ve bebek izinlerinde” deniyor. Kadın erkek maaşları arasındaki fark, 2012-2013 yılları arasında yüzde 0,5 azaldı ve yüzde 13,4’e geriledi. Eğer azalma bu hızla devam ederse İsveç’te maaş farkı 27 yıl sonra sona erecek. İsveç borsasında işlem gören şirketlerin yönetim kurullarında kadın katılım oranı son üç yıldır sürekli artıyor. Ortalama her dört üyeden birinin kadın olduğu şirket yönetim kurullarında, istenen eşitlik, artış bu hızla sürerse 11 sene sonra gerçekleşecek.

İsveç’te kadınları eşitsizlik konusunda yıldıran başlık bebek izinleri oluyor. Yasaya göre; çiftler bebek sahibi olduklarında anne için 240 baba için 240 gün ücretli izin veriliyor. Anne de baba da izin sürelerinin en az iki ayını çocukla geçirmek zorunda. Bunun dışında izin günleri anne baba arasında, birbirlerine devredilebiliyor ve tüm izinler çocuk yedi yaşına gelene kadar kullanılmak durumunda. İsveç’te erkekler babalık izni kullanmak istemiyor. İsveç’in Sosyal Güvenlik Kurumu, 2013’te anne babalık izin paralarının sadece yüzde 24,8’ini erkeklerin aldığını duyururken 2014’te bu oran yüzde 25 oldu. Artış, salyangoz hızıyla diye yorumlanırken İsveç Sosyal Güvenlik Kurumu 2040’ta izinlerin kullanımında eşitlik sağlanacak ön görüsünde. Bu durumda topluma 30 yıla kadın erkek eşitliğinde her alanda garanti veriliyor. İşin sırrı şu Kuzey sıralamasında; önce kadınlar ve çocuklar, sonra köpekler, en son erkekler.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,384AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Adana’da metil alkol zehirlenmesi: Bir kişi daha yaşamını yitirdi

Adana'da rahatsızlanarak Yüreğir Devlet Hastanesi’ne kaldırılan V.Y. burada "metil alkol zehirlenmesi" şüphesiyle...

AKP belediyeyi kaybetti, borcun boyutu ortaya çıktı

AKP'li Hüseyin Boz'un Belediye başkanı olduğu Çankırı’da, yerel seçimleri MHP'li aday İsmail...

Kılıçdaroğlu’ndan ’15 Temmuz’ paylaşımı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Darbeleri ve darbe girişimlerini tarihin çöp sepetine...

Almanya’da camiye saldırı

Almanya'nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine bağlı Chorweiler Camisi'ne giren...

Washington Post’ta ’15 Temmuz’ ilanı

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta 15 Temmuz sebebiyle "Fetullah Gülen ve Kültünün Suçları...

Soylu: Bu yıl FETÖ’ye dönük 9 bin 903 operasyon yaptık

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, darbe girişimi sırasından saldırıya uğrayan Özel Harekat Başkanlığı’nda...

AB Türkiye’ye yaptırımlara onay verdi

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz sondaj çalışmaları...

Erdoğan 15 Temmuz töreninde: Ekonomi battı, bitti diyorlar, bunlarda insaf yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından 3 yıl önce darbe girişimi gecesinde yaptığı...

Mamak Belediyesi: Şerife Boz anıtı revize edilecek

15 Temmuz darbe girişimine karşı hafriyat kamyonuyla darbeye direndiği iddia edilen fakat...

DEÜ GSF öğretim elemanları ve öğrencilerinden kamusal sağduyu ve müzakere çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer'in, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile...

Sonraki haber