Dışişleri Bakanlığı'ndan Yunanistan'a tepki
05.06.2018 18:58 GÜNCEL

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan ve dün tahliye edilen askerlerle ilgili açıklama yaparak Yunanistan'a tepki gösterdi.

Bakanlık Sözcüsü Aksoy, 'Yunanistan darbeci askerlere güvenli mekan sağlayan ülke.Yunanistan 'ın darbeci askerleri serbest bırakması hukukla bağdaşmaz. Darbeci askerlerin iadesi ve yargılanması konusunda kararlıyız.' dedi.

Açıklamada, “Yunanistan'ın, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yer alan sekiz firarinin ülkemize iadesini defalarca reddetmesini ve hainlerden birini serbest bırakarak, iltica hakkı tanımasını kınadığımızı ve Yunan adaletinin bu taraflı kararına benzer hataları tekrar etmemesini beklediğimizi açıklamıştık. Buna rağmen, Yunanistan 'ın geçtiğimiz günlerde kalan yedi firariyi de serbest bıraktığını öğrendik. Yunanistan 'ın darbeci firarilerin tamamını serbest bırakması, gözaltı süresine ilişkin idari bir karar olarak açıklanamaz” denildi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMA ŞÖYLE:

“Yunanistan'ın, 15 Temmuz hain darbe girişiminde yer alan sekiz firarinin ülkemize iadesini defalarca reddetmesini ve hainlerden birini serbest bırakarak, iltica hakkı tanımasını kınadığımızı ve Yunan adaletinin bu taraflı kararına benzer hataları tekrar etmemesini beklediğimizi açıklamıştık.

Buna rağmen, Yunanistan 'ın geçtiğimiz günlerde kalan yedi firariyi de serbest bıraktığını öğrendik. Yunanistan 'ın darbeci firarilerin tamamını serbest bırakması, gözaltı süresine ilişkin idari bir karar olarak açıklanamaz.

Bu gelişmeyle darbeciler Yunanistan 'da serbestçe dolaşabileceklerdir. BöyleceYunanistan darbecilere güvenli mekân sağlayan bir ülke olduğunu net olarak ortaya koymuştur.

Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden bir ülkenin, komşu ülkede demokrasiyi yıkmak için darbe girişiminde bulunan vatan hainlerini tahliye etmesi ne uluslararası hukukla ne de komşuluk hukukuyla bağdaşır.

Darbeci hainlerin iadeleri ve ülkemizde yargılanmaları hususundaki kararlılığımızı ısrarla sürdüreceğiz.”