Anasayfa GÜNCEL "Doktor için bile evden çıkamıyorum"

“Doktor için bile evden çıkamıyorum”

Erdoğan’ın korumaları tarafından işkence gören Av. Sürenoğlu, mahkeme kararıyla ev hapsinde olduğu için doktora dahi gidemiyor. Bu duruma tepki gösteren Sürenoğlu, “Yaşadığım sürecin her yönü hukuka aykırı” dedi

Dilan Esen

İstanbul Dolmabahçe’de 13 Nisan’da gerçekleşen Kalyoncu-Demirören ailelerinin düğününde polislere yolun neden kapatıldığını sorduğu için cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından işkence gören avukat Sertuğ Sürenoğlu ev hapsinden dolayı doktor kontrolüne gidemiyor. Sürenoğlu’na verilen ev hapsi kararının kaldırılmasına yönelik yapılan itiraz 12. Sulh Ceza Hâkimliği’nce reddedildi.

Yaşadığı süreci ve sağlık durumu hakkında BirGün’e konuşan Av. Sürenoğlu sağlık durumunun iyiye doğru gittiğini ama muayene olması gerektiğini ifade etti. İşkence sırasında zarar gören gözünden ameliyat olması gerekebileceğini açıklayan Sürenoğlu, “Doktor için bile evden çıkmama izin verilmiyor. Önümüzdeki haftalarda bir doktor kontrolü daha olacak. Çarşamba günü 1. Sulh Ceza Hâkimliği ev hapsi kararının kaldırılıp kaldırılmamasına karar verecek” dedi. Sürenoğlu, “Benim delilleri karartma şüphemden ve sabit bir ikametgâhım olmadığından dolayı ev hapsi verildi. Ama burada iddia edilen suç bir söz, sözü söylemişim ve bitmiş. O sözü durdurmam olanaksız” ifadelerini kullandı.

İŞKENCE YAPAN DA YARGILAYAN DA POLİS

Yaşadığı olayın her yönünün hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Sürenoğlu, “Hukukçu olarak söyleyebilirim ki; hukuk fakültesinde ne okutulmuşsa ona aykırı bir uygulama var. Beni suçlayan polis, hâkimlik yapan polis, ceza olarak dayak yememi öngörüyorlar dolayısıyla infaz edenler de polisler. İlerleyen süreçlerde dahi denetim mekanizması işlemiyor. Savcı ve hâkim dahi benim dayak yemiş halimi görüp işkence görmemiş diyebiliyor” diye konuştu.

Kendisine yapılan işkencenin dosya da ‘basit yaralama suçu’ şeklinde yer aldığını söyleyen Sürenoğlu, “Barolar Birliği işkenceden dolayı suç duyurusunda bulundu. Ortada 7’ye yakın suç var hem bana zorla evrak imzalattıkları için hem benim işlemediğim bir suçu işlemişim gibi gösterdikleri için işkence ve eziyet uyguladıkları için, kötü muamele ve görevi kötüye kullanma gibi suçlamalar var” açıklamasını yaptı.

Özel bir amaçla yolun kapatılmış olmasına ilişkin alınmış kararın da hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Sürenoğlu, “Buna ilişkin vatandaşın soru sorma hakkının, ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna inanıyorum. Avukatlık kanunu kapsamında avukatın asli görevi; oradaki halkın savunuculuğunu yapmaktır. Yolun neden kapatıldığını sormak kadar doğal bir hakkım olamaz. Süreç başından sonuna kadar inanılmaz ve kabul edilemez, şiddet ise hiç kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,505AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

İstanbul’da tekne yangını

İstanbul Üsküdar açıklarında bir teknede yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

Twitter İran’a ait 3 ajansın hesabını askıya aldı

Sosyal medya platformu Twitter; İran resmi haber ajansı (IRNA), İran devlet televizyonuna...

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni: Röportajın yapılmaması gerektiğini Yavuz Bey’e ilettik, buna rağmen yapıldı

Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe, yeni parti kurma hazırlığındaki eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla...

Caretta caretta yuvalarına zarar veren magandanın ehliyetine el konuldu

Antalya'nın Kumluca ilçesinde caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının üreme alanında dirft yaparak...

İngiltere, İran’a nota verdi

Hürmüz Boğazı'nda İran ile İngiltere arasındaki tansiyon yükseliyor. İran'ın İngiltere'ye ait bir...

CHP’li Öztrak: Türkiye iflasın eşiğine geldi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak,...

Erbil saldırısını düzenleyen 4 kişi yakalandı

Erbil Emniyet Müdürlüğü, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başkenti Erbil’deki saldırıyı düzenleyen,...

Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi’nin tabelası ’imam hatip’ olarak değiştirildi

MERAL DANYILDIZİstanbul Bağcılar'da Dr. Kemal Naci Ekşi...

Samsun’da plastik fabrikasında yangın

Samsun'da sanayi bölgesindeki plastik fabrikasında yangın çıktı. Yaklaşık bir saatte kontrol altına alınan...

İstanbul’da 4 kişide ‘Batı Nil Virüsü’ enfeksiyonu tespit edildi

Sağlık Bakanlığı, bu yıl tamamı temmuzda olmak üzere İstanbul'un Avcılar semtinde, Batı...

Sonraki haber