-Reklam-
Anasayfa BİRGÜN PAZAR Domates, biber ve mermi

Domates, biber ve mermi

Saraya koşturup, sansür gelirse gelsin, paramız arttı ya diye teşekkür kuyruğunu girdiler yahu, utanmayı bilmeyene, utanç nedir anlatılır mı? Ohhh, mis gibi sansür kurulumuz oldu, yarasın! Bize film seçerler, yüksek müsaadeleriyle seyrederiz artık!

ALPER TURGUT

Yerel seçim goygoyu çoktan başladı, ortak bilinç, ortak erinç, ortak direnç ne gezer, herkes yine ve yeniden kendi penceresinden saydırıp duruyor, tanımsız bir ruh haliyle. Takım tutar gibi parti tutmak, adaya değil, örgütüne bakmak, ezberini bozmaya yanaşmadan, yanlışa yanlış katmak, hep bizde, maşallah! Hep böyle gelmiş, böyle gider demekten, en nihayetinde sıkılır insan, ancak sayın halkımız, bırakın söylenceyi, yaşamaktan bile sıkılmıyor. Bu kahredici tekdüzelik, kesinlikle yormuyor, farklı bir şey olması ihtimali dahi, resmen korkutuyor. Yahu bırakın, değişsin bazı şeyler, hayata bir parça renk gelsin. Ama yok, illa yerimizde sayacağız, seçeneklerden kaçacağız, illa.

Elma ve armudu karıştırmak misali gibi, genel ile yereli karşılaştırmak, tastamam. Güvenebileceğiniz, o başarır, o alnın akıyla çıkar diyebileceğiniz insanları seçmek varken, parti liderlerinin işaret ettiği adaylara yüklenmek, oldukça tuhaf değil mi? Memleketteki biricik tartışma, tekrar o az yer, bu çok götürür olursa, zaten vay halimize. Bu aşırır, ama bir kısmını paylaşır, bu cukkalar, lakin bizdendir demek, yolsuzluğa kılıf uydurmak değilse, harbiden nedir? Bu asla çarpmaz, çırpmaz, başkalarının hakkına dokunmaz diyebileceğimiz insan mı kalmadı memlekette? Çok yazık, çok!

Domatesi değil, mermiyi konuşmamız gerektiğini, askeri harcamalar için kemeri sıkmamızın lazım geldiğini anlatıyorlar, şimdi yerel seçimin, kurşunla ne alakasının olduğunu, ele ele verip çözmeye mi girişsek, bilemedim. Ya da şarkı söyleyelim hep birlikte; “Domates, biber, patlıcannnnn” diye. Haaa göğe yükselen kibirli binalardan da bahis açıyorlar ya, aslında bu mevzu uyar, sevgili arkadaşlar, niye gökdelen dikiyorsunuz, kafanıza göre, çok ayıp ediyorsunuz, lütfen kentlerimizi sevelim, dikeye değil, yataya yönelelim, çünkü patron kızıyor. Beton iktidarı kurup, neticeye köpürmek, şaka gibi.

Son yılların cazibe merkezi Kadıköy’ün tam ortasında oturunca, trend denen şeyin ne olduğunu iyice kavrayabildim. Çikolatacılar bir süredir modaydı, şimdi sırada lokmacılar var. Halkımız, lokmacı önünde dev kuyruklar oluşturuyor, sonra ertesi gün, yakın bir sokakta hopppp başka bir lokmacı daha açılmış, alan memnun, satan memnunsa, sorun da yok. Tüketim toplumuna bağlamayacağım meseleyi, sonuçta gençler, ağzının tadını biliyor deyip, geçeriz, o kadar. Anlatmak istediğim şey, Kadıköy’de hem seküler mutlu hem de muhafazakâr.

Görüyorum, izliyorum, muhafazakâr semtlerden tek tek veya topluca gelen gençler, cıvıl cıvıl sokaklara akıyorlar, içki içmiyorlar belki, çikolata, lokma, kahve, çay işte, her neyse. Muhalle baskısı yok, karışan yok, kendi çevrelerinden daha rahat ve huzurlular, demek ki, gençlerin kendilerini daha özgür ve daha mutlu hissedecekleri, birlikte yaşayabilecekleri alanları çoğaltmak, herkesin görevi ve önceliği olmalı, yerel seçim denen şeyde kenetlenebilmek, bu yüzden zaruri. Şimdi kayıkçı kavgalarına son verip, bir yere bağlanmayacak, boş tartışmaları bitirip, ortak hedeflere yönelmek zamanıdır. Beyoğlu’nu eski ruhuna kavuşturmak için, misal Alper Taş’ı tartışmak yerine, ona destek olmak, çok mu zor? Kazandığını düşünün, İstiklal Caddesi ve Taksim, güzellikler içerisinde dönmez mi geri? Tam da bu yüzden, hak arayışlarında, hep yanı başımızda olanları seçmenin önemi ve değeri büyük!

