Anasayfa ARŞİV Dumanlı bir yazı

Dumanlı bir yazı

Sigara içilebilen alanlara getirilen kısıtlama genişleyecek gibi görünüyor. Yeni hazırlanan yasaya göre artık restoranlarda, barlarda ve kahvehanelerde sigara içilemeyecek. Şu satırları yazarken bir şartlı refleks gibi eli pakete giden, yazı boyunca biten her sigaranın ardından yenisini yakan iflah olmaz bir tiryakiyim. Sakın yanlış anlaşılmasın, bu iptila ile övünüyor değilim. Bırakın övünmeyi, kendi adıma utanç verici bir zaafiyet olarak görüyorum sigara bağımlılığını…


Murat Belge’nin “Tarih Boyunca Yemek Kültürü” kitabında “Sigaraya serenad” başlıklı yazısında, tütünle uzun yıllar süren aşk ilişkisini anlatır ve bırakmak zorunda kaldığından söz edip yazıyı “Je ne regrette rien” diye bitirir, hani Edit Piaf’ın unutulmaz şarkısının sözleriyle: “Asla pişman değilim”. Benimki, öyle de değil. Başladığıma pişmanım. Keşke onu hiç tanıma-saydım.


Evet, “ağlayıp sızlanacağına bırak kardeşim” diyeceksiniz, haklı olarak. Elbette, hemen her tiryaki gibi benim de akim kalmış ‘bırakma’ teşebbüslerim oldu. Hatta bir defasında (sanırım 80’li yılların sonuydu), geçirdiğim bir akciğer hastalığı nedeniyle bir yıl ara vermişliğim bile var. Ama doktorun, “tamam, sorun kalmadı” dediği gün yeniden başlamak gibi bir aptallık yaptığımı itiraf etmeliyim. Anlayacağınız elime geçmiş fırsatı hunharca harcadım. Gençlik işte!


Yakın zamanda ise (galiba geçtiğimiz bahar), ciddi sayılabilecek bir teşebbüsüm daha oldu ama 9 gün sürdü. Birlikte bırakma kararı aldığımız yakın arkadaşlarım tarafından birer ikişer gün arayla terkedilince 9’uncu gün teslim bayrağını çektim. Tahmin edebileceğiniz argümanlarla… “Efendim, 9 gün içmedim; demek ki olabiliyormuş. Öyleyse günde üç-beş taneyle idare edebilirim falan…” Ne yalan! Birkaç gün içinde eski ‘performansımı’ yakaladığımı söylememe bile gerek yok herhalde.•••
Dönelim biz yeni çıkacak yasaya… Malum, Türkler’in meşhur vasıflarından biri de deli gibi sigara içmeleridir. Ben doğrusu kimseden (yani hiçbir ecnebiden) duymadım ama Batı’da “Türk gibi sigara içiyor” diye bir lafın yaygın olduğundan söz edilir. Yalan da değil, geçenlerde bir televizyon programında Avrupa’da nüfusuna oranla en çok sigara tüketilen ülkenin Türkiye olduğundan söz ediliyordu. Meclis’e gelen yasa, bu durumu değiştirir mi? Bence evet. Biliyoruz ki, çay, kahve ve alkol gibi likitler sigaranın en yakın dostudur. Bunların tüketildiği mekânlarda (meyhane, bar, kahvehane vb.) sigara tüketimi de zirve yapar. Her hangi bir bağımlı, bahse konu mekânlardan birinde eşiyle dostuyla yarenlik yapmak için bir masanın etrafında buluştuysa, bütün gün tükettiğine yakın bir miktarı o masada birkaç saat içinde ‘eritir’. Nitekim yeni yasa Türk insanının sigarayı en çok tükettiği bu mekânları hedef alıyor. Dolayısıyla bunun bazı sonuçları olmak zorunda.


• ••
Bilebildiğim kadarıyla dünyada bu işi en sıkı tutan ülke ABD. Yani en büyük sigara tekellerinin merkezi, kendi sınırları içinde adam akıllı tedbirler almış durumda. Hatta sigara içenleri neredeyse ‘adam yerine’ koymayacak ölçüde… Bu tür takıntıları ‘absürd’ boyutlara ulaştırmak konusunda ziyadesiyle hevesli olan Amerikalı vatandaşa yasal kapıları açtığınız zaman elinden geleni ardına koymaz ya, öyle birşey. Ne bileyim, sigara içiyorsanız, apartman sakinlerinin talebiyle evinizden tahliye edilmeniz bile mümkün.


