‘Devletin malı deniz…’: İşgal edilen kamu binasında kaçak otopark
17.04.2018 10:08 ÇALIŞMA YAŞAMI
Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, “aylık 110 bin Euro kira ödeme zorunluluğundan kurtulmak için” 2015 yılında 23.7 milyon liraya bir bina satın aldı. Satın alınan binanın uygun olmadığını sonradan anladı (!) ve kirada kalmayı sürdürdü. Bu arada binanın boş kalan arsası da işgal edilerek otopark olarak kullanıldı. Genel Müdür Deniz, yaşananları kira giderini görmezden gelerek “Kamu zararı oluşmadı, binayı Hazine’ye iade ediyorum” diye açıkladı

NURCAN GÖKDEMİR [email protected] @nurcangokdemir

AKP iktidarları dönemindeki kamu kaynaklarının israfı ile ilgili yeni bir örnek daha ortaya çıktı. Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı hesaplarına ilişkin TBMM KİT Komisyonu’nda yapılan denetimlerde, Sayıştay uzmanlarının, idare merkezi olarak kiralanan binaya dönemin rakamlarıyla yıllık 6.3 milyon lira ödeme yapılmasına ilişkin dikkat çeken tespiti gündeme geldi. Denetçiler, aylık kira bedelinin avro cinsinden olması nedeniyle kuruluşun kur riskine maruz kaldığını da belirtti.


Sayıştay raporunda, Üsküdar’daki öğrenci yurdu olarak inşa edilen ve Genel Müdürlük hizmet binası yapımı amacıyla 8 Temmuz 2015 tarihinde 23 milyon 77 bin 500 TL bedelle alınan gayrimenkulün aradan geçen süreye karşın inşaata başlanmaması eleştirildi. Bu arada boş kalan arsanın üçüncü kişiler tarafından işgal edilerek otopark olarak kullanıldığı belirlendi.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Hızırreis Deniz, Sayıştay’ın tespitlerini yanıtlarken 20 Nisan 2017’de yeni hizmet binasına taşındıklarını ve kira ödemesinin sona erdiğini söyledi.

‘Verimli kullanmak için...’
Galataport Projesi kapsamında kirada bulundukları yerden 2015 yılında çıkmak zorunda kaldıklarını belirten Deniz, süreci şöyle anlattı: “Deniz kıyısında, 500 kişinin yaşayabileceği bir alan, kirası 110 bin Avro -kurumun gelirleri de döviz üzerinden- o günkü anlaşma üç artı iki yıl olarak yapılıyor. Daha sonra, kiranın yüksekliğinden Hazine’ye ait bir yer aranıyor. KİT mevzuatı gereği hazineden burası 23,7 milyon TL’ye satın alınıyor. Daha sonra, buraya yapılacak binanın maliyeti göz önüne alınarak alternatif bir yer bulanabilir mi… Çünkü burada da ciddi bir maliyet var, burada 6 katlı bir bina yapacağız, yer çok kıymetli bir yer. Otopark, yedi sekiz aydır kullanılmıyor.

Yeni bina alternatifi dikkate alınarak buradaki yatırım iptal edildi. Biz bu 23,7 milyonu yine TÜFE üzerindeki artışlar dikkate alınarak hazineye terk etme ve kurum bütçesine aynı parayı girdi olarak geri alma düşüncemiz var. Kamu kaynaklarını verimli kullanma adına böyle bir düşüncemiz var, bundan sonraki süreçte de orayı çalışacağız. Şunu söyleyebilirim sadece: 23,7 milyona alındı ama kamu zararı oluşmadı, ben aynı parayı şey üzerinden tekrar iade edebiliyorum.”

‘İleri görüşlülük(!)’
CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, bu icraat ile bir ileri görüşlülük (!) örneği sergilendiğini belirterek, şunları söyledi: “Hizmet binası yapmak için bir yer satın alıyorsun, satın aldığın yerde hizmet binası yapamayacağın ortaya çıkıyor. 23 milyon lirayı niye veriyorsun o zaman? Sorun yöneticilikle alakalı. İnşaat başlamıyor, aylık 110 bin avro kira ödeniyor. Kira niye Euro cinsinden ödeniyor? Bugün için baktığınız zaman 550 bin lira. Aylık bir kira giderinden bahsediyoruz, 550 bin lira kira ödenmiş. Ben bu konuda gerçekten bir izahat bekliyorum.”