Anasayfa GÜNCEL Dışarıda avukata dayak içeride katile kıyak...

Dışarıda avukata dayak içeride katile kıyak…

ERK ACARER
[email protected]
@eacarer

Gezi Direnişi sırasında Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın ilk duruşması dün İstanbul Çağlayan Adliyesi 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Elvan Ailesi, ‘tüm faillerin’ yargılanması talebini yineledi. Sanık polis Fatih D. tutuklanmadı, ikinci duruşma 6 Temmuz’a ertelendi.

Duruşma öncesi Adliye önünde yapılan açıklamada, “Gülüşün gibi güzel günler kuracağız” pankartı açıldı. Baba Sami Elvan, “Bu başka çocukların da öldürülmemesi için emsal bir davadır. Türkiye çocuklarına bir şey olmasın diye adalet talep ediyoruz” dedi. Saat 10.00’ da başlayan dava öncesinde, davaya katılmak isteyen halkın engellenmesi gerginliklere sebep oldu. Zaman zaman arbede yaşandı. Gezi’nde yaşamını yitiren çocukların yakınları ve aileleri de mahkeme salonundaydı. Ali İsmail Korkmaz’ın, Mehmet Ayvalıtaş’ın, Ahmet Atakan’ın, Ethem Sarısülük’ün, Hasan Ferit Gedik’in ailesiyle birlikte Dilek Doğan’ın ailesi de Elvan Ailesi’ni yalnız bırakmadı. Mahkemeyi izleyenler arasında; CHP vekilleri Ali Şeker, Ali Haydar Hakverdi ve Hilmi Yarayıcı’nın yanı sıra Sera Kadıgil de vardı. HDP’li Filiz Kerestecioğlu, Hüda Kaya, Celal Doğan ve Garo Paylan da salondaydı. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Sol Grup Başkan Yardımcısı Anrei Hunko da gözlemci olarak bulundu.


Berkin’in anne ve babası ile iki kardeşi de davaya şikâyetçi olarak müdahil oldu. İstanbul ile berabera Ankara, Diyarbakır, İzmir’in de aralarında bulunduğu pek çok baro da davaya katılma talebinde bulundu. Baro temsilcileri özetle belli noktalara şöyle vurgu yaptı: “Bir çocuğun yaşam hakkı ihlal edildi. Berkin Elvan, toplumsal bir reaksiyon yaşandığı sırada kasıtlı bir biçimde öldürüldü. Duyarlılık gösterip adalet arayanlar ise şiddete uğradı, gözaltına alındı, tutuklandı. Bu toplumsal bir davadır. Sadece tetiği çeken suçlu değildir. Ortada, ‘Emri ben verdim’ diyenden başlayıp, tetiği çekenin yanında olan amirlere kadar uzanan bir suç halkası vardır.” Halen Van Emniyet’inde görev yapan sanık polis Fatih D., duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Sanığın, tıpkı Gezi Direnişi’nde öldürülen Ethem Sarısülük’ün katili Ahmet Şahbaz gibi kılık değiştirerek katıldığı tespit edildi. Avukatlar, Fatih D.’nin, takma bir peruk, bıyık ve ‘aksesuar olarak’ gözlük taktığını belirtip bunun tespit edilmesini istedi.

Hafızasını yitiren sanık!

Sanığın SEGBİS bağlantısı yerine mahkemeye getirilmesi talebine, dayanak olarak fiziksel bir engelinin olmaması ve müebbetle yargılanması gösterildi. Ayrıca sanığın SEGBİS ile bağlanmasının bir gerekçesi olmadığına vurgu yapıldı. Mahkeme başkanının, “Davaya gelmek ister misin?” diye sanığa sorması dikkat çekti. “Gelmek istememem” diyen Fatih D.’nin, “Eşim hamile, can güvenliğim de yok” sözleri salonda tepki çekti. Ara kararını açıklayan mahkeme, sanığını salona SEGBİS ile bağlanmasında bir sakınca olmadığına hükmetti.

Dava sürerken, Adliye girişinde ‘Cumhuriyet’in tutuklu avukatları için’ oturma eylemi yapan hukukçulara ise polis müdahale etti. Saldırı adliye dışında da sürdü. Yerlerde sürüklenen avukatlardan 8’i ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Avukatlardan Ahmet Üniver’in bacağının, Gökmen Yeşil’in ise burnunun kırıldığı ileri sürüldü. Dünya Avukatlar Günü’nün ertesinde ve Berkin Elvan duruşması sırasında gerçekleşen müdahale, adeta ‘İşte yeni Türkiye’nin adaleti’ dedirtti. Polis, adliyeyi de biber gazına boğdu. Salondaki pek çok kişi gazdan etkilendi. Aranın ardından sanık Fatih D.’nin savunmasına geçildi. Sanık ifadesinde, olay sırasında bir günden fazla görev yaptığını belirtti. “4 yıl geçti, o gece 4-5 kişide Zed (gaz tüfeği) vardı. Ben kullandım mı bilmiyorum” dedi. Sanık görüntülerden de kendisini teşhis edemediğini öne sürdü. Taktığı gözlüğün ise aksesuar olduğunu belirtti!

Gülsüm Elvan fenalaştı

Sanıktan sonra konuşan anne Gülsüm Elvan özetle şunları aktardı: “Ben çocuğumu ekmek almaya gönderdim. Madem suçluydu o çocuğu yakalayıp getirecektiniz. Neden öldürdünüz? Hepiniz çocuk katilisiniz! Siz adil yargılama yapmadığınız sürece daha çok katledilen olacak” Anne Elvan konuşurken fenalaşınca, duruşmaya yine ara verildi. Ara sonrası Baba Sami Elvan, net ifadeler kullandı: “Oğlumu vuran polisler bellidir. Görüntüler çok açık. Emniyet katilleri biliyor ama vermiyor.” Abla Gamze Elvan ise “Polisler beni tehdit etti. Kardeşin gibi sen ve bütün teröristleri temizleyeceğiz dediler. Mahalleli kurtardı” ifadelerini kullandı. Tanıklar polisin çok sert müdahalede bulunduğunu ve Berkin vurulduktan sonra polislerin ona doğru yönlendiğini ifade etti. Berkin’in Avukatlarından Oya Aslan, “Görüntülerdeki kişinin kim olduğu tanınmaya elverişlidir. Bu kişi sanık Fatih D.’dir” dedi. Av. Can Atalay ise “AİHM kararları açıktır, toplantı yasadışı bile olsa bu, o toplantının dağıtılmasında, zor kullanılmasını haklı göstermez” diye konuştu. Ardından karar için ara verildi. Mahkeme, tutuklama talebini reddetti ve duruşmayı 6 Temmuz saat 10.00’a erteledi.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,942AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Geride kalanlar

Seçimler de geçti bakalım şimdi nefret tayfa ne yapacak. Son haftalarda artık yurttaşa...

G-20’ye doğru dünya ekonomisi

Küresel kapitalizm 2019’u bedbin bir ruh hali içerisinde geçiriyor. Fazla geriye gitmeye...

Şimdi başlıyor

Sandıklardan umut çıktı. İktidar, demokrasinin kırıntısı olarak elinde tuttuğu sandığı bir YSK tekmesiyle yıkmıştı....

Çarpıtılmış umut

Seçimlerin ardından sevinç içinde sokağa çıkan insanları izlerken içimde nedense tuhaf bir hüzün...

Besteci Aslıhan K

Genç bestecimiz Aslıhan Keçebaşoğlu (24) Sibelius Akademisi’ni kazandı, fakat 6 Temmuz’dan önce burs bulunabilmeli...

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

Sonraki haber