Anasayfa YAZARLAR Dinamiklerin gücü adına!

Dinamiklerin gücü adına!

Evelyn Knight’ın 1950 tarihli keyifli şarkısı Lucky Lucky Lucky Me eşliğinde, bugün ‘başarı’ olarak nitelendirilen ne varsa -güzel bir ev, mutlu bir evlilik, şirin bir çocuk, şirin bir köpek, kariyer vs.- hepsini başarmış 30’lu yaşlarında bir genç adam görüyoruz. Adamın başarılarının merkezinde eğitimi ya da dünyaya bakışı yok, arabası var… Her şey bu 4×4 arazi aracı sayesinde gerçekleşiyor. 75 saniyelik reklam filmi biterken, bu arabaya sahip olmanın diğer her şeye sahip olmak anlamına geldiğini artık hepimiz biliyoruz.

Evelyn Knight’ın 1950 tarihli keyifli şarkısı Lucky Lucky Lucky Me eşliğinde, bugün ‘başarı’ olarak nitelendirilen ne varsa -güzel bir ev, mutlu bir evlilik, şirin bir çocuk, şirin bir köpek, kariyer vs.- hepsini başarmış 30’lu yaşlarında bir genç adam görüyoruz.           

Toplam 50 planda sunulan ‘hayatın anlamı olarak araba’ düşüncesinin ne kadar saçma olduğunu tartışmaya ya da reklamın sonunda bir kafede oturan iki yaşlı adamın “Ne şanslı adam!” derken aileden mi yoksa arabadan mı söz ettiğini düşünmeye fırsat bulamıyoruz çünkü hemen bir sonraki reklam başlıyor. Büyük olasılıkla bu reklamda dile getirilenleri onaylayarak sürdüren bir başka reklam…

İzleyiciyi düşünmekten alıkoyacak biçimde kısa bir süre ve hızlı görüntü akışıyla üretilen reklam filmleri sadece tüketim kültürünün enerji kaynağı değil, egemen ideolojinin yeniden-üretimi konusunda okullar ve dinsel kurumlarla aynı derecede etkili bir aygıt. Örneğin anlattığım reklamın sonundaki iki adam, film boyunca hiç görmediğimiz ama hikâyenin sonunda ortaya çıkıp arabanın yüksek teknolojisi dışında başka bir şeyi överek vurgulayan o iki ihtiyar, ataerkil toplumsal yapının hayatımız üzerindeki etkisini ve ‘babanın onayı’nı temsil ediyor. At binen, kılıç kuşanan, avrat edinen, kendi ismini kazanmak için mücadele eden genç erkeğin Türkmen obalarından Viking köylerine, Afrika savanlarından Okyanusya’ya kadar dünyanın dört bir yanında hâkim olan erginleşme ayininin son aşaması…

Bunun dişil versiyonu, erinin ve çocuğunun giysilerindeki kan lekesini çıkarma konusunda yaşlı kadınların övgü dolu onayını alan genç kadındır. Başlangıçta tuhaf gelebilir ama 1950 yılında Evelyn Knight adlı genç kadına “Şanslı şanslı şanslıyım / şanslı itin tekiyim! / Sekiz saat çalışır, sekiz saat uyurum / Eğlenceye de kalır sekiz saatim! / Şanslı şanslı şanslıyım / şanslı itin tekiyim! / Güneşte gülerim, gün battıysa eğer / mucizelerle doludur her gecem / Aya bakıp dilek tutar, bir ıslık tuttururum / ve kollarımda bir kız düşlerim.” şeklinde sözleri olan bir şarkı söyleten dinamiklerle 2018 yılında ‘baba onayı’nı koparmış başarılı genç erkek hikâyesinde o şarkıyı fon müziği yapan dinamikler özünde aynıdır.

Sonuç olarak, dinamikler değişirse her şey değişir. ‘Toplumsal dinamik değiştirme’nin reklamı yoktur, ‘baba onayı’ da istemez. Yani ya ‘şanslı itler’ olmadığımız bilinciyle bu dinamikleri değiştiririz ya da reklamları izlemeye devam ederiz.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,707AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Antalya’da 2 caretta caretta bıçaklanıp vurarak öldürüldü

Antalya'daki Belek turizm bölgesindeki sahilde, 2 caretta carettanın tüfekle vurularak ve bıçaklanarak...

İmamoğlu: Neymiş? “Azgın azınlık”, Lafa bak

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, '''Kimin parasını kime dağıtıyorsun?'...

Siverek’teki katliama ilişkin tutuklu sayısı 5’e yükseldi

Urfa’nın Siverek ilçesinde 4 kişinin öldüğü, 5 kişinin yaralandığı katliamda iki kişi...

Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü’nden 20 traktör atık çıkarıldı

Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı ve Köyceğiz Gölü'nden dalgıçlar tarafından 20 traktör...

Sala’nın ölümüyle ilgili İngiltere’de bir kişi gözaltına alındı

Arjantinli futbolcu Emiliano Sala'nın uçak kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak İngiltere'de bir...

Ümraniye’deki İmamoğlu mitingine AKP’lilerden saldırı girişimi

İmamoğlu'nun Ümraniye'deki seçim mitingi için toplanan yurttaşlara AKP'li bir grup saldırı girişiminde...

BM’nin ‘Kaşıkçı’ raporunda cinayete dair yeni detaylar ortaya çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard'ın Suudi...

Akşener’den Erdoğan’ın ‘yargı’ tehdidine ilişkin açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Pazar günü ya Sisi diyecekmişiz ya...

Fed, faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, piyasaların merakla beklediği faiz kararını duyurdu. Fed faizi...

Ankara Üniversitesi DTCF’de faşist saldırı

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) öğrencilere faşistler saldırdı.

Sonraki haber