Direniş çadırına jandarma müdahalesi

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde, Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı kurulan direniş çadırı jandarma tarafından kaldırıldı.

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde kurulmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı köylülerin başlattığı direniş sürerken, dün gece direniş çadırı jandarma tarafından kaldırıldı.

Salihli Kaymakamı Levent Kılıç, dün saat.17.00 sıralarında, beraberinde Jandarma komutanı ve jandarmalar olduğu halde direniş çadırına gelmiş ve şirketin çalışmaları durdurduğunu gerekçe göstererek, köylülerden çadırı sökmelerini istemişti.  Kaymakam ile köylüler arasında uzun konuşmaların olduğu görüşmelerin ardından köylüler Kaymakam Kılıç’a, “Şirket alanı terk etsin, biz de çadırı kaldıracağız” cevabını vermişlerdi.

Kaymakam’ın çadırlarından ayrılmasından sonra da, direnişlerini sürdüren Hacıbektaşlı köylüleri, çadırı terk etmeyerek direnişlerini sürdürdüler. Çadırda gece nöbeti devam ederken, gece saat.04.00 sıraları köye gelen çok sayıda jandarma birlikleri çadırı sardı ve çadırda bulunanlara kimlik yoklaması yaptı. Daha sonra Jandarma beraberinde getirdikleri 8-10 işçi ile direniş çadırını sökerek bir kenara topladı. Jandarmaların çadırın başında nöbet tuttuğu bildirildi. Çadır sökümü sırasında her hangi bir gözaltı olayının yaşanmadığı belirtilirken, çadırda 3 kadın ve 9-10 genç köylünün nöbette bulunduğu öğrenildi.

Salihli Kaymakamı Levent Kılıç

Hacıbektaşlı Köyü direniş çadırında gece müdahale anında çadırda olan Yasemin Erden, olay anını BirGün’e anlattı. Erden, “Nöbeti 2 kadın arkadaş ve 13 gençle devralmıştık. Sabaha karşı saat 04.10 sularında Manisa jandarma alayından 30 araçla yaklaşık 150 jandarma, ayrıca çevik kuvvet, Salihli deki 50 kadar sivil polis ve Salihli Belediyesi teknik işçileriyle, bunlarda 15 kişi kadardı, çadırı bastılar” dedi.

Erden, şöyle devam etti:

“Genç arkadaşları itip kalkarak hemen kenara aldılar. Telefonları derhal kapatmamızı istediler. Her birimizi beş jandarma ile izole edip kıpırdatmadılar. Birbirimize bakmamız, ki karanlıktı ortam, konuşmamız yasaklandı. Binbaşı bağırıp çağırıp durarak gözdağı vermeye çalıştı.”

Öte yandan, Salihli Ticaret Odası salonunda toplantı yapılıyor.

BİZİ TAKİP EDİN

358,979BeğenilerBeğen
54,841TakipçiTakip Et
1,080,170TakipçiTakip Et
7,394AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL