Anasayfa YAZARLAR Dinamiklerin gücü adına!

Dinamiklerin gücü adına!

Evelyn Knight’ın 1950 tarihli keyifli şarkısı Lucky Lucky Lucky Me eşliğinde, bugün ‘başarı’ olarak nitelendirilen ne varsa -güzel bir ev, mutlu bir evlilik, şirin bir çocuk, şirin bir köpek, kariyer vs.- hepsini başarmış 30’lu yaşlarında bir genç adam görüyoruz. Adamın başarılarının merkezinde eğitimi ya da dünyaya bakışı yok, arabası var… Her şey bu 4×4 arazi aracı sayesinde gerçekleşiyor. 75 saniyelik reklam filmi biterken, bu arabaya sahip olmanın diğer her şeye sahip olmak anlamına geldiğini artık hepimiz biliyoruz.

Evelyn Knight’ın 1950 tarihli keyifli şarkısı Lucky Lucky Lucky Me eşliğinde, bugün ‘başarı’ olarak nitelendirilen ne varsa -güzel bir ev, mutlu bir evlilik, şirin bir çocuk, şirin bir köpek, kariyer vs.- hepsini başarmış 30’lu yaşlarında bir genç adam görüyoruz.           

Toplam 50 planda sunulan ‘hayatın anlamı olarak araba’ düşüncesinin ne kadar saçma olduğunu tartışmaya ya da reklamın sonunda bir kafede oturan iki yaşlı adamın “Ne şanslı adam!” derken aileden mi yoksa arabadan mı söz ettiğini düşünmeye fırsat bulamıyoruz çünkü hemen bir sonraki reklam başlıyor. Büyük olasılıkla bu reklamda dile getirilenleri onaylayarak sürdüren bir başka reklam…

İzleyiciyi düşünmekten alıkoyacak biçimde kısa bir süre ve hızlı görüntü akışıyla üretilen reklam filmleri sadece tüketim kültürünün enerji kaynağı değil, egemen ideolojinin yeniden-üretimi konusunda okullar ve dinsel kurumlarla aynı derecede etkili bir aygıt. Örneğin anlattığım reklamın sonundaki iki adam, film boyunca hiç görmediğimiz ama hikâyenin sonunda ortaya çıkıp arabanın yüksek teknolojisi dışında başka bir şeyi överek vurgulayan o iki ihtiyar, ataerkil toplumsal yapının hayatımız üzerindeki etkisini ve ‘babanın onayı’nı temsil ediyor. At binen, kılıç kuşanan, avrat edinen, kendi ismini kazanmak için mücadele eden genç erkeğin Türkmen obalarından Viking köylerine, Afrika savanlarından Okyanusya’ya kadar dünyanın dört bir yanında hâkim olan erginleşme ayininin son aşaması…

Bunun dişil versiyonu, erinin ve çocuğunun giysilerindeki kan lekesini çıkarma konusunda yaşlı kadınların övgü dolu onayını alan genç kadındır. Başlangıçta tuhaf gelebilir ama 1950 yılında Evelyn Knight adlı genç kadına “Şanslı şanslı şanslıyım / şanslı itin tekiyim! / Sekiz saat çalışır, sekiz saat uyurum / Eğlenceye de kalır sekiz saatim! / Şanslı şanslı şanslıyım / şanslı itin tekiyim! / Güneşte gülerim, gün battıysa eğer / mucizelerle doludur her gecem / Aya bakıp dilek tutar, bir ıslık tuttururum / ve kollarımda bir kız düşlerim.” şeklinde sözleri olan bir şarkı söyleten dinamiklerle 2018 yılında ‘baba onayı’nı koparmış başarılı genç erkek hikâyesinde o şarkıyı fon müziği yapan dinamikler özünde aynıdır.

Sonuç olarak, dinamikler değişirse her şey değişir. ‘Toplumsal dinamik değiştirme’nin reklamı yoktur, ‘baba onayı’ da istemez. Yani ya ‘şanslı itler’ olmadığımız bilinciyle bu dinamikleri değiştiririz ya da reklamları izlemeye devam ederiz.

- Reklam -

SON HABERLER

Amasya’da koyun altız doğurdu

Amasya'da Gökhöyük Tarım İşletmesi'nde Bafra ırkı koyun, 6 kuzu dünyaya getirdi. İlgi...

Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Eski Genel Sekreteri Hasan Erdoğan’ın ardından…

Feyzullah ERTUĞRUL / TÖS ve Eğit-Der Eski Genel Başkanı ...

Şule Çet davasında en önemli delillerden biri kaybedildi!

Ankara'da cinsel saldırıya maruz kaldıktan sonra bir plazanın 20. katından atılarak katledilen...

AKP’li Sofuoğlu 560 bin liralık saatini kaybetti

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, Tayland'da çalındığını belirttiği saati için Instagram'dan duyuruda...

“Türkiye’de Yeni Hayat ve Kadın” anlatılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde düzenlenen “Kent Söyleşileri”nin bu ayki...

Komünist Başkan Maçoğlu: Birkaç puan öndeyiz

TKP’den Tunceli Belediye Başkan adayı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, "Ovacık’ta bir model...

Tunç Soyer “İzmir İnsan Haklarının Başkenti” vizyon belgesini imzaladı

İzmir Barosu’nun seçime giren tüm siyasi partilere gönderdiği “İzmir İnsan Haklarının Başkenti” vizyon belgesine...

Dünyanın en iyi öğretmeni Kenya’da

Eğitimin Nobel’i olarak bilinen Küresel Öğretmen Ödülü’ne 179 ülkeden 10 bin kişi...

“AKP Mansur Yavaş’a ‘gel bizden aday ol’ dedi”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’te yayınlanan programda gündeme dair önemli açıklamalarda...

Epilepside akraba evliliği etkisi: Hastalık riskini 40 kat artırıyor

Beyinde elektriksel aktivitenin bozulmasıyla birlikte belli nöbet ataklarıyla görülen epilepsi yılda 100...