Dev-Diy

Bu yazı referandum hakkında değil. Anayasa değişiklik paketi ve gerekçeleri internette mevcut. Anayasa hukukçularının bu konudaki görüşleri ise www.anayasa.org internet sitesinden takip edilebilir. BirGün’de de Prof. İbrahim Kaboğlu ayrıntılı bir şekilde değişiklik tasarısını inceledi. Meydanlarda tartışılanın Anayasa değişiklik paketiyle bir ilgisi yok. Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu’nun ve Bahçeli’nin mitinglerini artıracağı bir aydayız. Naçizane tavsiyem bu sıcaklarda ruh sağlığınız için seçim otobüsü üstü tartışmalarla bunalmamanız ve değişiklik önerilerini salim kafayla incelemeniz. “Sana mı sorduk artist” derseniz, o da başım üzerine.
Geçen sene bir yazıda bahsetmiştim. Memleketin en devasa kurumlarından Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2009-2013 yılları için bir Stratejik Plan belgesi var. Bir nevi Diyanet İşleri’nin beş yıllık kalkınma programı. Planlı ekonominin hantal diye terk edildiği, devlet kurumlarının verimsiz diye özelleştirildiği bir dönemde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın giderek büyümesi ve kendine afili stratejik planlar hazırlaması pek güzel. Her şey dağılıp yıkılsa, Diyanet İşleri Başkanlığı ve mesela Alo Fetva hattı dimdik ayakta kalacak. Diyanet Vakfı’nın yeni üniversitesi de hesaba katılırsa, karşımızda yenilmez, yanılmaz bir dev olduğunu söyleyebiliriz: Dev-Diy.
GZFT
Bu Stratejik Plan belgesinin en ilginç kısımlarından biri GZFT başlığını taşıyor. Güçlü Alanlar, Zayıflıklar, Fırsatlar ve Tehditler ifadelerinin kısaltması oluyor bu GZFT. Daha önce bu sütunda ve basında tehditler bölümü yer almıştı. Diyanet İşleri’nin kendisi için tehdit olarak gördüklerinin bir kısmını tekrar hatırlamakta fayda var:
•“İslamî alandaki farklı dinî görüş ve yorumların ayrı bir din gibi gösterilmesi yönündeki gayret ve çalışmaların olması”
•“Kamu kurumu olarak DİB’nın varlığının kimilerince Devletin temel ilkeleri ile çatıştığı iddiası”
•“Kimi çevrelerce zorunlu din öğretiminin kaldırılması taleplerinin olması”
Zorunlu din dersinin kaldırılması talebi ağırlıklı olarak Alevilerden geliyor. Bu 12 Eylül artığı dersi insan hakları ihlali olarak kabul edense Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay. Yani “kimi çevreler”, “kimileri” gibi ifadelerden kast edilenler Aleviler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Danıştay. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tehdit olarak gördükleri böyle beliriyor.
SANSÜR VESAİRE
Aynı Stratejik Plan’da bir başka tehdit ise “teşkilat kanununun yetersiz olması” olarak sayılmış. Bereket iktidar bu tehdidi ortadan kaldırdı ve Başkanlığı iri bir bütçe artışıyla beraber yeni bir teşkilat kanunuyla taçlandırdı. Yeni teşkilat kanunu Diyanet İşleri Başkanlığı’na şu yetkiyi veriyor:
“Hatalı ve noksan olarak basıldığı veya yayımlandığı Kurul tarafından tespit edilen mushaf ve cüzler ile sesli ve görüntülü Kur’an-ı Kerim yayınları, Başkanlığın müracaatı üzerine, yayımın yapıldığı yer sulh hukuk mahkemesi kararı ile toplatılır ve imha edilir.”. Aynı yetki internet sitelerinin engellenmesi için de geçerli.
Newsweek Türkiye’de Prof. Mehmet Ali Kılıçbay, haklı olarak bu değişikliği Papalığın bir zamanlar hazırladığı yasak yayınlar kataloğuna benzetti. Haydi noksan yayını geçtik, ancak “hatalı” ibaresinden ne anlaşılması gerektiği çok belirsiz. Birçok mezhep, tarikat ve haliyle yorumun olduğu İslam dünyasında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanılmaz tek yorumcu olma iddiası ortada. Bu iddianın, İslam peygamberinin Hazreti sıfatı eklenmeden sadece adıyla anılmasını dine hakaret olarak değerlendiren bazı mahkeme kararlarıyla birleşmesi halinde doğabilecek İslam engizisyonu ise sadece bir laikçi feveranı değil.
Diyanet İşleri Başkanlığı Alevileri, Danıştay’ı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ni tehdit olarak sıralayabilen bir kurum. Çoğulculuk ilkesinin karşısında yıkılmaz bir set olarak dikilen bu hoşgörüsüz betonarme yapının eline temmuz ayı itibariyle sansür silahı verildi. İslam üzerinde yayın yoluyla, zaten varolan tekelini mutlaklaştırmasının yolu açıldı.
Şimdi bu silahla Diyanet’in tehditleri nasıl teker teker bertaraf edeceğini izleyeceğiz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,950AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

İngiltere’de Brexit oylaması ertelendi

İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasına ilişkin yeni yasa tasarısının oylamanın...

“Balıklarımızı zehirlediniz, sıra çocuklarımızda mı?”

Kırklareli'nin Şeytan Deresi'nde yaşanan balık ölümlerine Babaeski ilçesindeki sivil toplum örgütleri bir...

Görkem Yeltan’ın yeni filmi ‘Bağcık’ 7 Haziran’da vizyona giriyor

Oyuncu, yazar, yönetmen Görkem Yeltan’ın yeni filmi “Bağcık” 7 Haziran tarihinde vizyona...

Meclis’te ‘gerekçeli karar’ tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda, Yüksek Seçim Kurulu'nca (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin...

Binali Yıldırım: 250 sayfayı okumadım, o sayfaların büyük bir bölümü bizim dilekçelerimiz

31 Mart'ta gerçekleştirilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini Ekrem İmamoğlu'na kaybeden Binali...

Pompeo: Çin, ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturuyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin’in ABD ulusal güvenliğine bir tehdit oluşturduğunu...

Komünist Başkan Maçoğlu’ndan ‘Dersim tabelası’ açıklaması

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye meclisi kararıyla belediye girişinde bulunan...

Olympiakos Başkanı’ndan ‘Valbuena’ açıklaması: Yakında duyuracağız

Yunanistan kulübü Olympiakos, Fenerbahçe ile sözleşmesi biten Mathieu Valbuena’yı kadrosuna katabilir.

Meteoroloji’den İstanbul için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji, İstanbul'da gök gürültülü sağanak yağış beklendiğini açıkladı.

Öğretmenini 2 yıldır sistematik olarak taciz eden Emir Öztürk’e ev hapsi

MERAL DANYILDIZEdebiyat öğretmeni Bengi Ekin Sarı’yı sistematik olarak...

Sonraki haber