alpertasbeyoglu

Direnişteki Babacan işçileri işe iade davalarını kazandı

Antep’de Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’na (TÜMTİS) üye oldukları için işten atılan ve 318 gündür direnişte olan Babacanlar Kargo işçileri, açtıkları işe iade davalarını kazandı. Antep 2, 3 ve 4’üncü İş Mahkemeleri, direnişteki 7 işçinin haksız şekilde işten atıldığına ve işe iade edilmesi gerektiğine karar verdi. İşçiler, patronun kendilerini yeniden işe alacağı tarihe kadar eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.


Zorlu koşullara karşın 318 gündür işyerinin önünde direnişte olan işçilerden Ramazan Akın, yerel internet sitesi devhaber.net’e yaptığı açıklamada, yargının aldığı karar ile haklılıklarının ortaya çıktığını söyledi. Tüm işçilere sendikalı olma çağrısında bulunan Akın, “İşçiler birbirlerinden asla kopmasınlar. Emek sömürüsünü ancak birlikte yıkabiliriz” dedi.
Maaşlarının düzenli ödenmesi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için sendikalı olduklarını belirten Akın, bunun üzerine patronun kendilerini darp ederek işten attığını hatırlattı. Akın, “Direnişe başladığımızda yaz mevsimiydi. Sonrasında ağır bir kış geçirdik. Bu süreçte en sıcağı da en soğuğu da yaşadık ve hiç yılmadık. İlk zamanlarda OHAL’den ötürü emniyet yetkilileri bizi çokça engellemek istedi. İşyeri önünde beklememize bile müsaade edilmiyordu. Hava şartlarına ve OHAL’e rağmen yılmadan, birliğimizi bozmadan direnmeye devam ettik ve davayı kazandık. İşverenin aleyhimize sunduğu tüm deliller çürütüldü” diye konuştu.

BİZİ TAKİP EDİN

359,909BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,086,689TakipçiTakip Et
7,815AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL