Dolar/TL, 6,60'ın üzerindeki seyrini koruyor
03.09.2018 17:05 EKONOMİ

Dolar/TL kuru, enflasyon verilerinin açıklanması, TCMB'nin ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklamalarının ardından 6,60 üzerindeki seyrini koruyor.

Türk Lirası, dolar karşısında 13 Ağustos'ta serbest piyasada 7,25 seviyesine gerileyerek tarihi düşüş yaşadı. Türk Lirası'nın Ağustos ayı içindeki kaybı %30 ve aylık bazda gelişen ülke paraları arasındaki en çok düşüş lirada yaşandı.

Investing'in haberine göre, ABD'nin rahip Brunson'ın tahliyesi talebi ve ardından yaptırımlar uygulaması ile lira üzerinde oluşan baskı kayıpların hızlanmasına neden oldu. Rekor sonrasında alınan tedbirlerle bir miktar gerileyen kur 5,70 seviyesini korudu ve tekrar 6,0 üzerinde fiyatlandı.

Bayram haftasını 6,0 üzerinde yatay geçiren kur, geçen hafta oldukça hızlı yükseliş göstererek 6,83'e çıktı.

Eylül ayının ilk işlem gününde en yüksek 6,7253 seviyesini gören kur, enflasyon verisi ile 662'ye geriledi. Ardından TCMB'den gelen açıklama ile 6,5184 seviyesine gerileyen kur, son saatte %1,60 kazançla 6,64 seviyesine yükseldi.

Enflasyon, Temmuz'da %15,85 gelmesinin ardından Ağustos'ta %17,90'a yükseldi, ancak beklentilerden daha az yükselen enflasyon kurda kısa süreli gerileme sağladı.

TCMB ise 13 Eylül'de yapılacak PPK toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirileceğini belirterek faiz artışı mesajı verdi. Açıklamanın ardından 6,5184 seviyesine gerileyen kurdaki satış da kısa süreli oldu.

USD/TRY kuru günlük bazda yükselişini sürdürürken TL, haftanın ilk işlem gününde dolar karşısında Brezilya reali ve Güney Afrika randından sonra en çok değer kaybeden 3. para birimi oldu.

Kurda geçen hafta yaklaşılan 6,85 direncinin kritik olması ve fiyatlamaların da bu aralığa yakın olması rekor riskini güncel tutuyor. 13 Eylül'de yapılacak PPK toplantısı öncesinde gerek yurt içi gerekse küresel gelişmelerin TL üzerindeki baskıyı azaltması ile yaşanacak olası geri çekilmelerde 6,40 seviyesi en yakın destek olarak takip ediliyor. Merkezin yapacağı faiz artışı oranı ise kısa vadede TL tarafındaki en önemli gelişme konumunda.