Dinozorlardan bu yana en büyük kitle yok oluşunun eşiğindeyiz

Ozan Zaloğlu

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) ve Londra Zooloji Derneği (ZSL) tarafından çıkarılan yeni “Yaşayan Dünya Raporu“, küresel balık, kuş, memeli, yüzergezer ve sürüngen nüfuslarının, 1970’teki seviyeler ile karşılaştırıldığında yüzde 67 oranında azalmaya doğru gittiğini ortaya çıkardı. Vahşi yaşam nüfusları, 1970 ile 2012 yılları arasında zaten yüzde 58 oranında azalmıştı.

Doğal hayata karşı en genel tehdit, yaşam alanlarının kaybı. WWF, özellikle, doğal yaşam alanlarının tahribatı ve azalmasının büyük oranda sürdürülemez tarım, sanayi altyapısı, ağaç kesimi, madencilik, enerji üretimi ve ticari gelişme yüzünden kaynaklandığını söylüyor. Diğer önemli etmenler arasında ise aşırı kullanım, kaçak avlanma, kirlilik, yayılmacı türler ve iklim değişikliği bulunuyor.


Rapor, sıradaki en büyük sorunun gıda üretimi olduğunu söylüyor. Çok hızlı bir şekilde artan dünya nüfusunun sınırlı kaynaklarla geçinmeye çalışması, özellikle tarımsal arazi bağımlılığı ve türlerin aşırı kullanımı olmak üzere, bütün bu etmenler üzerindeki baskıyı artırıyor. Fakat her ne kadar sınırda yaşıyor olsak da, her şey henüz kaybedilmedi. Profesör Ken Norris, “Bunlar henüz yok oluşları değil, azalmayı gösteriyor. Ancak bu durum, bu nüfusların kurtarılmasını destekleme çabalarını tanzim etme uyarısı olmalı” diyor.

BİZİ TAKİP EDİN

359,068BeğenilerBeğen
54,876TakipçiTakip Et
1,081,278TakipçiTakip Et
7,447AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL