Anasayfa GÜNCEL Dinciler hedef gösterdi Bakanlık geri adım attı

Dinciler hedef gösterdi Bakanlık geri adım attı

MEB, ücretsiz yoga etkinliğini, islamcılardan gelen “Putperest ibadeti” tepkisi nedeniyle iptal etti. Bakanlığın müfredatında da yoga programı olduğu öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ece Vahapoğlu’nun yürütücüsü olduğu ve okullarda uygulamak için MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nden onay aldığı yoga etkinliğini, İslamcıların baskıları nedeniyle durdurdu.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin konsantrasyonu ile sosyalliği artırmak, öğrencilere pedagojik oyun anlatımıyla yoga nefes egzersizleri yaptırmak için okullarda yapılan ücretsiz yoga etkinliği, İslamcı grupların hedefi oldu. Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği (UMAD), Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV) ve Ehl-i Sünnet Alimler Birliği (ESAB), Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yogayla ilgili fetvalarını dayanak göstererek etkinliğin, “Putperest ibadeti” olduğunu savundu. MEB’in dinci yayınlarıyla bilinen medya organlarından paylaşılan yoga karşıtı açıklamalar üzerine projeyi rafa kaldırdı.
Öte yandan “Öteki” isimli kitabında kadınların eşcinsel deneyimlerini de anlatan Vahapoğlu bu nedenle de İslamcıların hedefi oldu.

“DEVLET YOGA EĞİTİMİ VERİYOR”

Yoga etkinliğiyle farklı bir dinin propagandasını yaptığı suçlamasıyla hedef gösterilen Vahapoğlu, etkinliğin hangi amaçla yapıldığına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama paylaştı. Yoganın insanı iyi ahlaklı olmaya teşvik eden ve insan bedenini güçlendiren faydalı bir spor olduğunu ifade eden Vahapoğlu’nun açıklamasında, “Yoga evrenseldir, bir din değildir. Elimden geldiğince gönüllü olarak bu projeyi ücretsiz hayata geçirirken bazıları neden rahatsız olur?” diye sordu. Devletin yoga eğitimi verdiğinin altını çizen Vahapoğlu, yoga belgelerini Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Herkes İçin Spor Federasyonu’ndan aldığını belirtti.

Okullarda ücretsiz yapılan yoga etkinliğini baskı nedeniyle iptal eden MEB’in, hali hazırda, “Kişisel gelişim alanı yoga eğitimi 15 yaş ve üzeri kurs programı” olduğu ortaya çıktı. Bakanlık, yogayı kendi müfredatında şöyle tanımladı:

“Yoganın uygulamadaki karşılığı bedenin fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan aynı anda farkındalığını hissettirmektir. Bu alanı, yüzeysel bir değerlendirmeye tabi tutmadan, bütünsel bir akım olarak düşünmek gerekir. Yogayı, doğduğu andan şu ana, tüm değerlerle bir bütün olarak görmeliyiz. Yoga, bedende doğru hareketlerle pek çok fiziksel rahatsızlığın azalmasında veya çözümünde etkilidir. Bu sayede sağlık sektöründe de yogadan çokça yararlanılmaktadır.”

İLK DEĞİL

MEB, daha önce gericilerin hedef aldığı birçok projeyi durdurdu. Yeni Akit’in, eğitimde cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan ETCEP projesine ilişkin, “Sapkın proje” tanımlamasından dört gün sonra MEB, projenin tamamlandığını açıkladı. Benzer şekilde, Çanakkale’de yapılması planlanan bir okuma yarışmasında belirlenen kitaplardan da gericilerin hedef göstermesiyle vazgeçildi.

Eğitim Sen, MEB’in yoga etkinliğini iptal etme düşüncesine ilişkin BirGün’e, “Sürekli olarak kimi hassasiyetleri bahane eden bu kesime artık dur demek gerekmektedir.” açıklamasını yaptı.

SON HABERLER

“Yarasayı kullandığımız tarihte ABD’de bizon kovalıyorlardı”

Batman'in haklarını elinde bulunduran DC Comics şirketi İspanyol kulübü Valencia'nın logosundaki yarasa...

Nazarbayev Özbekistan’dan ders çıkardı: Kademeli olarak geri çekildi

Rusya Uzmanı Öğr. Üyesi Dr. Kerim Has ile Nazarbayev’in istifasının nedenini ve...

Emine Erdoğan: Yeryüzünde halife olmanın sorumluluğunu taşıyoruz

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Türkiye, yeşil bir hac...

12 metrelik sondaj kuyusuna düşen köpek kurtarıldı

Konya'da 12 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpek, itfaiye ekipleri tarafından...

UBER davası ertelendi

İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği'nin, internet üzerinden ulaşım hizmeti...

Karius’a psikolojik destek

Çaykur Rizespor karşılaşmasının hazırlıklarını sürdüren Beşiktaş'ta ödemelerin bir kısmının yapılması sonrasında keyifler...

Times’ın başyazısı: Erdoğan terör eylemini sömürüyor

İngiltere'de yayımlanan Times gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinglerinde Yeni Zelanda saldırısının...

Temyiz mahkemesi sonuçlandı: Karadzic’e müebbet hapis cezası

Srebrenitsa Katliamı'nın baş aktörü eski Sırp lider Radovan Karadzic hakkında verilen 40...

Kılıçdaroğlu: İdamımla ilgili kanun getireceklermiş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, '''Kılıçdaroğlu'nu asmamız lazım' diyorlar. Bana saldıran PKK'ydı,...

Fikret Orman’dan ‘yeni teknik direktör’ açıklaması

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, yeni teknik direktör konusunda ilk tercihlerinin yerli isim...