DEÜ’de 900 gündür bitmeyen soruşturma!
29.06.2018 10:05 ÇALIŞMA YAŞAMI
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde görevden uzaklaştırılan barış imzacısı 11 akademisyenin soruşturması 900 gündür sonuçlanmadı

Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki (DEÜ) barış imzacısı 11 akademisyenin açığa alınmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hâlâ idari soruşturma sonuçlanmadı. Eğitim Sen üniversitenin önünde açıklama yaparak imzacı akademisyenlerin görevlerine dönmesini istedi.

‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki akademisyenler bundan bir yıl önce haklarında devam eden idari soruşturma gerekçe gösterilerek Rektörlük kararı ile görevlerinden uzaklaştırıldı. İmzaların atılmasının üzerinden geçen 900 günlük süreçte Dokuz Eylül Üniversitesi’nde 2 defa rektör değişti. En az 4 farklı komisyon ve 12 akademisyen soruşturmalar için görevlendirildi, ancak bu akademisyenlerin çoğu çeşitli gerekçelerle geri çekildi. Bu sürede imzacı akademisyenlerin henüz ifadeleri bile alınamadı. Sendikaların soruşturmalarla ilgili itirazlarına ise cevap verilmedi.

İmzacılar arasında bulunan Araş. Gör. Dilek Karabulut’un sözleşmesi yenilenmezken Arş. Gör. Özer Yersüren’in ise kadrosu 33/a’ya aktarılmadı. Böylelikle her iki akademisyenin de görevlerine son verilmiş oldu. 3 akademisyen ise emekli olmak zorunda kaldı. Benzer durumda olan Arş. Gör. Aydın Arı’nın sözleşmesi ise aylar sonra yenilendi.

‘İşimizi geri alacağız’
Akademisyenlerin üyesi olduğu Eğitim Sen İzmir 3 No’lu Şube ve SES İzmir Şubesi devam eden soruşturma süreci ile ilgili olarak DEÜ Rektörlük önünde açıklama yaptı. Üniversite öğrencileri ile emek ve demokrasi güçlerinin de katıldığı açıklamada ‘İşimizi geri alacağız’, ‘Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet’ sloganları atıldı.

Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Ulaş Yasa, KHK’lerle yüzlerce muhalif akademisyenin ve üniversite çalışanının ihraç edildiğini hatırlatarak, “Bunların önemli bir kısmı barış akademisyenleriydi. Üniversiteler de kraldan çok kralcı davranıp haklarında hiçbir adli hüküm olmadığı halde, akademik başarıları göz kamaştıran akademisyenleri türlü yollarla cezalandırdı” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin açığa almayı cezalandırma haline getirdiğini ifade eden Yasa, “Bu durum, Türkiye’de eşine rastlanmayan bir örneğe dönüşmüş durumdadır. Hakkımızda herhangi bir dava açılmış değildir. Akademide hiçbir zaman düşünce suçu diye bir olgu olamaz” diye konuştu.

DEÜ’deki bu sürecin artık sona ermesi gerektiğini belirten Yasa şunları söyledi: “Özlük haklarına saygı duyulmalı, liyakat ilkeleri tüm personel için geçerli olmalıdır. Soruşturma komisyonu değiştirilmeli ve soruşturma sonlandırılmalıdır. Arkadaşlarımız suçsuzdur. Düşünceyi açıklamak suç değildir.”