Doğa için araba bariyeri
26.09.2018 10:02 ÇEVRE

DEMET SARGIN

İzmir’in doğal güzellikleriyle öne çıkan Güzelbahçe ilçesinde, tarım alanına yapılmak istenilen GoKart ve motor sporları pisti için İzmir Karting Kulübü’nün çalışmalara başlamasına halk ve Güzelbahçe Belediyesi tepki gösterdi. Belediyeye ait araçlarla yolların kapanması üzerine alana giremeyen firma geri çekildi. Çalışmalar şimdilik engellendi.

İzmir Karting Kulübü’nün söz konusu tarım alanında asfalt dökümüne başlayacağı haberini alan Güzelbahçe Belediyesi, yollara belediyeye ait çeşitli araçlar koyarak asfalt aracının bölgeye girmesini engelledi. Bunun üzerine ‘Yolu kapatmak, ulaşımı engellemek’ gerekçesiyle tutanak tutan jandarma belediye çalışanlarını engellemeye çalıştı. Belediye ekiplerinin kararlılığı sonucunda asfalt döküm işlemi yapılamadı.

Belediye Başkanı: İnşaat kaçak
Güzelbahçe Belediye Başkanı CHP’li Mustafa İnce, “Söz konusu alan tarım arazisidir. Bu alanla ilgili bir plan değişikliği yapılmadan başlatılan inşaat kaçaktır” dedi.

doga-icin-araba-bariyeri-514003-1.

Zeytincilik ve hayvancılık yapılan bölgeyle ilgili firmanın kurumlardan aldığı görüş onayı belgelerine sığındığını ancak söz konusu alanın tarım arazisi statüsünde olduğu için bu belgelerin bir değer taşımadığını da sözlerine ekleyen Başkan İnce sözlerini şöyle sürdürdü: “Söz konusu alanda imar planı değişikliği yapılmadan inşaat yapılamaz. İnşaatı yapmak istene firma, mesele çok daha uzun süredir gündemde olmasına rağmen bize başvurusunu kaymakamlık üzerinden daha dün yaptı. Biz belediye olarak bu kaçak inşaatın yapımını engellemeye çalışıyoruz. Halkımız da destek veriyor ama desteğin büyümesi lazım. Bu inşaatın orada yapılması kabul edilemez.”

‘Doğayla uyumlu projeler istiyoruz’
Bölge sakinlerinden Cem Yüksel ise, “Bugün burada belediyeyle birlikte bir direniş yaptık. Biz burada doğanın dengesini bozacak hiçbir proje istemiyoruz. Bölgemizde ancak doğayla uyumlu, havayı kirletmeyecek, gürültü kirliliği yapmayacak projeler olabilir.”