Dinin dili

KİLİSE (Hıristiyan) dili Latince, cami (Müslüman) dili Arapça, sinagog (Musevilik) dili İbranicedir. Bir toplum, ibadet dilinin ne olacağına o dini kabul ederken karar verir.


Rusların Hıristiyan olmasıyla (988) Türklerin Müslümanlaşması (960) hemen hemen aynı zaman dilimine hatta Selçuklulardan başlatırsak aynı tarihe (985) denk gelir. Ruslar Hıristiyan olmaya karar verdiklerinde Vatikan’ın Latince dayatmasına direndi. Katoliklerle uzlaşamayınca da ibadetlerini kendi dillerinde yapmalarını sorun etmeyen Ortodokslarla anlaşıp İstanbul Patrikliğine bağlandılar. Bugün özgün bir Rus kültüründen söz edilebiliyorsa dillerine (Slavca) sahip çıkmalarındandır. Türkiye Türkleri hala ulus olmakla ümmet olmak arasında yalpalıyor, kültürlerini de arkeolojide arıyorlarsa sebebi dillerinden kolayca vazgeçmiş olmalarındandır.

Atatürk diline sahip çıkarak bu toplumun önüne ulus olma tercihini koydu. O olmasaydı Türkiye lehçesi şimdi BM’nin korumaya aldığı dillerden biriydi. Bizim işimiz ümmetle çekişmek olmayıp Atatürk’ün gün yüzüne çıkardığı dille kültür üretmek olmalıdır.

Ezanın Türkçe mi yoksa Arapça mı okunacağı bugün tartışılacak bir konu değil. Dille üretilen kültür sonradan edinilmiş dini asimile eder. Gerek yok tartışmaya, aradan bin küsur yıl geçmiş, olan olmuş! Bırakın o Arapça ibadet etsin, Allah’ın yasalarına sığınsın; siz kendi dilinizde şiir, roman, öykü yazın; resim, heykel müzik yapın; Türkü söyleyin… Yavaş da olsa dilin yasasına uyacaktır.

Devletin dini
Diyanet 144 bin 250 olan mevcut memur kadrosuna önümüzdeki yıl 8 bin 113 kişiyi daha ekleyecek. Komşumuz Yunanistan ise hepi topu 10 bin olan din görevlisini memurluktan çıkarıyor. Ve Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu hükümetin bu kararına itiraz etmiyor. Kilise bundan böyle kendi ayakları üzerinde duracak. Bakalım Türkiye islamcıları sırtımızdan ne zaman inecek! Bakalım devlete yaslanmaktan vazgeçip yüzde 99’un(!) arasına ne zaman dönecek!
Yunan Ortodoks kilisesi eğitim kurumları ve yargı dahil sembolik de olsa devlet kurumlarında varlığını hissettiriyor. Buna rağmen Yunanlılar ve Yunan devlet kültürü bir ateisti (Aleksis Çipras) başbakan yapacak kadar laiktir. Yunanistan’da öğrenciler, istemedikleri sürece okullarda din eğitimine zorlanamaz. İnsanların yemesine içmesine karışılmaz. Yunanistan, ‘kadın olsam burada yaşamak isterdim’ diyebileceğim kadar kadınların özgür olduğu bir ülke. Yunanistan örneği, Türkiye’deki dinselleşmeye Batı’dan meşruiyet arayan dincilerin işine yaramaz.

İlginizi çekebilir:  Hürriyet'in skandal haberi nasıl yapıldı?

Niçin Ziya Selçuk değil de AKP sözcüsü
MEB’in, Danıştayın Andımız kararına itiraz dilekçesi, üslubu düzeltilmek üzere geri çekildi. Dilekçeyi kaleme alan dairenin başkanı ile iki MEB avukatı da görevinden alındı. Fakat bu gelişmelere ilişkin açıklamayı Milli Eğitim Bakanı yerine AKP sözcüsü Ömer Çelik yaptı. Çelik temyiz dilekçesinin bakanlık görüşünü yansıtmadığını söyledi.

Biz de öyle düşünüyoruz; temyiz dilekçesinin dili ve sonraki gelişmelerin AKP sözcüsü tarafından duyurulması, Andımız tartışmasını başlatanın bakanlık değil, AKP olduğunu başka bir kanıtı. Zaten dilekçedeki “papağan”, “faşizm”, “ komünizm” gibi kavramlarla başlayıp biten cümleler de mahkemeyi ikna etmeye dönük hukukçu savunması değil, AKP’nin muhaliflerine yönelik siyasi sataşmasıydı.

Andımız tartışması, bir kişi hariç hemen hemen herkesin Türkiye siyasetinde durduğu yeri işaretlemesine vesile oldu. Merak ediyoruz; MHP kontenjanından bakan olduğuna inanılan Ziya Selçuk tartışmanın neresinde?


BİZİ TAKİP EDİN

360,676BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,094,835TakipçiTakip Et
8,360AbonelerAbone

Tepebaşı Belediye Başkan Adayı Ahmet Ataç: Projelerimiz insana dokunacak

CHP’nin Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkan Adayı mevcut Başkan Ahmet Ataç, belediye başkanlığı...

Mersin CHP için sürpriz olmaktan çıktı

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, TBMM’de temsil edilen beş siyasi...

Çılgın projeleri ve işsizlik rakamlarını Prof. Dr. Çolak’a sorduk: ‘Halk tüketmesin biz tüketelim’ diyorlar

İşsizlik oranının son 9 yılın en yüksek oranına yükselerek yüzde 13.5’e çıkması...

Tedavisi bulunmayan kalıtsal hastalık DMD: ‘Artık sesimiz duyulsun’

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında sık karşılaşılan en ölümcül, kalıtsal...

Okullar seçime alet ediliyor: Bakanlığın seçim sessizliği

Cumhur İttifakı’nın belediye başkan adaylarının tüm tepkilere karşın okullarda yürüttüğü seçim çalışmalarına...

SON HABERLER

Öğrenci pansiyonunda yangın: “Merdivenler kitlenmiş, atlamak zorunda kaldık”

Burdur'da, 3 katlı erkek öğrenci pansiyonunun bodrum katındaki kumaş dikim atölyesinde çıkan yangın...

17 yaşındaki Ayten’i bıçaklayıp daha sonra boğarak öldüren şahsa ağırlaştırılmış müebbet

Burdur'un Ağlasun ilçesinde Ayten Keklik'i (17) önce bıçaklayıp, sonra da boğazını sıkarak...

Kılıçdaroğlu: Kimlik üzerinden politika yapılamaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat ve Seda...

Erdoğan’dan Ayasofya açıklaması: İbadete açılmasının faturası çok ağır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda'daki saldırılara ilişkin, "50 Müslüman orada şehit...

Dışişleri’nden Hollanda’daki saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Hollanda'nın Utrecht kentinde bugün meydana gelen saldırıyı, faili...

Mansur Yavaş: Trafolara kedi değil fil soksalar fayda etmeyecek

Millet İttifakı'nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş, seçim çalışmaları kapsamında...