Domates biber soğandan kısılamayınca… Otomobil ve beyaz eşya satışları dibi gördü

Yurttaş karnını doyurmak için domates, biber, patlıcana para ayırmaya çalışırken, otomobil ve beyaz eşya sektöründeki kriz derinleşti. Ocak ayı otomobil satışları dibi gördü, beyaz eşya satışı 1 milyondan fazla azaldı

Cepteki paranın değeri enflasyonla beraber eriyor. Yurttaş ise boğazından kısamadığını otomobil, beyaz eşya gibi talebi ertelenebilir ürünlerden kısıyor. Bunun sonucu bu sektörlerde kriz daha derinden hissedilirken, işsizlik baskısı da özellikle bu sektörlerde artıyor.

Otomobil satışları dipte

Vergi indirimleriyle otomobil sektörüne can verilmeye çalışılsa da gerek yükselen faizler gerekse halkın alım gücünün düşmesi otomobil satışlarını çok sert etkiledi.

Otomobil Distirbitörleri Derneği’nin her ay yayımladığı otomobilde perakende satışlar ocak ayındaki otomobil satışının son 10 yılın gerisinde kalındığını gösteriyor. Geçen yıl ocak ayında yaklaşık 35 bin otomobil satılırken bu yılın ocak ayında satışlar yüzde 61 oranında gerileyerek 13 bin olarak gerçekleşti. Öte yandan dün TÜİK tarafından motorlu kara taşıtları istatistikleri yayımlandı. Buna göre aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısında yüzde 45,5 azalış gerçekleşti. Bu azalış otomobilde yüzde 43,2, minibüste yüzde 50,4, otobüste yüzde 53, kamyonette yüzde 59,4, kamyonda yüzde 56,6, motosiklette yüzde 32,3, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 33,2, traktörde ise yüzde 43,8 olarak gerçekleşti. Traktör, kamyon ve kamyonet gibi taşıtlardaki azalma ise ekonomik durgunluğu gözler önüne serdi.

Vergi indirimleri de yetmedi

2018 yılının 2. yarısıyla gündeme gelen beyaz eşyada vergi indirimleri seçimlere kadar uzatılsa da söz konusu indirimler ancak küçülmeyi yavaşlattı. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) 18 Ocak’ta yayımladığı raporda “ÖTV teşviki sektördeki küçülmeyi bir miktar frenlemiştir. Ancak buna rağmen 2018’de iç pazar yüzde17 daralmıştır” dedi. Bu etkinin 2019’da da devam etmesini bekleyen TÜRKBESD “daralmanın hızı ÖTV teşvikinin devamına bağlıdır. ÖTV indiriminin 2019 yılı boyunca devam etmemesi durumunda, sektörün yüzde 15 küçüleceği beklenmektedir” yorumunu yaptı. Öte yandan sektörün iç satışları da 2018 yılında sert düştü. 2017 yılında Türkiye iç pazarında 6,3 milyon buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makinesi satılırken 2018’de bu sayı 5,2 milyon adede geriledi.

BİZİ TAKİP EDİN

360,147BeğenilerBeğen
55,851TakipçiTakip Et
1,088,354TakipçiTakip Et
7,985AbonelerAbone

BİRGÜN ÖZEL