‘Domates 12 liraya kadar çıkar’

Antalya’nın Kumluca ilçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan, döviz kurlarındaki artışın tarım sektörünü de etkilediğini belirterek uyarılarda bulundu. Kayhan, örtü altı sera tarımının başlayacağı günlerin öncesinde sektör paydaşlarından, dalgalanmadan en az şekilde etkilenmek için gerekli tedbirleri almalarını istedi.


Kayhan, “Tarım sektöründeki vatandaşlarımızın özellikle çiftçilerimizin mümkün olduğu kadar az borçlanmalarını tavsiye ediyorum. Bitki besleme ve bitki koruma ürünleri satan firmaların da piyasayı iyi araştırma yaprak ürün temin etmelerini, üreticiye satarken de fahiş fiyatlarla satmamalarını öneriyoruz” dedi.

Döviz kurundaki dalgalanmanın her sektörü etkilediği gibi tarım sektörünü de etkilediğini dile getiren Başkan Kayhan, “Artık bu şartlar altında nerdeyse geçen yılların en iyi fiyatı bu yılın kötüye yakın fiyatı olacaktır. Kısacası Kumluca’dan 4 TL ye alınan bir domates büyükşehirlerimizin reyonlarında 8 ve 12 TL arasında satılacaktır. Bu tüketicimizin alım gücünü zayıflatacaktır” dedi.

BİZİ TAKİP EDİN

359,116BeğenilerBeğen
54,887TakipçiTakip Et
1,081,598TakipçiTakip Et
7,462AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL