Anasayfa GÜNCEL Dil yazıları ne zaman kitaplaşacak?

Dil yazıları ne zaman kitaplaşacak?

Değerli okurumuz Yalçın Bilen, “Dilin Kemiği” yazılarının ne zaman kitaplaşacağını soruyor:
Attila Bey, Bir Türkçe meraklısı olarak sizden çok şey öğreniyorum. Gazete kupürü biriktirmekle olmuyor. Eski bir tarihte Şiar Yalçın bir kitap yazmıştı, döne döne hâlâ okurum. Aynı şeyi siz de yapsanız ne iyi olur diye düşünüyorum. Belki de var, ben bilmiyorum. Selam ve saygılar.”

Bu soruyla çok sık karşılaşıyorum. Dil yazılarımın kitaplaşmasını bekleyen okurların sayısı az değil. Çünkü onlar, söz konusu yazıların, her zaman başvurabilecekleri bir kılavuz olarak ellerinin altında bulunmasını istiyorlar.

Tabii, okurların istemesi yetmiyor; yayınevlerinin de aynı gereksinimi duymaları gerekiyor. Yıllardır yazıyorum dil yazılarını. Okurların yoğun ilgisine karşın, bugüne değin hiçbir yayıncıdan böyle bir istek / öneri gelmedi. Ben de yayınevlerine kendiliğimden dosya gönderecek yaşı çoktan geride bıraktım. Bu durumda okurlar için beklemekten başka bir yol görünmüyor…


Bağlaçlar ve ekler

Bu köşede iletilerine daha önce de yer verdiğim İzmirli okurumuz Av. Nuray Tülek’ten yeni bir eleştiri geldi. Bu kez ilgili gazete kupürünü de eklemiş mektubuna. Yorumsuz paylaşıyorum:

“Merhaba Attila Bey,
Bağlaçların bitişik yazılması kadar eklerin ayrı yazılması da çok rahatsız edici. Gazetemizin bugünkü (7 Aralık 2018) spor sayfasında yer alan fotoğraflı bir spotu buna örnek gösterebilirim. İyi çalışmalar… Saygılarımla.”


HAFTANIN NOTU

Necdet Bulut’a saygı

Kırk yıl önce kırk yaşındayken, eşi ve çocuğuyla birlikte Trabzon’da silahlı saldırıya uğrayan ve 12 gün yaşam savaşı verdikten sonra 8 Aralık 1978’de Ankara’da ölen sosyalist bilişimci Dr. Necdet Bulut’u andık cumartesi günü. Aile üyeleri, meslektaşları, dostları ve eski TİP’li yoldaşları, o gün ilk olarak Necdet Bulut’un Ankara / Karşıyaka’daki gömütü başında buluştular. Öğleden sonra ise ODTÜ Mezunları Derneği’nin Vişnelik Tesisleri’nde geniş katılımlı bir anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Necdet Bulut’un eşi Neşe Erdilek ile ABD’de yaşayan oğlu Yiğit Bulut (aman, Jöleli’yle karıştırmayın!) da katıldı. Bilgisayar Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği, ODTÜ Mezunları Derneği, Türkiye Bilişim Derneği ve Tüm Öğretim Elemanları Derneği’nin ortaklaşa düzenledikleri etkinlikte, oda ve dernek temsilcileriyle Necdet Bulut’un arkadaşları anılarını paylaştılar.

Neşe Erdilek, toplantıda yaptığı konuşmada, eşinin kimseye yukarıdan bakmayan alçakgönüllü bir bilimci olduğunu; bu özelliğinin, onun her kesimden insanla ilişki kurmasını kolaylaştırdığını söyledi. Yiğit Bulut da babasının çok neşeli, güler yüzlü ve iyimser bir insan olduğunu belirterek, “Onu kırk yıl önce öldürenler, sizlerin sayesinde unutturmayı başaramadılar” dedi.

“Necdet Bulut’u Yaşatmak” konulu açıkoturumda konuşan Prof. Dr. Yakup Kepenek, “ODTÜ kimliği”nin iki ayağının “bilimsellik” ve “örgütlülük” olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: “Toplumcu bir bilişim politikası gerekiyor. Bilimsellik eninde sonunda kazanacak! Bilimin üstün geldiği yerde sosyalizm de yeniden geçerli olacak.”

Necdet Bulut, Türkiye’nin doktoralı ilk bilgisayarcısıydı. Ama öncü bir bilişimci olmanın ötesinde, ömrünü sosyalist savaşıma adamış bir eylemciydi. Türkiye İşçi Partisi üyesi olarak, bilimi yaşamın ve kavganın ayrılmaz parçası saydı. O yüzden de, “Bilim adamının hangi sınıfların çıkarına hizmet ettiği” sorusu, onun şaşmaz yol göstericisi oldu… Onu hiç unutmayacağız.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,396AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Stephen King’den ‘Stranger Things’ yorumu: Gülmekten yerlere yattım

Edebiyatın usta ismi Stephen King, Netflix dizisi Stranger Things'in üçüncü sezonunda geçen...

Kadın Savunma Ağı’nın Dikili’deki yaz kampına jandarma yasağı

Kadın Savunma Ağı'nın bu yıl 3'üncüsünü düzenleyeceği Kadın Yaz Kampı İzmir Dikili...

Türk gemisine korsan saldırısı: 10 mürettebat rehin alındı

Gine Körfezi'nin Nijerya açıklarında Paksoy-1 adlı bir Türk gemisi korsanların saldırısına uğradı....

3 bin yıllık lahit kapağına spreyle yazı yazıldı

Bartın'ın Amasra ilçesinde, Roma Dönemi'ne ait lahit mezar ve mezar kapağına sprey...

“İstanbul Sözleşmesi’yle değil Okçular Vakfı’nızla uğraşın”

Halk Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin grup toplantısında...

U20 Atletizm Milli Takımı Boras’ta

Avrupa U23 Şampiyonası'ndaki tarihi başarıların ardından gözler yine İsveç'te yapılacak Avrupa U20...

Parçalı ay tutulması bu gece gerçekleşecek

Çıplak gözle takip edilebilen az sayıdaki astronomi olaylarından, Ay Tutulması bugün saat...

Günde 20 saat çalıştırılan stajyer gemide ölü bulundu

Piri Reis Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği birinci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki...

Evrim-Ekin kardeşlerin ölümüne neden olan AKP’li Topal tahliye edildi

Mersin’de Evrim ve Ekin Çakmakçı kardeşleri aracıyla çarparak öldüren Ramazan Topal’ın yargılandığı...

La Liga’dan 1 milyar avroluk transfer rekoru

Transfer döneminin tamamlanmasına iki aya yakın bir zaman olmasına rağmen La Liga kulüpleri,...

Sonraki haber