Dolar artışı sağlığı da etkiledi
08.12.2016 17:02 GÜNCEL

Dövizdeki artışın tıp teknolojisine yansımalarını değerlendiren İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Handan Tanyıldızı, “Özellikle görüntüleme alanında kullandığımız cihazların alımını yurt dışından yapıyoruz ve şu anda dövizde yaşanan yükseliş sebebiyle bu alımlar durdu” dedi.
Tıp teknolojisinde kullanılan ürünlerin ağırlıklı olarak Amerika, Almanya, Çin ve Japonya’dan ithal edildiğini söyleyen Tanyıldızı, Amerika’nın yüzde 41’lik oranla bu ülkeler içinde en büyük ithalat payına sahip olduğunu belirtti. Son yıllarda yapılan alımlarda azalma yaşandığını ifade eden Tanyıldızı, “Ancak Amerika’daki başkanlık seçimiyle birlikte gelen süreçte özellikle görüntüleme cihazı alımları tamamen durdu. Bu etki elbette geçecektir çünkü Türkiye piyasasının buna ihtiyacı var. Her gün yeni hastaneler açılıyor veya cihazlar bozuluyor bunların yenilenmesi gerekiyor” dedi.

Kullanılan cihazların yeterlilik oranıyla ilgili şu anda bir sorun olmadığını ifade eden Tanyıldızı, “Zor durumda kalındığında hastalar diğer hastanelere yönlendiriliyor. Şu an için kendi kendine yetebilme durumu söz konusu. Ancak belli bir süre sonra bu yeterlilik oranı düşecektir. Çünkü her hastaneye düşen hasta sayısı oldukça fazla. Zorluklar arttıkça bir kırılma yaşanacak ve alımlar yine başlamak durumunda kalacaktır” diye konuştu. (DHA)