DİSK 51'inci yıldönümünü direniş çadırında kutladı
14.02.2018 09:24 ÇALIŞMA YAŞAMI

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 51’inci kuruluş yıldönümünü, dün sendikalı oldukları için işten atılan ve 135 gündür direnişlerini sürdüren Sosyal-İş üyesi Kod A işçileriyle birlikte kutladı. İstanbul Güneşli’deki direniş çadırında başlayan kutlamaya DİSK ve DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri, çeşitli siyasi partilerden temsilciler ile yine sendikalaştıkları için işten atılan ve Kod A işçileriyle aynı sokakta direnişlerini sürdüren TÜMTİS üyesi DHL Express işçileri katıldı. DİSK’liler daha sonra buradan Kod A şirketinin merkezine sloganlarla yürüdü.

‘İşverenler sosyal cinayet işliyor’
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Biz bu uzun yürüyüşe direniş çadırlarında, mitinglerde başladık. Kod A ve DHL Express işçileriyle bugün buradayız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın ILO toplantısında işçilere “Sendikalı olmaktan korkmayın” çağrısı yaptığını hatırlatan Beko, “Bu işçiler de korkmadılar, sendikaya üye oldular, ama işverenler çok acımasız şekilde işçileri işten attı, işyerlerinde sosyal cinayetler işledi. Sayın Başbakan, Sayın Çalışma Bakanı, Türkiye’nin neresinde sosyal cinayet işleniyorsa, sizin oraya müdahale etmeniz görevinizdir” dedi.

‘OHAL değil demokrasi’
OHAL’i ve OHAL uygulamalarını da eleştiren Beko, “OHAL’i ilan ettikten sonra memleketi KHK’lerle yönetmeye başladılar. Grevleri, yürüyüşleri yasakladılar. Sendikaların demokratik haklarını ortadan kaldırmaya çalıştılar. KHK ile atılan emekçilerin bugün gidecekleri mahkeme yok. İşçilerin ihtiyacı OHAL değil, demokrasidir” diye konuştu.

‘TTB’den elinizi çekin!’
Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) yönelik operasyona da değinen Beko, hükümete “TMMOB’nden, TTB’den, Türkiye Barolar Birliği’nden elinizi çekin” diye seslendi. Beko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz devletin, hükümetin korumasında değil; devletten, sermayeden, siyasi partilerden bağımsız, gücünü direnen işçi sınıfından alan bir konfederasyonuz. Bundan sonra da geri adım atmayacağız.”

‘Direnen işçiler kazanacak’
Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, Kod A önünde yaptığı açıklamada, “DİSK’in 51’inci yılının 134 gündür işi, ekmeği, geleceği için direnen korkusuz Kod A işçileri ile kutlanması gurur verici. Yaşasın savaşsız sömürüsüz bir dünya özlemi ile sürdürdüğümüz mücadelemiz! Yaşasın Sosyal-İş! Yaşasın DİSK!” ifadelerini kullandı. TÜMTİS Genel Örgütlenme Sekreteri Muharrem Yıldırım ise “DHL ile Kod A’da işçi kardeşlerimiz sendikaya üye oldular, işten atıldılar. Bu direnişler OHAL koşullarında yapılıyor. İki işyerinde de sonuna kadar direneceğiz. Kod A işçisi de DHL işçisi de kazanacak” dedi.

DİSK Korosu’nun mini bir konser verdiği eylemde sık sık “İnadına sendika inadına DİSK” sloganı atıldı.