Dolar 2 TL'ye nasıl iner?
11.01.2017 14:09 GÜNCEL
Türkiye'nin AKP'nin politikalarıyla ateşe atıldığını söyleyen Güneş: Liradaki değer kaybının sona ermesi için AKP'nin iktidarı bırakması gerek


Dolarda yaşanan rekor yükseliş hakkında değerlendirmede bulunan ekonomi profesörü Hurşit Güneş, "AKP iktidarı bırakırsa dolar 2 liraya düşer" dedi.

Ece Zereycan tarafından BirGün Medya için hazırlanan BirGün'ün Gündemi programında konuşan Güneş, başkanlık sistemi tartışmaları ve ekonomide öne çıkan gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yurttaşa yapılan "döviz bozdurun" çağrısını eleştiren Güneş, yükselişin devam etmesi nedeniyle zararda olan yurttaşların borçlarını kimin ödeyeceğini sordu. Güneş, oluşan zararların telafi edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'de özel sektörün 200 milyar dolarlık borcunu 2017'de ödemesi gerektiğini, buna karşın satışların düştüğünü ifade eden Güneş, dolardaki yükselişin daha da süreceği öngörüsünde bulundu.

Bir ülke düşünün...

İktidar eliyle ülkenin belirsizliklere sürüklendiğini belirten Güneş, "Bir ülke düşünün. Hemen yanı başındaki bir ülkenin içine girsin, ordusunu soksun, savaşmaya başlasın ve 50'ye yakın şehidi orada versin. O ülkede o yetmesin haftada bir toplu terör olayları olsun, ve insanlar ölsün. Hükümet bir anda ülkenin yarısını terörist ilan etsin, kamudan atsın, öğretim görevlilerini tuutklasın, anayasayı değiştirmeye kalksın ve o ülkede ekonominin birden ileriye gitmesi beklensin. Bu mümkün değil. Böyle bir iktisat teorisi yok" diye konuştu.

Ekonominin iyiye gitmesini bekleyenler rüya görüyor

Türkiye'nin içine girdiği sosyal ve siyasal ortamda ekonomik kriz içine girmesinin yüksek ihtimal olduğunu vurgulayan Güneş, "Dengesizlikler, baskılar, çatışmalar ekonomik dengeleri derinden sarsar çünkü ekonomi bir denge meselesidir. OHAL'in sürdüğü bir ortamda yatırım bekleyemezsin. Yatırım yapılmadığı bir yerde, insanların tüketmeyelim dedikleri yerde ekonominin iyiye gitmesini beklerseniz rüya görüyorsunuz demektir" dedi.

Merkez'e güven kalmadı

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına hükümet tarafından gölge düşürülmesinin bankanın itibarını bitirdiğini savunan Güneş, "Merkez'in yapması gerektiğine neden hükümet karar veriyor? Merkez'in açıklamaları fayda sağlamıyor çünkü kredibilitesi düştü. 2 hafta sonra Para Politikası Kurulu toplantısı var. Merkez belki düşük oranlı faiz artırabilir ama o yetmez çünkü şirketlerin dövize ihtiyacı var" dedi.

Ne yapmalı?

Güneş, Türkiye'nin içine girdiği krizden çıkması için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

*OHAL kalkmalı.
*Erdoğan tipi Anayasadan vazgeçilmeli.
*FETÖ'yle mücadele adı altında devlet allak bullak edilmemeli.
*Tutuklu gazeteciler serbest bırakılmalı.
*Avrupa Birliği ile tekrar müzakere masasına oturulmalı ve Türkiye'nin daha demokratikleşmesi için çaba sarf edilmeli.
*Toplumsal barış ortamı sağlanmalı.
*Hükümet istifa etmeli. (Biz iktidardan ayrılıyoruz derseler dolar 2 liraya düşer)