Divriği’de altın arama sondajına köylülerden izin yok
27.07.2018 16:15 GÜNCEL
MTA’nın Divriği’nin Mursal Köyü Yuva ve Attepe bölgelerinde altın aramak için sondaj yapma girişimine “siyanür” riski nedeniyle karşı çıkan köylüler, ekiplerin bölgeye girmesine izin vermedi

BİRGÜN / DİVRİĞİ

MTA’nın Divriği’nin Mursal Köyü Yuva ve Attepe bölgelerinde altın aramak için sondaj yapma girişimine “siyanür” riski nedeniyle karşı çıkan köylüler, ekiplerin bölgeye girmesine izin vermedi.

Divriği’nin Mursal Köyü’nde MTA Genel Müdürlüğü’nün altın aramak için sondaj yapma kararı tepkilere neden oldu. MTA ekibi, sondaj çalışmasına tepki için köy girişinde biriken kalabalığı görünce komşu köylerden Ürük Köyü’nde beklemeye başladı.

MTA yetkililerinin girişimi üzerine köye jandarma geldi. Ancak yaşanan gerilim üzerine Ürük Köyü’nde bekleyen MTA ekibi iki günlük süre vererek ayrıldı.

Köylülerin talebiyle, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ile sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yer aldığı bir komite oluşturuldu. Komite Sivas Valiliği ile temasa geçerek sondaj kararından vazgeçilmesini isteyecek.

divrigi-de-altin-arama-sondajina-koylulerden-izin-yok-492551-1.

ÖNEMLİ OLAN HALK SAĞLIĞI

Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, konunun yakın takipçisi olduklarını belirterek, “Talebimiz biran önce bu projenin yeniden gözden geçirilmesidir. Esas olan halkın sağlığıdır ve buna en ufak zarar verecek her projenin karşısında olduğumuz bilinmelidir ve unutulmamalıdır ki yeryüzünde canlıların sağlığı paha biçilmezdir ne altınla ne de başka hiçbir değerle mukayese edilebilir. Konunun bir an önce gözden geçirilerek bu yanlıştan dönülmesi bir bütün olarak Divriği halkının talebidir” dedi.

Ankara Divriği Derneği Başkanı Nurullah Esat Ünsal da Divriği’nin başta içme suyu olmak üzere, tarımsal sulamasının da Mursal Barajı’ndan gelen su ile sağlandığını söyledi. Bu bölgenin, var olan bitki ve canlı çeşitliliği ile Türkiye’nin doğallığını korumuş nadir yerlerinden biri olduğunu belirterek, yapılacak sondajların sonuç vermesi halinde bölgenin siyanürle işletilecek maden ocakları ile katledileceğini ve ilçenin hayat damarının kesilmiş olacağını vurguladı.