Anasayfa ÖZEL Devran dönünce...

Devran dönünce…

Sadece bir haftada 5 bin belediye çalışanı Tüm Bel-Sen’e üye oldu. AKP’liler bunun sebebinin ‘baskı’ olduğunu söylese de esas mesele ‘çözülme korkusu.’ Erdoğan’ın yakın zamanda kaldırmaya çalıştığı 657 Sayılı Kanun’u savunması da bunun en net göstergesi

Tayyip Erdoğan son 10 gün içerisinde ikinci kez yandaş sendikalarla buluştu ve ‘arkanızda iktidar var’ mesajı vermek zorunda kaldı. 31 Mart seçimlerinden sonra Memur-Sen ve Hak İŞ Konfederasyon’unda yaşanan üye kaybı Erdoğan’ı devreye girmeye mecbur bıraktı. Yenilgi ile birlikte başlayan kaçışın sendikalarla sınırlı kalmamasından endişeli.

AKP hafta sonu yapacağı kampın en önemli başlığı hiç kuşku yok ki örgütte başlayan homurdanma ve çözülme olacak. 31 Mart yerel seçimlerden bu yana sadece günler geçmişken yandaş sendikalarda başlayan istifalar Erdoğan’ı harekete geçirmeye itti. Hem sendikalara hem de çalışanlara devlet güvencesini hatırlattı. Kamu çalışanlara yaptığı konuşmada daha düne kadar kaldırmak istediği 657 sayılı yasayı hatırlatarak “korkmayın atamazlar” demesi ise günün en ilginç notlarından biriydi.

BASKI YOK, ÖZGÜRLÜK VAR

Çalışanların hızla sendikadan ayrılmaları yandaş medyayı da telaşlandırmış olmalı ki ‘yeni yönetim baskı yapıyor’ ısmarlama haberlerini dolaşıma sundular. İki gün boyunca bu haberlere konu olan belediye başkan ve yetkilileriyle konuştuk. Dün de KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Erdal Bozkurt’la konuştuk. Seçim atmosferi nedeni ile birçok belediye de gerginlik olmaması için rutin işleri bile ertelediklerini söyleyen Bozkurt, “bazı belediyelerde seçim yeni sonuçlandı. Biz de bugüne kadar bırakın baskı yapmayı, çalışma bile yapmadık. Buna rağmen son iki haftada 5 bin belediye çalışanı sendikamıza üye oldu” dedi.

Çok normal kabul edilemeyecek geçiş rakamlarının baskı değilse ne etkiledi diye sorduğumuzda Başkan Erdal Bozkurt Şöyle yanıt verdi: “Bunların çok önemli bölümü baskı ve tehditle sendika değiştirmek zorunda kalmışlardı. Şimdi özgür iradeleri ile istedikleri örgütü seçiyorlar. Baskı arayanlar 2004 yılında 7 bin üyeli Ben Bir Sen’in nasıl 80 binlere ulaştığına baksın” diye konuştu.

İKTİDARIN KORKUSU

Memur-Sen’e bağlı Bem Bir-Sen’in Türkiye genelinde 70 bine yakın üyesi var. Bunların 18 bin 306’si İstanbul, 5 bin 300’ü Ankara’da çalışıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde sendikaya üye çalışan sayısı ise 2 bin 333. Sendikanın yarıya yakın üyesi 31 Mart seçimlerinde AKP ve MHP’den CHP’ye geçen belediyelerde çalışıyor. İktidarın baskısını üzerinde hissetmeyen çalışanların tercihleri önce yandaş sendikaları sonra da iktidarı ciddi bir endişeye sevk etmiş durumda.

İlginizi çekebilir:  AKP Sözcüsü: Esad yönetimine karşı pozisyonumuz aynı

SENDİKALARLA SINIRLI KALMAZSA

AKP içindeki esas korku AKP’den kaçışın sendikalarla sınırlı kalmaması. Sırf bu yüzden 15 günlük süreyi sayımla geçirmekten şikâyet eden partililer gördük. Kamp öncesi konuşmayı başardığımız AKP’liler “Bu sonuçla iki kez yenilmiş olduk. Yapılması gereken seçimden hemen sonra harekete geçip güçlü olduğumuzu tabanımıza hissettirmek olmalıydı” diyerek eleştirilerini ifade ettiler.

