Direniş çadırına tahammül edemediler!

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde, jeotermal elektrik santralına (JES) karşı kurulan direniş çadırı jandarma tarafından kaldırıldı

BİRGÜN İZMİR

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Hacıbektaşlı Mahallesi’nde kurulmak istenen jeotermal elektrik santralına (JES) karşı köylülerin başlattığı direniş sürerken, dün gece direniş çadırı jandarma tarafından kaldırıldı.

Salihli Kaymakamı Levent Kılıç, önceki gün saat.17.00 sıralarında, beraberinde Jandarma komutanı ve jandarmalar olduğu halde direniş çadırına gelmiş ve şirketin çalışmaları durdurduğunu gerekçe göstererek, köylülerden çadırı sökmelerini istemişti. Kaymakam ile köylüler arasında uzun konuşmaların olduğu görüşmelerin ardından köylüler Kaymakam Kılıç’a, “Şirket alanı terk etsin, biz de çadırı kaldıracağız” cevabını vermişlerdi.

Kaymakam’ın çadırlarından ayrılmasından sonra da köylüler direnişlerini sürdürdü. Çadırda gece nöbeti devam ederken, saat.04.00 sıraları köye gelen çok sayıda jandarma birlikleri çadırı sardı ve çadırda bulunanlara kimlik yoklaması yaptı. Daha sonra Jandarma beraberinde getirdikleri 8-10 işçi ile direniş çadırını sökerek bir kenara topladı. Jandarmaların çadırın başında nöbet tuttuğu bildirildi. Çadır sökümü sırasında her hangi bir gözaltı olayının yaşanmadığı belirtilirken, çadırda 3 kadın ve 9-10 genç köylünün nöbette bulunduğu öğrenildi.

Müdahale anında çadırda olan Yasemin Erden, olay anını gazetemize anlattı: “Nöbeti 2 kadın arkadaş ve 13 gençle devralmıştık. Sabaha karşı 04:10 sularında Manisa jandarma alayından 30 araçla yaklaşık 150 jandarma, ayrıca çevik kuvvet, Salihli deki 50 kadar sivil polis ve Salihli Belediyesi teknik işçileriyle, çadırı bastılar. Genç arkadaşları itip kakarak hemen kenara aldılar. Telefonları derhal kapatmamızı istediler. Her birimizi beş jandarma ile izole edip kıpırdatmadılar. Birbirimize bakmamız ve konuşmamız yasaklandı.”

BİZİ TAKİP EDİN

358,972BeğenilerBeğen
54,840TakipçiTakip Et
1,080,170TakipçiTakip Et
7,390AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL