Anasayfa SİYASET Diktaya nokta koymak istiyorsak...

Diktaya nokta koymak istiyorsak…

Birleşik Haziran Hareketi’nin 2. Türkiye Meclisi, 25-26 Haziran günleri Ankara’da toplandı. Toplantının ikinci oturumu, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda halka açık yapıldı. Coşkulu ve kitlesel bir katılımla gerçekleşen etkinlikte, salonun iki yanını boydan boya kaplayan “Birleşelim, Değişmez Görüneni Değiştirelim, Yıkılmaz Görüneni Yıkalım” ve “Omuz Ver, Diktaya Nokta Koyalım” pankartları dikkat çekti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan BHH Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir, “Zor günlerden geçiyoruz. Ülkemiz yangın yeri. Gün, memleket için sorumluluk alma günüdür. Biz Hazirancılar bu sorumluluğu alıyoruz” dedi ve tüm demokrasi güçlerini faşizme karşı birlik olmaya çağırdı.

Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen Meclis Temsilcileri, ülkemizin içinde bulunduğu durumu değerlendiren çarpıcı konuşmalar yaptılar. Direniş bölgelerinden toplantıya katılan grevci işçiler, çevre savaşçıları ve liseli gençler, özgün deneyimlerini aktardılar…

Toplantıda DİSK Genel Başkanı Kâni Beko, TMMOB Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, TTB Genel Sekreteri Sezai Berber, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan da birer konuşma yaparak BHH’nin “birlikte mücadele” kararını selamladılar. Toplantı sonunda yayımlanan Sonuç Bildirgesi’nde, halka çağrı yapılarak, “Mücadelemize omuz verin. Ayağa kalkalım, DİKTA rejimine NOKTA koyalım” denildi.

BHH’nin ortak mücadele çağrısından iki gün sonra DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den de aynı doğrultuda bir açıklama geldi. Dört büyük emek örgütünün 28 Haziran günü kamuoyuna yaptığı açıklama şu çağrıyla son buluyordu:
Toplumsal muhalefetin bütünlüğünü harekete geçirmeyi sağlayacak, karanlığa karşı ‘işaret fişeği’ olacak bir demokrasi cephesi acil olarak kurulmalıdır. Böylesi bir kuruluş sürecinde biz emek ve meslek örgütleri olarak üzerimize düşen sorumluluğu üstleneceğimizi burada beyan ediyoruz. Ülkemiz yurttaşlarını felaketin kıyısına sürükleyen bu vahim ve karanlık gidişat karşısında emekten, demokrasi ve barıştan yana mücadele eden tüm kurumların, sendikaların, meslek odalarının içinde yer alabileceği bir demokrasi cephesi, bu iktidarın karşısına dikilecek cürete sahip olacaktır. Demokrasi için verilecek emeğimiz, uğruna direnilecek memleketimiz, faşizme ve diktatörlüğe teslim edilmeyecek düşlerimiz var!”

Türkiye’de emekten, eşitlikten, barıştan yana tüm güçler böyle bir birlikteliğin ivedilikle sağlanmasını istiyor. Ancak sol muhalefet içindeki kimi görüş ayrılıkları yüzünden bu istem bir türlü yaşama geçirilemiyor.

Halkın deyişiyle söylersek; un var, yağ var, şeker var ama helva yapmayı beceremiyoruz!

Hani “malum şahıs” sürekli yineleyip duruyor ya, “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” diye… Bu “iri ve diri olma” durumu solcular için çok daha acil ve gerekli.


Artık bıçak kemiğe dayandı! Yarın çok geç olabilir. Faşizm ülkeyi teslim aldıktan sonra dövünen Alman papazın durumuna düşmemek için, bir an önce birlik yolunda somut adımlar atmak zorundayız.

İnsanlar Gezi’den Cerattepe’ye ayağa kalkmışken; üniversite gençliği alanlarda, liseliler isyanda iken; Bursa’daki metal işçilerinden Tonya’daki çevrecilere, her yerden direniş haberleri gelirken, olup bitenleri izlemekle yetinemeyiz. Diktaya gerçekten nokta koymak istiyorsak, omuz omuza olmaktan başkaca seçeneğimiz yoktur. Bu konuda mırın kırın edenleri, bin dereden su getirenleri şimdilik dışarıda bırakarak hemen yola koyulmalıyız. Belli ki kervan yolda dizilecek…

Korkak muhalefetle olmaz!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Anayasaya aykırı” dediği dokunulmazlıkların kaldırılmasına olumlu oy verirken, “Tersini yapsaydık, bizi terör örgütünü desteklemekle suçlayacaklar ve cenaze törenlerinde yuhalatacaklardı” demişti. Bunu dediği günün ertesinde, korktuğu başına geldi! İstanbul’da Fatih Camisi’nde katıldığı polislerin cenazesinde mafyavari bir saldırıya uğradı. Tekbir getiren bir grup tarafından yuhalandı, çelengi parçalandı ve önüne kurşun atıldı…
Demek ki, algı operasyonlarından korkarak politika yapmaya çalışmak, bu provokasyonları önlemeye yetmiyor.

Kılıçdaroğlu ekibinin, “Aman ne derler?” saplantısından bir an önce kurtulması gerekiyor.

CHP, ana muhalefet partisi olmaktan kaynaklanan tarihsel sorumluluğunu yerine getirmekte daha fazla gecikirse, bu saldırılar artarak sürecektir. Savunma siyasetinin CHP’ye kazandırabileceği bir şey kalmamıştır. Muhalefetin elinde, kitlelerin caydırıcı gücünü sokağa yansıtmaktan başka bir seçenek bulunmuyor…

“Artık yeter! Diktaya nokta!” diyebilmek için, boş konuşup yakınmak yerine, tez zamanda devinip yekinmek zorundayız!

Sosyalist kimliğiyle tanıdığımız eski Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, kendisine “Nasıl başardınız?” diye sorulduğunda, “Çok basit” demişti, “birleştik, kazandık!”

Nesnel koşulların çok uygun olduğu ve de herkesin “birlik, birlik’!” dediği Türkiye’de biz neden başarmayalım?

SON HABERLER

Edebiyatçılar, Zülfü Livaneli adına açılan kültür merkezinde buluştu

Büyükçekmece Belediyesi’nin yaptığı Zülfü Livaneli Kültür Merkezi  kalabalık bir törenle açıldı.

Erdoğan’ın Konya ziyareti öncesi 13 gazete aynı manşetle çıktı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Konya ziyareti öncesi şehirde yayın...

ÇHD’li avukatlardan yandaş Sabah gazetesi hakkında suç duyurusu

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, yandaş Sabah gazetesinin...

Akdeniz Bölgesi için fırtına uyarısı

Akdeniz Bölgesi'nde yarın geceden pazartesi günü sabah saatlerine kadar fırtınanın etkili olacağı tahmin ediliyor.

Endonezya, 49 adet Boeing 737 Max 8 siparişini iptal etti

Son 6 ayda 2 feci kazayla gündeme gelen 737 Max 8 tipi...

Köpeği otomobile bağlayıp sürükleyen şahsa para cezası

Edirne'de, öldüğünü iddia ettiği köpeği iple otomobilin arkasına bağlayıp sürükleyerek götüren sürücü...

‘İzmir İnsan Haklarının Başkenti’ vizyon belgesi açıklandı

İzmir Barosu'nun hazırladığı "Yerelden İnsan Hakları Temelli Kalkınma Modeli" başlıklı İzmir İnsan...

Japonya’da kadın doktor adaylarından üniversiteye cinsiyet ayrımcılığı davası

Japonya'da 33 kadın, üniversitenin kendi düzenlediği giriş sınavlarında notlarının erkek adaylar lehine...

İDO seferlerine ‘Cumhur İttifakı mitingi’ ayarı

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş (İDO), Cumhur İttifakı’nın 24 Mart 2019 Pazar...

Asya Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu

2019 Asya Film Festivali Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.