Dokunulmazlığı kaldırılmak istenen Tanrıkulu: “Ülkeyi bölenleri sandıkta değiştirin”

BirGün Ankara

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun geçen yıl sosyal medya hesabından işkenceye uğrayan vatandaşların fotoğraflarını paylaştığı ve “Bu fotoğraf hiç unutulmaz ve insan hakları ihlalleri sabıka kaydınıza hiç silinmeyecek şekilde yazılacak” paylaşımında bulunduğunu gerekçe gösteren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “dokunulmazlığın kaldırılması ve yargılanması” talebinde bulundu. Tanrıkulu, hakkında hazırlanan fezleke ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yedi yıldır orada duran sloganın ve aylar önce paylaştığım iki Tweet mesajının seçimlere dört gün kala terör propagandası soruşturmasına konu edilmesi yargının siyasallaştırılmasının en son örneklerinden birini oluşturmaktadır” dedi.

“Cumhuriyetin savcısı değil”

Soruşturmayı başlatan savcının, “Cumhuriyet’in savcısı” olmadığını ifade eden Tanrıkulu, “Bu savcı, işgal ettiği makamı bir siyasi partinin seçim propaganda aracı gibi kullanmaktan çekinmediğini pervasızca ortaya koymuştur. Bu denli keyfi bir gerekçeyle başlattığı soruşturmayı anında basınla paylaşması ve bizim de soruşturmadan bu sayede haberdar olmamız, bu savcının neye ve kime hizmet ettiğini olanca çıplaklığıyla gözler önüne sermektedir” dedi.

dokunulmazligi-kaldirilmak-istenen-tanrikulu-ulkeyi-bolenleri-sandikta-degistirin-477322-1.“Hakimler ve savcılar Kurulu’na sesleniyorum”

Savcının seçimlerin sonucunu beklemeden fezleke düzenleyip Adalet Bakanlığı’na göndermesinin ve bu fezlekeyi basınla paylaşmasının siyasal amaçlı bir işlem olduğunu dile getiren Tanrıkulu, şunları söyledi:

“İktidara yakın basın yayın kuruluşlarının yayınları ile sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar hukuka aykırı fezlekeyi hazırlayıp gönderen savcının zamanlaması bakımından manidar olan bu işlemi ile açıkça görevi kötüye kullanma suçunu işlediğini ortaya koymaktadır. Buradan Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na sesleniyorum. Yargının, halk nezdinde bu denli itibar kaybına uğramasının nedeni bu yargı pratiğidir. İşgal ettiği makamı bir siyasi partinin propaganda aracı gibi kullanan bu savcı hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır. AKP iktidarı, ele geçirdiği bütün devlet kurumlarını siyasal çıkarlarına alet etmekten kaçınmamaktadır. İzlediği kutuplaştırma siyasetiyle ülkemizi adeta ikiye bölen bu siyasi iktidarı sandıkta değiştirmenin tam zamanıdır.”


BİZİ TAKİP EDİN

359,010BeğenilerBeğen
54,851TakipçiTakip Et
1,080,744TakipçiTakip Et
7,430AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL