Anasayfa BİRGÜN KİTAP Dizelerinden aşk damlayan şiirler

Dizelerinden aşk damlayan şiirler

Nevzat Çağlar Tüfekçi

Kırık Köprü isimli şiir kitabı, 111 şiirden oluşuyor. Aşk temalı olan şiirler, serbest vezin ve kafiyeli olarak yazılmış. Kitap, yazarın kendi yayını… Ozan, Yatağan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü görevinde bulunan Hasan Öztürk. Şiirleri, çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlanılmış. Kendisine sorarsanız, “şiir benim için vazgeçilmez bir tutku ve bir duygu yoğunluğudur. Şiirsiz yapamam. O, benim yaşam enerjim ve yaşama olan tutkumdur. Aynı zamanda yaptığım işe estetik ve güzellik kazandıran bir sanatsal unsurdur, o” diye konuşur.


Küsmeyeceğiz aşklara
Ozan, kitabının önsözünde, aşka-sevgiye-barışa ve bilgiye dair sanatçı duyarlılığının manifestosunu sunuyor okurlarına, “Ömrümüzde, bunca kırık yanımız, yönümüz varken; göz vereceğiz kırıldığımız yerden, direneceğiz zorluklara; yılmadan, bıkmadan… Ömrümüz takvim sayfalarına açılırken; çileden, hüzünden, dertlerden nasibimizi alırken, mutluluğu arayacağız. Çalışmak olacak hedefimiz. Bilgiye, sevgiye, barışa inanacağız. Yaşarken bileceğiz; yaşamın, yaşama kıymet verenlerin değerini ve küsmeyeceğiz aşka, küsmeyeceğiz aşklara. Çünkü her insan, aramakla mükelleftir. Bu uğurda atılan her adım, bir umut olacaktır.”

Ozan, ‘Bir Vakit Sonra’ isimli şiirinde, değişik bir yazım tekniğiyle aşkı anlatmış. Her dizesinde sona doğru azalan harf tekniğiyle geometrik bir şekil oluşturmuş; “Bir vakit sonrasına / Bahar kokulu çiçeklerden / Kırlangıç yuvası yapacağım / Kanatlanıp kanatlanıp sana / Sonsuzluğundan saracağım / Mevsimsiz aç bir sevdayım / Gamzelerinden susayan / Sesinde sesim tütecek / Gözlerinde gözlerim / Sana gömeceğim / Kendimi aşk ile / Bayram bile / Edeceğim / Kalbinde / Sonra/ Yine / Aşk /… /..”

Şair duygusaldır, şiirin teması aşk olunca, ozan her yerde onu arar, gecenin karanlığında bile. Karanlık sevgilidir, onun dudağından, gözünden ve onun cisimleşmesinden duygular dile gelir ve akar gider. ‘Gecenin Mavi Dudağı’ isimli şiiri de böyle bir şiirdir: “Sensin/Mavi gecede tutuşan/Duvarlara hasretini çizdiğim/Sessizliğe sıkıca sarıldığım sesli sesim/Ve mısralarımın üstüne dökülen/Savrulan duman gibi/Sensin/Mavi gece bakışlım/Ters görüntülü aynadan yansıyan/Hüzünler eskittiğim, yıktığım darağacı/Işığına bağlandığım, hiç bitmeyen nurum/Ela gözlerine kundaklandığım/Yüreğimin ferisin/Sensin/Mavi gece yolculuğum/Kestirme düş yolundan kapını çaldığım/Ve sen ki/Avucumda dönen dünya/Dolunayı alnından öptürdüğüm/Gecenin mavi dudağısın.”

‘Benim için bir zeytin dik’
Aşkın ölümsüzlüğüne ve ölümsüz aşkların insanları yaşatacağına inanan şair sevgilisine kendisi için bir zeytin ağacı dikmesini öğütler ‘Benim için bir zeytin dik’ isimli şiirinde. Belki aşk yarım kaldı ve zeytine bakınca kendisini hatırlamasını ister şiirin dizelerinde; “Diyorum ki/Zeytin gözlüm/Gittiğin yerde hani/İlk Pazar günü erkenden uyan/Güneş daha doğar doğmaz/Benim için bir zeytin dik/Hiç kimseye söyleme/Sende sır kalsın/Sakın ha…/Öyle bir yer seç/Pencereden baktığında görmelisin(..)”

Onur Akın besteledi
Şairin ‘Geçmiş Olsun Kalbim’ isimli şiiri, ‘Ah Kalbim’ adıyla sanatçı Onur Akın tarafından bestelendi: “Ah kalbim;/Hem içinde hem dışında/Aşk bitmeyen savaş, bela başında/Moruna buz, yarana tuz basan yok/Geçmiş olsun kalbim/Acıların çok.”

Şiirler; duygu yüklü, okuru mıknatıs gibi kendine çeken, okurla bütünleşen şiirler. Şiirler sizi alıp, bir yerlere götürecektir; kendi özyaşamlarınızın dünyasında…

Ozan, ikinci şiir kitabının hazırlığı içinde…


BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,936AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Kayıp olarak aranan kişi yakılmış halde bulundu

İzmir'in Bayındır ilçesinde, 6 gün önce kendisinden haber alınamayan Ali Merter Girgin'in (28) yakılmış halde...

Ekrem İmamoğlu’ndan İBB önünde bildiri okuyan personelle ilgili açıklama: Benim hiç kimseye bir kinim yok

23 Haziran'da yapılan İstanbul seçiminde yeniden İBB Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçim...

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçilerinin son hakedişleri ödenmedi

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri 22 Haziran’da almaları gereken Mayıs ayı hak edişlerini...

“Halkı bilgilendirmek, bilinçlendirmek görevimizdir”

Aydın Karacasu Dereköy Mahallesi'nde jeotermale karşı bilgilendirme toplantısına katılan Aydın Tabip Odası...

Abbasağa Parkı’nı gökkuşağı renklerine boyayanlara faşist saldırı

Her yıl, sanatçı Kazım Koyuncu'nun ölüm yıl dönümünde gerçekleştirilen 'Kazım İsyandır' etkinliği...

İtalyan mafya lideri Morabito, Uruguay’da hapisten kaçtı

İtalyan mafya lideri Rocco Morabito, ülkesine iade edilmek üzereyken, Uruguay'a tutulduğu hapishaneden...

Nurettin Canikli’den Şaban Vatan hakkında suç duyurusu

Giresun'un Eynesil ilçesinde şüpheli bir şekilde ölen ve ölümü aydınlatılmayan Rabia Naz'ın...

Çipras’tan Erdoğan’a yanıt: Uluslararası hukuk ve AB adına konuşuyorum

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Erdoğan'ın 'Kendine göre bir şeyler söyleyip duruyor' sözlerine...

Arzu Çerkezoğlu: Halkın iradesine saygı göstermeyenler kaybetti

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 23 Haziran seçimlerine ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak...

Diyarbakır’da silahlı kavga: 1 ölü, 1 yaralı

Diyarbakır'da, borç- alacak nedeniyle husumetli iki grup arasında, iş merkezinde silahlı kavga çıktı....

Sonraki haber