Diğer eyaletlerde durum ne, tam bilmiyorum ama sigara içmeyenlerin yeryüzü cenneti herhalde New York’tur. Orada da hiçbir kapalı kamusal mekanda sigara içmek mümkün değil. Buna restoranlar, barlar, kafelervb dahil. Cezalar ağır ve (bizden farklı olarak) acımasızca uygulanıyor. Tabii bazı saçmalıklar bu mekânlarda da yaşanmıyor değil. Söz gelimi, bir restoranın sokağa koyduğu masalarda oturuyorsunuz. Sigara içeceğiniz zaman o masadan kalkıp bir kaç adım uzaklaşıp sigaranızı yakıyorsunuz. Yani arkadaşlarınızla konuşma mesafesinde… Ama ayakta ve artık o restorana değil sokağa ait birisiniz…


Bu yasak farklı bir gündelik hayat kültürü haline gelmiş. Sigara içmek için her hangi bir mekânın önüne çıktığınızda, mutlaka sizin gibi birilerine rastlıyorsunuz ve ister istemez bir ‘duman kardeşliği’ oluşuyor. Bir de epeyce pahalı olan sigarayı dükkandan değil ama kapı önü ahalisinden temin etmeyi alışkanlık haline getirmiş özellikle zenci arkadaşlar için garantili yem oluyorsunuz. Onların kapalı mekânlarda sigara yasağı uygulamasına gönülden katıldıklarına kuşkum yok.


• ••
Türkiye’de de benzer bir yasak yürürlüğe girdiğinde enteresan hadiselere, görüntülere tanık olacağımızdan eminim. Bahsi geçen mekanların yoğunlukla yer aldığı Beyoğlu’nun dar sokaklarını gözünüzün önüne getirsenize… İçerdekinden daha çok müşteri dışarda, hele bir de kışsa, titreşerek sigara tüttürüyorlar. Hatta Nevizade, Asmalımescit gibi yerlerde, dipdibe restoranların önünde izdiham olacağını kestirmek zor değil.


Ama inanın bunlar ilk günlerin sendromu olacak. Sonradan ahalinin bu uygulamaya alışacağından, dahası benimseyeceğinden eminim. Tiryakiye teselli gibi gelecek ama tecrübeyle sabit, kendinizi “az sonra… az sonra” diye dizginleyip, nikotin isteği had safhaya vardığında kapı önüne çıkıp yaktığınız sigaranın tadı bir başka oluyor.

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,416AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Ulamış Köy Tiyatrosu’nun belgeseli, Docademia’nın resmi seçkisinde

Seferihisar’ın Ulamış Köyü’nde Seferihisar Belediyesi bünyesinde oluşturulan Ulamış Köy Tiyatrosu kıtalar arası bir üne...

AKP’li vekil şehir hastanelerindeki vurguna isyan etti: ‘Canımı sıkan şeyler oluyor’

Kâr amacıyla işletilen şehir hastaneleri ile özel hastanelerdeki sağlık vurgunlarına AKP Giresun...

‘Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’nin afişi yayınlandı

BluTV’nin özel yapımı olarak 6 yıl aradan sonra 25 Temmuz’da geri dönmeye...

Şimdi de savaş uçağı gündemde: Rusya’dan ‘Neden olmasın’ yanıtı

Rusya'nın sattığı S-400'ler Türkiye'ye gelmeye devam ederken şimdi de savaş uçağı satın...

MMO: Temmuz zammıyla elektrik, son bir buçuk yılında yüzde 50–98,2 oranında arttı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne bağlı Makina Mühendisleri Odası "2019 Temmuz...

Fitch’ten Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasına ilişkin değerlendirme

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden...

Afrika dışında yaşayan en eski Homo sapiens bulunmuş olabilir

Biliminsanlarına göre 1978’de Yunanistan’ın güney sahilindeki uçurum mağarasında bulunan bir kafatası, Afrika...

Bu da oldu: ‘Köprüde askerin kafasını ben kestim’ diyen şahıs ‘kinaye’ yapmış

15 Temmuz darbe girişiminde köprüde bir askerin kafasını kestiğini yazan Yusuf Tosun...

Ahmet Ümit Yapı Kredi Yayınları’na geçti

Polisiye romanın usta kalemi yazar Ahmet Ümit, Yapı Kredi Yayınları'na geçti.

Hava sıcaklıkları şaşırtıyor: 8 derece birden daha düşecek

Yaz ayı olmasına karşın normal seyrinin altında olan hava sıcaklıklarının biraz daha...

Sonraki haber