Kadıköy’ün CHP’li belediye başkan adayı avukat Şerdil Dara Odabaşı’na yönelik karalama kampanyası da son derece çirkin, biri Urfalı bu diyor, diğeri daha da fena Siverekliymiş diyor, öteki aaa resmen Kürt bu diyor, bir başkası HDP’yi destekleyen tivik atmış diyor, diyor da diyor. Hayatımda CHP’ye oy atmış değilim, zaten son yıllarda rey işine girdim, sandık da sandık diye tutturunca erk cenahı. Bu kez, gönül rahatlığıyla gidip oyumu Şerdil’e atacağım, sordum soruşturdum, işinde de gündelik hayatında da iyidir dediler, bana kâfi. Yıl olmuş 2019, hala şu buralı, bu şu milletten denir mi, Londra kendine Müslüman belediye başkanı seçerken, ötekini kucaklamayı bilirken, biz neyin peşindeyiz? Yolsuzluk varsa yüklen, haksızlık varsa yüklen, ihlaller varsa yüklen, ihmaller varsa yüklen, suç varsa yüklen, anlarım. Ama ötesi, beni baskı görenle dayanışma duygusuna itiyor, sonrası fasa fiso.

Sinemada sansürün kanunlaşmasını yazacaktım aslında, lakin bir avuç duyarlı sinemasever dışında, ahalinin pek de umurunda değil mesele, varsa yoksa komedi filmi gelsin, kıkır kıkır gülelim, gerisi hikâye. Sektörün içerisindeki çoğu insan bile sessizken, tepki göstermeye, hatta tek bir laf etmeye çekinirken, genel izleyiciyi niye ırgalasın ki mevzu? Saraya koşturup, sansür gelirse gelsin, paramız arttı ya diye teşekkür kuyruğunu girdiler yahu, utanmayı bilmeyene, utanç nedir anlatılır mı? Ohhh, mis gibi sansür kurulumuz oldu, yarasın! Bize film seçerler, yüksek müsaadeleriyle seyrederiz artık!

Meksikalı meşhur uyuşturucu baronu Joaquín Guzmán’ı anlatan El Chapo (Bücür) dizisinde, bir sahne vardı, işte yıl bilmem kaç, seçim var, dürüst ve ilkeli sol aday yükseltince oyları, çeşitli ayak oyunları başladı anında, onu da beceremeyince sağ çevre, hoppp gittiler, sandıktan oy çaldılar ve kıl payı kazandılar. Meksika’da da olsa veya dünyanın bambaşka bir yerinde, sağcıların, sandık sevgisi hemen kendini belli ediyor. Sandığı o denli çok seviyorlar ki, hep beslemek istiyorlar, baktılar doymuyor sandık canavarı, tıka basa doyuruyorlar, pardon dolduruyorlar. Evet, sol için beceriksiz denebilir, parça parça denebilir, kafa çalıştığı için odaklanamıyorlar da denebilir, ancak sandıkta oynuyorlar, insanların oylarına göz dikiyorlar denmez, denemez. Sol, bu vicdansızlığı kabul etmez.

- Reklam -

SON HABERLER

AKP’den İYİ Parti’ye geçen belediyede 41 bin 155 TL höşmerim borcu

AKP’den İYİ Parti’ye geçen Susurluk Belediyesi’nin 58 milyon TL borcu var. Bu...

AKP’li Yavuz: Aldığımız duyumlara göre YSK, Pazartesi görüşmeye başlayacak

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Aldığımız duyumlara göre YSK Pazartesi...

Oyun bilgisayarı toplamayı düşünenlerin dikkat etmesi gerekenler

Şu aralar bir oyun bilgisayarı mı toplamak istiyorsunuz? O zaman yeni nesil...

Palu ailesi film oluyor

Yönetmen Emin Alper, Palu ailesini konu alan korku filmi çekeceğini açıkladı.

İstanbul’da ‘Yeni Bir Başlangıç’ coşkusu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Maltepe’de yapacağı “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç"...

İki doğa harikasını yok edecekler!

Doğayı talan eden projelere her gün yenisi ekleniyor. Son olarak Rize’nin Hemşin...

Bahçeli: Bütün oyları alsalar bile vicdanda sorgulanacaklar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ve MHP'nin İstanbul'daki seçimlerin yenilenmesine yönelik...

Geleneksel yayıncılığa alternatif

TAYLAN YILMAZIstakoz Yayınevi yola çıkarken Abaküs Kitap'ın...

Gülsin Onay: Müzik zihni açar

KADİR İNCESUAkıllı Baykuş Platformu, Zuhal Müzik ve...

Otomobilin geleceği

Ersoy Yaş[email protected]Şirketin, otomotiv...

Sonraki haber