Anasayfa EĞİTİM Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Doçentliğe ‘piyasa’ ayarı

Doçentlik sınavına başvuru için “Çalışmaların tanınmış ulusal ve uluslararası yayınevlerince yayımlanması” koşulu rekabeti engellediği gerekçesiyle Danıştay tarafından iptal edildi. Eğitim Sen, kararın bu alanı piyasa kurallarına açabileceğini savundu

Akademide bir bilinmeze daha kapı aralandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) doçentlik sınavına başvuru kriterleri arasında yer alan, “Çalışmalarının, en az beş yıl ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyet yürüten ve son beş yılda 20 kitap yayımlayan yayınevinde yer alması” ibaresi Danıştay tarafından iptal edildi. YÖK’ün, “Yağmacı dergiler akademik yükselmelerde kullanılmayacak” kararının ardından alınan bu yeni karar, ölçü alınacak bilimsel yayınların nasıl belirleneceğine ilişkin soru işaretlerini artırdı.

Türk Eğitim Sen’in 2016 yılında yaptığı başvuru üzerine alınan iptal kararında, bu şartı yerine getiremeyen yayınevlerinin ticari teşebbüslerinin kısıtlandığı ve piyasadaki rekabetin engellendiği belirtildi. Danıştay, YÖK Üniversitelerarası Kurulu’nun, “Tanınmış Ulusal ve Uluslararası Yayınevi” tanımındaki şartların doçent adaylarının araştırmalarının bilimsel kalitesinin artmasıyla ilişkisi olmadığının altını çizdi.

OBJEKTİF DEĞİL

Danıştay, YÖK’ün “Tanınmış Uluslararası Yayınevi” tanımında yer alan kitapların dünyanın bilinen üniversitelerinin kataloglarında yer almasına ilişkin şartta bulunan, “Bilinen” ifadesinin de muğlaklıktan ve objektiflikten uzak olduğuna hükmetti.

ACİLEN UYGULANMALI

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Genel Başkanı Vahdet Özkoçak ise Danıştay’ın kararının olumlu olduğunu ve yakın dönemde yapılacak doçentlik başvuruları öncesinde acilen uygulanması gerektiğini belirtti. YÖK’ün üniversite rektörlüklerini konuyla ilgili bilgilendirmesinin önemli olduğunu ifade eden Özkoçak, “Çünkü daha önce de ‘Yağmacı dergilerin’ akademik yükselmelerde kullanılamayacağı söylendi ama bununla ilgili bir liste paylaşılmadı. Yükselmelerde dikkate alınmayacak dergilerin listesinin açıklanması ve bu kararın nasıl uygulanacağının ortaya konulması gerekiyor” diye konuştu.

Kim belirleyecek?

YÖK’ün akademik yükseltme kriterlerini, Danıştay’ın kararının ardından yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirten Eğitim Sen Yükseköğretim Sekreteri Özgür Bozdoğan da “Para karşılığı yazılan tezler veya yapılan atıfların akademide yarattığı tahribat öyle bir aşamaya gelmişti ki YÖK, bu konuyla ilgili adım atacağını açıklamıştı. Bugün verilen kararla yeniden bu alanda belirsizlik oluşmuş durumda” dedi. Hangi yayınevlerinin yayımlayacağı yayınların akademik yükselmede dikkate alınacağıyla ilgili düzenlemenin, “Rekabeti engelleyici” bir durum olarak değerlendirilmesinin bu alanı piyasa kurallarına açacağını savunan Bozdoğan, “İnsan, doğa ve toplum yararına bilgi üretilmesi esas alınmadığı sürece, yaşanan bu tartışmada devam edecektir” diye konuştu.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

10,957AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

“Babacan Erdoğan’a partinin halktan kopuş nedenlerini içeren dosya sundu”

AKP'den ayrılarak Abdullah Gül önderliğinde yeni parti kurması beklenen Ali Babacan'ın AKP...

KESK İzmir: KHK’ler gidecek, biz geri döneceğiz

BERKAY SAĞOLİzmir’de KHK’ler ile ihraç edilen kamu çalışanlarının yaklaşık...

İnsanlık onurunu korumak herkesin sorumluluğudur

Aycan Karadağ“İşkenceye Karşı Mücadele ve İşkence Görenlerle Dayanışma...

İran yönetiminden Trump’a yanıt

 İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD Başkanı Donald Trump'ın tehdidine karşılık...

İBB Başkanı İmamoğlu: Troll belediye çalışanı istemiyoruz

23 Haziranda yüzde 54 oy oranı ile yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı...

Bolsonaro’nun G-20 Zirvesi heyetindeki asker kokainle yakalandı

Brezilya'da ocak ayında devlet başkanlığı koltuğuna geçen aşırı sağcı Jair Bolsonaro'nun, Japonya'da yapılacak...

92 oy aldığı için İstanbul seçim sonuçlarına itiraz etti

Mehmet Ali Aydoğmuş, 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için...

CHP PM pazartesi toplanacak

CHP Parti Meclisi (PM), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini değerlendirmek üzere Genel...

Yargı, ‘kamu yararı yok’ dedi: Bakırköy’deki plan değişikliğine ret

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 20 Nisan 2017’de onaylanan İstanbul’un Bakırköy ilçesi Zuhuratbaba...

Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme

Giresun'da 11 yaşında şüpheli şekilde hayatını kaybeden Rabia Naz soruşturmasında yeni gelişme. 

Sonraki haber