Diyanet’ten 4-6 yaş çocuklara iftar: Ağaç yaşken eğilirmiş
06.06.2018 08:24 EĞİTİM
Diyanet şimdi de çocuklara yönelik iftar programlarına başladı. Ankara’daki programda konuşan Erbaş, “Ağaç yaşken eğilir” dedi

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN - [email protected]

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ihmal ettiği okulöncesi eğitimde yaşanan ‘boşluğu’ ülke genelindeki 2 bin 607 ‘4-6 Yaş Kuran Kursu’ ile dolduran Diyanet İşleri Başkanlığı, kreş görünümlü Kuran kurslarını hızla yaygınlaştırmasının ardından şimdi de “cami merkezli çocuk iftar programları” için harekete geçti. İlk olarak 2017 yılında, “Ramazan sevincinin çocuklara yaşatılması” gerekçesiyle başlatılan çocuk iftar programları bu kez Ankara’da bulunan Ahmet Hamdi Akseki Camii’nin avlusunda gerçekleşti. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hemen yanındaki camide 4-6 yaş grubu çocuklar için düzenlenen programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “Ağaç yaşken eğilir” diye konuştu.

‘Çocuklar camilerin süsüdür’

Doktorların, “Çocuk yaştaki kişilere oruç tutturulması çocuklar açısından ciddi sakıncalar doğurur” uyarısına karşın Diyanet’in “geleneksel” hale getirmeye çalıştığı çocuk iftarlarının bu yıl ilki Ankara’da düzenlendi. Aileleriyle birlikte onlarca çocuğun katıldığı etkinlikte konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, “Çocuklar camilerin süsüdür” dedi. Ailelere, çocuklarına yedi yaşına gelmeden namaz kılmayı öğretmesini tavsiye eden Erbaş, “Yedi yaşından önce çocuklarımıza, ‘dinimi öğreniyorum, peygamberimi öğreniyorum, ahlakımı öğreniyorum’ başlıkları altında yaşlarına uygun programlar yapıyoruz” ifadesini kullandı.

‘Din eğitimini ihmal etmeyin’

Sayıları 2 bin 607’ye ulaşan 4-6 yaş Kuran kurslarıyla dini eğitimi çocuk yaşa kadar indiren Diyanet’in kurs sayısını daha da artıracağını ifade eden Erbaş, “Buna ihtiyacımız var. ‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözünü aklımızdan çıkarmayalım” dedi. Son olarak velilere seslenen Erbaş, “Anneler ve babalar olarak üzerimize önemli görevler düşüyor. Çocuklarımızın okul öncesi din eğitimini ihmal etmeyelim” diye konuştu. Diyanet’in “çocuk iftarı”na Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ramazan Muslu, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Burhan Erkuş, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ve Çankaya İlçe Müftüsü Hamdi Gevher de katıldı.