Anasayfa ÖZEL Devletin kâr sınavı KPSS

Devletin kâr sınavı KPSS

2018 yılında düzenlediği altı merkezi sınavdan topladığı başvuru ücretleriyle 113 milyon TL kâr elde ettiği ortaya çıkan ÖSYM, KPSS’nin başvuru ücretlerine yüzde 25 zam yaptı. Başvuru için 225 TL istenmesine tepki gösteren gençler, “İyi puan alsak dahi atanma garantimiz yok” diyor

Milyonlarca gencin umut bağladığı Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) başvuru ücretlerine yapılan yüzde 25’lik zam büyük tepki çekti. 2018 yılında düzenlediği altı merkezi sınavdan toplam 113 milyon 788 bin TL kar elde ettiği ortaya çıkan Ölçe, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 28 Temmuz 2019’da düzenlenecek olan KPSS’ye başvuru için adaylardan 225 TL talep etmesi kurumu bir kez daha eleştirilerin odağı haline getirdi.

24 Şubat’ta düzenlenen Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) başvuru ücretini de 432 TL olarak belirleyen ÖSYM’nin tüccar zihniyetiyle yönetildiğini savunan gençler, “Zaten işsiziz. Şimdi bu parayı nasıl bulup da başvuru yapacağız” diye sordu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “Sınavlardan kesinlikle kar elde edilmiyor” sözlerine karşın 2018 yılındaki merkezi sınavlardan milyonlarca lira kar elde ettiği ortaya çıkan ÖSYM, Temmuz ayındaki KPSS için yine fahiş başvuru ücreti belirledi. Buna göre, “Genel Yetenek-Genel Kültür” ve “Eğitim Bilimleri” oturumlarının her biri için başvuru ücreti 75 TL, “Alan Bilgisi” oturumu için başvuru ücreti ise 50 TL talep edildi. Her bir Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin başvuru ücreti ise 50 TL oldu. ÖSYM’nin KPSS başvuru ücretlerine 2018 yılına oranla yaptığı zam, yüzde 19.5 olduğu açıklanan enflasyonun dahi üzerine çıktı.

İlginizi çekebilir:  Elektronik YDS'de bilgisayarlar dondu

“VİCDANINIZ SIZLAMIYOR MU?”

Üç oturuma da girmek zorunda olduğunu söyleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu İpek Sayın, başvuru ücretini öğrendiğinde yaşadığı mutsuzluğu anlattı. Sayın, işsiz olduğunu, ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını ifade ederek “İyi puan alsam bile iş bulacağımın garantisi dahi veremeyen bir sınav için ailemden para istemeye utanıyorum” dedi. KPSS’nin işe alımlarda belirleyici olma özelliğini yitirdiğini belirten Sayın, “Bu parayı verip, koca bir yıl emek verdiğim sınavı kazanıp da mülakatta elenirsem umutsuzluğum iyece artar” diye konuştu. Çevresinde KPSS’ye hazırlanan tüm arkadaşlarının işsiz ve bunalımda olduğunu aktaran Sayın, “Bu ücretleri belirleyenlerin vicdanları hiç sızlamıyor mu? Demek ki KPSS’ye başvuru şartları arasında zengin olmak da varmış” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

***

ALES ve YDS toplamı 240 TL

ÖSYM’nin, ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine yönelik 2019 yılında düzenlenecek diğer sınavlar için belirlediği başvuru ücretleri ise şöyle oldu:

Üniversite sınavına başvuracak adaylardan sadece TYT’ye girecek olanlar 50 TL, TYT ile birlikte AYT ve YDT’ten herhangi birine girmek isteyen adaylar 100 TL, TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 150 TL yatıracak.

Öğrenciler, lisansüstü eğitim için girmek zorunda oldukları YDS için 120 TL başvuru ücreti ödeyecek.

ALES’e girmek isteyen adaylar başvuru için 120 TL ödeyecek. Geç başvuru ücreti ise 180 TL olacak.

***

2018’DE 113 MİLYON TL KAR

ÖSYM’nin 2018 yılındaki YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin toplamı 737 milyon 367 bin 448 TL’ye ulaştı. Yıl içinde yapılan tüm sınavlarda kullanılan testlerin hazırlanması, soru kitapçıklarının basılması, paketlenmesi, nakliyesi gibi kalemler için toplam 623 milyon 578 bin 517 TL harcandı. ÖSYM’nin sınavlardan elde ettiği gelir ve maliyet gideri arasındaki fark 113 milyon 788 bin TL oldu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,143AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ağrı’da fırtına çatıları uçurdu

Ağrı’da etkili olan fırtına nedeniyle bazı bölgelerde binaların çatıları uçtu. 

Erdoğan: Sivriada’da amfi tiyatro yapabilirsek süper bir şey olur

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yassıada ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

TAKSAV’da ‘çocuk edebiyatı ve hayal gücü’ etkinliği

Toplumsal Araştırmalar ve Kültür Sanat İçin Vakıf (TAKSAV)...

Peru’da 8 büyüklüğünde deprem

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), Peru'da 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı....

Eşref Kolçak yaşamını yitirdi

Usta sinema sanatçısı 92 yaşındaki Eşref Kolçak'ın hayatını kaybettiği bildirildi.

Vedat Milor: Artık kuzu yemeyeceğim

Ünlü gastronomi uzmanı Vedat Milor, vegan beslenmeye sıcak baktığını, kuzu eti yemeyeceğini...

Bulgaristan’da uçak kazası: Kulüp başkanı hayatını kaybetti

Bulgaristan’ın başkenti Sofya yakınlarında Bulgaristan Havacılık Kulüpleri Başkanı İvan Kostadinov’un içinde bulunduğu...

SP’li Ali Aktaş’tan Numan Kurtulmuş’a: Allah belanı versin

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "küskün" seçmene seslendiği gerekçesiyle Saadet Partililerin tepkisini...

Erdoğan istediğini askerlikten muaf tutabilecek

Meclis’e sevk edilen yeni askerlik yasasında Erdoğan'a askerliğini yapmayanlara muafiyet tanıma...

Buldan ve Temelli’den ortak açıklama: Yaşam kazandı

HDP Eş Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, açlık grevlerinin daha fazla...

Sonraki haber