Dolar bozdurana bıçak ve çiğ köfte bedava kampanyaları
03.12.2016 19:13 GÜNCEL

Tokat'ın Turhal ilçesinde bir esnaf, döviz bozduranlara ücretsiz olarak çiğ köfte ile ayran veriyor.

İlçede çiğ köfte satan iş yeri bulunan Muhammed Ali Aydın, iş yerinin camına "100 dolar ya da avro bozdurup fişini getirene çiğ köfte dürüm ayran ücretsiz" yazısı astı.

Aydın, AA muhabirine, yakın zamanda Türkiye'nin büyük bir saldırıya uğradığını, dış mihrakların ülkeyi ele geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bugün de döviz kuru üzerinden saldırı başlatıldığını gördüklerini belirten Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine kampanyaya katkıda bulunmak amacıyla 100 dolar veya avro bozduran herkese çiğ köfte ile ayran ikram etmeye karar verdiklerini anlattı.

Düzenlediği kampanyaya vatandaşların ilgi gösterdiğini dile getiren Aydın, "Umarım 15 Temmuz'da ülkemiz için canını veren, kanını döken insanlar gibi bizim de bir nebze olsun katkımız olur. Parasıyla da güçlü bir Türkiye'de yürüyebilmenin şuuruna millet olarak erebilmemiz gerekiyor. Kampanyamız Cumhurbaşkanımız 'Türk liramız değerlenmiştir, yeter' diyene kadar sürecek." ifadelerini kullandı.

Kampanyaya katılan Şadi Polat da 500 dolarını bozdurduğunu belirterek, "Türk lirası değer kazansın diye dövizimi bozdurdum. Yazıyı da görünce çiğ köfte alıyorum." dedi.

***

Karadenizli esnaftan da benzer kampanya

Trabzon'daki dükkanında, Sürmene bıçağı satan Atakan Berk, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, dövizi olanların parasını altına ve TL'ye dönüştürmeleri yönündeki çağrısından etkilendiğini söyledi.

Berk, 15 Temmuz darbe girişiminde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyduğunu belirterek, "Vatandaşı sokağa çağırdığında biz de çıktık. Burada tank yoktu belki ama biz de elimizden geleni yapmaya çalıştık. Şimdi de Cumhurbaşkanımız, 'dolar bozdurun, altına yatırım yapın.' deyince, ben de ne yapabilirim diye düşündüm." dedi.

Bunun üzerine, "500 dolar bozdur, bıçağın bizden hediye olsun" kampanyası başlattığını anlatan Berk, "Vatandaşlarımız iki gün içinde yaklaşık 5 bin dolara yakın dövizi Türk lirasına çevirdiklerini gösteren makbuzla geldiler. Bu vatandaşlarımıza piyasa değeri yaklaşık 60 lira olan el yapımı Sürmene bıçağı hediye ettim. Bu sayede küçük esnaf olarak biz de elimizi taşın altına koymuş olduk." diye konuştu.

Atakan Berk, doların yanı sıra avro bozduran vatandaşlara da bıçak hediye ettiğini söyledi.

Ordu'da yaşayan tekvando antrenörü Halil Öziş de bin doları Türk lirasına çevirdiğini gösteren makbuzla kendisine gelenlerin, fitness salonundan bir ay ücretsiz yararlanabileceği bir kampanya başlattı.

Dövizi bulunmadığını, bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına nasıl destek verebileceğini düşündüğünü ifade eden Öziş, "Sosyal medyada, konuya ilişkin bazı sloganlara rastladım. Bunlardan etkilendim ve ben de katkı sağlamaya karar verdim." dedi.

'Hükümete tam destek veriyoruz'

Giresun Kahveciler ve Otelciler Odası Başkanı Ercan Ayhan da 250 dolar ya da avro bozdurarak makbuzunu getirene restoranında ücretsiz yemek sunuyor.

Ayhan, Türk halkına, birikimlerindeki dövizi bozdurmaları yönünde çağrıda bulunarak, "Halkımızı ülke ekonomisi için mücadele etmeye davet ediyoruz. Bu ülke bizim. Ülkemiz üzerinde oyun oynamak isteyenlere karşı omuz omuza mücadele verme zamanı. İçeriden ve dışarıdan gelen bu olumsuzluklar karşısında bir ve beraber olma zamanıdır." ifadesini kullandı.