Diyanet'in evlilik tanımına sert tepki: Diyanet kapatılsın
04.01.2018 07:03 GÜNCEL
Diyanet’in çocuk evliliği tanımına tepkiler çığ gibi. CHP’li 31 milletvekili çocuk evliliklerinin araştırılması için önerge verdi. Sosyal medyada ise “Diyanet kapatılsın” çağrıları yapıldı

HABER MERKEZİ

Diyanet’in internet sitesinde yer alan Dini Kavramlar Sözlüğü’ndeki kızların 9 yaşında gebe kalabilecekleri, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini belirten tanıma toplumun her kesiminden tepkiler artıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tepkiler üzerine “Haberler asılsız, gerçeği yansıtmamaktadır” sözleriyle kendisini savunmaya çalışsa da yurtiçi ve yurtdışından tepkiler devam ediyor. Birçok ünlü ismin yanısıra politikacı, yazar ve aydının da destek verdiği #diyanetkapatılsın etiketiyle sosyal medyada başlatılan kampanya kısa sürede gündemin en tepesine çıkarak Twitter’da en çok konuşulan konu oldu.

CHP’li vekillerden araştırma önergesi
CHP’li 31 milletvekili çocuk evliliklerinin araştırılması için önerge verdi. CHP Milletvekili Murat Bakan tarafından hazırlanan ve otuz CHP’li milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı’na sunulan meclis araştırma önergesinde, “Erken yaşta yapılan evlilikler kadınların toplumdaki eşitsiz konumunu pekiştirmektedir. Çocuk yaşta yapılan evlilikler, çocuk hakkı, kadın hakkı ve insan hakkı ihlalidir. Ruhsal ve bedensel gelişimini henüz tamamlamamış, haklarını bilmeyen yüzlerce genç kız, kendi istekleri dışında ve ailelerinin zorlamasıyla evlendirilmektedir. Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ederiz” denildi.

Diyanet’e suç duyurusu
CHP Milletvekili Namık Havutça da Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan Dini Terimler Sözlüğü’nde kız çocuklarının 9 yaşında evlenmelerine yönelik ifadelerin yer almasıyla ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusuna bulundu.

Çocuklarımızı bu kafadan korumalıyız!
Sosyal medyada Diyanet’in yaptığı tanıma tepki yağdı. Eğitim Sen, “BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre 18 yaşından küçük olan herkes çocuktur. Çocuk yaşta evlendirmeyi özendirmek, çocukların istismar edilmesini açıkça teşvik etmektir” sözleriyle Diyanet’e tepki gösterdi. İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, Diyanet’in fetvasını Nisa 6. ayet ile açıkladı. Eliaçık Twitter hesabından “Diyanet’e sorulan soruya cevap: Kur’an’da evlilik şartı Nisa 6. ayette açıklanır; buluğ (bedensel ergenlik) ve rüşd (zihinsel ergenlik).. Evlilik yaşı için 9, 12 diye sayı verilmez. Muhammed Peygamber evlendiğinde Aişe 9 değil; 19-21 yaşında idi.” açıklamasını yaptı.

‘Tamamen barbarlık’
Diyanet’in çocuk yaşta evliliğin önünü açan tanımına yurt dışından da tepki geldi.
Hollanda’da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) Lideri Geert Wilders, durumu ‘barbarlık’ olarak değerlendirdi. Wilders, ‘9 yaşındaki kız çocuklarının evlenebileceği’ yönündeki tartışmalı ifadeyi ‘barbarlık’ olarak nitelendirerek, bütün Batı ülkelerini Türk büyükelçileri sınır dışı etmeye çağırdı. Wilders, Türkiye ve Hollanda medyasındaki ilgili haberleri Twitter hesabından paylaştı, “Türk Diyanet İşleri Başkanlığı, 9 yaşındaki kız çocukların evlenebileceği ve hamile kalabileceğini söylüyor.

Tamamen barbarlık” diye yazdı. PVV Milletvekili Machiel de Graaf da, Türkiye ile ilişkilerin kesilmesini savundu, bu konuda bir yazılı soru önergesi verdi.

Çocuklar örselendi
Haziran Hareketi yaptığı açıklamada, “AKP’nin 15 yıllık geçmişinde en büyük zararı çocuklarımız gördü.
Eğitimden günlük yaşama gerici ve yıkıcı politikalarla her geçen gün çocuklarımızın akılları, duyguları, bedenleri örselendi” denildi. İstanbul Barosu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise Diyanet’in tanım ve açıklamalarının fetva gibi yerleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekilerek laik devlette bunun kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Nar Kadın’dan açıklama
Nar Kadın Dayanışması Diyanet’in tepki çeken açıklamasına ilişkin “sesimiz sözümüz geleceğimiz karanlık fetvalarınıza sığmaz” yorumunda bulundu. Nar Kadın Dayanışması’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Diyanet’in kadınları ve toplumu yok sayan açıklamalarına teslim olmayacağız. Kadınlarını kurtuluşu gericilere karşı ayağa kalkmakla mümkün olacak. Mor düdüklerimizle peşinizdeyiz.”