Downton Abbey beyazperdeye uyarlanıyor
18.07.2018 11:34 KÜLTÜR SANAT

Crawley ailesinin Titanic'in buzdağına çarpması sonucu iki varisini kaybetmesi ile başlayan olayları anlatan dönem dizisi Downton Abbey, beyazperdeye uyarlanıyor.

Downton Abbey‘nin resmi Twitter hesabı filmin çekimlerine başlanacağını duyurdu. Filmin çekimlerine bu yazın sonu gibi başlanması konuşulurken filmin senaryosunu dizinin yaratıcısı Julian Fellowes kaleme alıyor. Dizinin pilot bölümünün arkasındaki isim ve Book Thief’in (2013) yönetmeni Brian Percival ise yönetmen koltuğuna oturacak. Filmin dağıtımını da Focus Features ve Universal üstlenecek.

Downton Abbey yayınlandığı 2010- 2015 yılları arasındaki altı sezonu boyunca giderek popüleritesini artırmıştı. 2015 Aralık ayındaki finalinden beri dizinin bir sinema projesine dönüştürülmesi konuşuluyordu.

Dizi aristokrat Crawley ailesinin ve hizmetçilerinin 1912-1925 yılları arasındaki Yorkshire Estate, Downton Abbey’deki hayatlarını konu alıyor.

Dizinin Hugh Bonneville, Michelle Dockery, Joanna Froggatt ve Maggie Smith gibi ses getiren isimleri Downton Abbey‘nin filminde de rol alacak. Film dizinin son bulduğu 1926 senesinde olanları konu alacak.

Downton Abbey yayınladığı süre boyunca 15 Emmy ve 3 Altın Küre ödülüne sahip olmuştu.

(fil'mhafızası)