DİSK’ten Flormar işçilerine ziyaret: ‘Kadının önünde olduğu hiçbir direniş yenilmez!’
14.06.2018 09:42 ÇALIŞMA YAŞAMI
Direnişteki Flormar işçilerine destek sürüyor. DİSK dün işçileri ziyaret etti, Lüleburgaz’da ise dayanışma eylemi gerçekleştirildi

Ünlü kozmetik firması Flormar’ın Gebze’deki fabrikasında sendikalı oldukları için işten atılan çoğu kadın 120 işçinin direnişi birinci ayını geride bırakırken, işçilere destek ve dayanışma ziyaretleri devam ediyor. DİSK üye ve yöneticileri, dün direnişin 30’uncu gününde işçileri ziyaret etti.

‘İşverenin kimden cesaret aldığı belli’
Ziyarette konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Flormar direnişinin aynı zamanda bir kadın direnişi olduğuna dikkat çekerek, “Kadınların önünde olduğu hiçbir direniş yenilmez” dedi. Çerkezoğlu, “İşverenlerin cesaretini nerden aldığı belli. İşverenler suç işleme cesaretini Türkiye’yi yöneten siyasi iktidardan alıyorlar. Bugün Flormar işçisi arkadaşlarımızın yasal haklarının çiğnenmesi karşısında gerekli tutumu almayan ve bu haksızlığa, hukuksuzluğa karşı yetkilerini kullanmayan siyasiler suça ortaktır. Biz ise gücümüzü ve cesaretimizi Türkiye işçi sınıfının şanlı direniş tarihinden alıyoruz. İşçilerin birliğinden, mücadelemizden, dayanışmamızdan alıyoruz” diyen Çerkezoğlu, “Yaşasın kadın dayanışması! Yaşasın sınıf dayanışması!” ifadelerini kullandı.

Ziyarette DİSK üyeleri ile Petrol-İş üyesi Flormar işçileri birlikte “Sendika haktır engellenemez”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Lüleburgaz’da destek eylemi
Flormar işçilerine Trakya’dan da destek geldi. Lüleburgaz’da Petrol-İş Trakya Şubesi’nin çağrısıyla Flormar mağazası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Petrol-İş üye ve yöneticilerinin yanı sıra, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, Eğitim Sen, Kristal-İş, DİSK Emekli-Sen, ÖDP, EMEP ve CHP temsilcileri katıldı.

Petrol-İş Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova, Türkiye’nin dört bir yanında eylemler yaparak, bildiriler dağıtarak Flormar işçilerinin sendikalaşma mücadelesini anlattıklarını ve Flormar ürünlerini boykot etmeleri için halka çağrı yaptıklarını belirtti. Lüleburgaz halkının bu çağrıyı karşılıksız bırakmayacağına inandığını ifade eden Düşova, “Mücadelemiz sürecek, Flormar’a sendika girecek. Flormar patronu işçilerin iradelerini tanımama inadını sürdürürse onu hem Türkiye’de hem de dünyada rezil edeceğiz” diye konuştu.