Kızılcahamam kampında Erdoğan’ın bu meseleye ayrı bir başlık açacağı çok açık. AKP için esas endişe verici olan, sendikalarda yaşanacak birkaç binlik kaçış kabul edilebilir olmakla birlikte, bunun bir salgına dönüşmesi. Bu da çıkar üzerine kurlu bir sistem de çok uzak bir ihtimal değil.

***

Yenilgiyi kabullendi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Memur-Sen Konfederasyonu’nun düzenlediği uluslararası ‘İşin Geleceği: Tehditler ve Fırsatlar’ konferansında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın İstanbul’daki tablonun netleşmesi ardından yaptığı bu ilk açıklama, yenilgiyi kabullendiğini gösterdi.

Erdoğan, el değiştiren belediyelerde yaşanan istifalara dair Memur -Sen üyelerine yönelik olarak “Seçimden sonra bazı belediyelerde yaşanan gelişmeler sizi rahatsız etmesin. Seni makamından mı alacak? Seni memurluktan atabilir mi? Atamaz. Bu ülkede bir hükümet var. 657 denilen bu yasa bir defa sizi güçlü bir şekilde koruma altına almıştır” dedi.

YSK’ye yaptıkları itirazların hukuksal olarak hakları olduğunu söyleyen Erdoğan, “Sonuna kadar mücadelemizi vereceğiz. YSK noktayı koyduğu zaman bizim için de mesele bitmiştir” dedi. AKP’Li Cumhurbaşkanı, “Dönem, kızgın demiri soğutma, kucaklaşma dönemidir. Seçimle başlayan tartışmaları geride bırakıp gündeme odaklanmalıyız” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

9,972AbonelerAbone
- Reklam -

SON HABERLER

Esenyurt Belediyesi’nde intihar girişimi: Evini su basan yurttaş isyan etti

İstanbul Esenyurt'ta şiddetli yağış nedeniyle evine su bastığı için isyan eden bir...

Efsane futbolcu Maradona tutuklandı

Dünyaca ünlü futbolcu Diego Maradona’nın eski sevgilisine olan 5 milyon euro'luk borcundan...

İngiltere’de AP seçimleri için oy kullanma işlemi sona erdi

İngiltere'de Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için oy verme işlemi sona erdi.İngiltere'ye ayrılan 73...

İstanbul ve Kocaeli’de şiddetli rüzgar: Çatılar uçtu, ağaçlar devrildi

İstanbul ve Kocaeli'de dün geceden bu yana etkili olan şiddetli rüzgar ve...

Google’dan Semiha Berksoy için ‘doodle’

Arama motoru Google, Semiha Berksoy’u ana sayfasına doodle olarak taşıdı. Opera adına...

ABD’den Assange’a 17 yeni suçlama

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'a, ABD'de "Casusluk Kanunu" kapsamında 17 yeni suçlama yöneltildi.

İstanbul’da iş cinayeti: Atık kağıt işçisi çocuk plastik öğütme makinesine düştü

İstanbul Ümraniye'de geri dönüşüm toplama merkezindeki plastik öğütücü makinesinin içine düşen 17 yaşındaki...

Trump ile Pelosi arasında ‘akıl sağlığı’ atışması

ABD Başkanı Donald Trump'ın, kendisine "Rusya soruşturmasının üstünü örttüğü'' suçlamasını yönelten Nancy Pelosi'ye...

CNN Türk’ten ‘4 kameramanın işine son verildi’ iddiasına açıklama

CNN Türk, CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun “CNN Türk’te katıldığım programı çeken 4 kameramanın...

Raptors seride öne geçti

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) Doğu Konferansı finalinde Milwaukee Bucks'ı 105-99 mağlup eden...

Sonraki haber