Anasayfa EĞİTİM Din eğitimi tatil dinlemiyor

Din eğitimi tatil dinlemiyor

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN [email protected]

Diyanet İşleri Başkanlığı, yaz Kuran kurslarını okulların kapanış tarihinin hemen ardından başlatırken Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü de “kesintisiz din eğitimi” kapsamında harekete geçti. Çanakkale’de, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Din Öğretimi Hizmetleri birimi ortaklığıyla düzenlenen, “Yaz Eğitim Etkinlikleri” çerçevesinde imam hatip ortaokullarında görev yapan din dersi öğretmenleri kampa alındı. “Öğretmenlerin motivasyonlarını yükselterek alan bilgisi ve öğretimi konusunda mesleki gelişimlerine katkı sağlamak” olarak gerekçelendirilen projede, “Fikir ve Hareket Öncüleri Okumaları” ile “Gönül Coğrafyası Okumaları” etkinlikleri gerçekleştirileceği belirtildi.


1 milyon TL ödenek Kanunen izinli sayıldıkları dönemde öğretmenlere yönelik, “Yaz Eğitim Etkinlikleri” düzenleyen Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, benzer bir çalışmayı öğrenciler için de hayata geçirdi. Genel Müdürlük ile Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen proje, Türkiye genelindeki 30 ayrı şehirde başladı. En az bin 500 imam hatip öğrencisini kapsayan etkinliğin bir ay süreceği öğrenildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Kültür, Sanat ve Edebiyat Yaz Etkinlikleri” olarak sınıflandırdığı dini eğitimler için 1 milyon 147 bin TL bütçe ayrıldığı öğrenildi. MEB’in, Din Eğitimi Genel Müdürlüğü’ne aktardığı bütçenin, yöneticiler için 3 bin TL, 50 öğrenci ve yöneticilerin gıda ve barınma masrafları için günlük 7 buçuk TL harcama giderinin öngörülerek planlandığı ifade edildi.

Öğretmenlere ve öğrencilere yönelik düzenlenen etkinliklerin detayları da belli oldu. Bakanlık, imam hatiplerde görev yapan branş öğretmenleri ile MEB’e bağlı okullardaki din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri için ayrı eğitim programları hazırladı. Sekiz farklı şehirde yapılması planlanan etkinliklerde öğretmenlere, “hafızlık pekiştirme, Arapça, tefsir, gönül coğrafyası okumaları ile fikir ve hareket öncüleri okumaları” gibi başlıklarda eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Kadın ve erkekler ayrı sınıflarda eğitim görecek.

Dini yarışmalarda başarılı olma şartı

Yaz etkinliklerinde öğrencilere “hazırlık ve yetiştirme, Kuran Tilaveti, hafızlık çalışması, Arapça, yazarlık atölyesi, medya ve iletişim” konularında eğitim verilecek. MEB, etkinliklere katılmak isteyen imam hatip öğrencilerine, yıl içinde yapılan dini yarışmalarda dereceye girme şartını koştu.

***

BURSA’DA “GELİŞİM KAMPI”

Bursa’da da Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, “Mesleki Gelişim Kampı” başladı. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün imam hatip liselerine yönelik düzenlediği, “Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması”, “Genç Hatipler Hutbe Okuma Yarışması” ve “Genç Bilaller Ezan Okuma Yarışması”nda birincilik elde eden öğrencilerin dahil edildiği etkinliğin haftada 40 saat olmak üzere 10 Ağustos’a kadar sürdürüleceği belirtildi.

- Reklam -

SON HABERLER

Galatasaray 22’nci defa şampiyon: Tarih tekerrürden ibaret!

Seyrantepe'de final günü... Bir tarafta 22. şampiyonluğunu kovalayan Galatasaray, öbür yanda bir...

Hakkari’de yıldırım düştü: 13 hayvan yaşamını yitirdi

Hakkari’de yıldırım düşmesi sonucu yayladaki 13 hayvan yaşamını yitirdi. Olay, Bay köyünden...

Fenerbahçe üçüncülük maçını kaybetti

Türk Hava Yolları (THY) Avrupa Ligi Dörtlü Final turnuvası üçüncülük maçında, Fenerbahçe...

CHP’den 100. Yıl Bildirgesi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) 100. Yıl Bildirgesi'nde, "CHP olarak Mustafa Kemal...

Roma Açık’ta şampiyon Nadal

Roma Açık Tenis Turnuvası'nın tek erkekler finalinde Sırp Novak Djokovic'i 2-1 yenen...

Şampiyon Galatasaray

Spor Toto Süper Lig'in 33'üncü haftasında sahasında Medipol Başakşehir'i 2-1 mağlup eden...

Kılıçdaroğlu: Ayın 23’ünde tatil yok, bir yerlere gitmek yok

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Toplantısı, Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmasının 100. yılı...

Sarıkamış’ta arazi kavgası: 6 ölü, 7 yaralı

Kars'ın Sarıkamış ilçesine bağlı Çamyazı köyünde arazi anlaşmazlığı nedeniyle husumetli iki ailenin...

Üsküdar’da yol çöktü

Üsküdar, Libadiye Caddesi'nde yol çöktü. Çökme nedeniyle trafikte aksamalar meydana gelirken, çöken...

İmamoğlu’ndan Binali Yıldırım’ın iddialarına güldüren yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) seçilmiş Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atakum sahilinde halkla buluştuktan...

Sonraki haber