Dünya emek mücadelesinden...
11.06.2018 09:22 ÇALIŞMA YAŞAMI

Hazırlayan: Mutahhar Aksarı [email protected]

ÇİN: Öğretmenler eylemde
Anhui bölgesinin Lu’an kentinde yaklaşık 200 öğretmen, ödenmeyen ikramiyeleri için 27 Mayıs’ta eylemdeydi. Yüzlerce polis öğretmenlere saldırdı, 18’ini tutukladı. Bir hafta sonra İç Mongolya’nın başkenti Hottot’ta 2 binden fazla öğretmen eylemdeydi. Anaokulu, ilkokul ve lise öğretmenleri eyleme katıldı.

PAKİSTAN: 6 yıldır maaş alamıyorlar
Karachi, Ghotki eyaletlerindeki devlet okullarında görev yapan 4 bine yakın öğretmene 2012 yılından beri maaş ödenmiyor. 28 Mayıs’ta Sindh bölge parlamentosu önünde toplanan öğretmenler protesto eylemi yaptı. Sukkur, Shahdadpur ve Sanghar eyaletlerindeki öğretmenler de aynı durumda.

KAMBOÇYA: Tekstil işçileri ücretlerini istiyor
Phnom Penh’deki Chak Angre Krom bölgesinde faaliyet gösteren First Gawon adlı tekstil fabrikasının işçileri, Aralık 2017’den bu yana ödenmeyen ücretleri için başlattıkları grevi sürdürüyor. Güney Koreli firma 600 işçiyi işten çıkarmıştı. 29 Mayıs’ta yüzlerce işçi, Kamboçya Çalışma Bakanı ile Güney Kore Büyükelçisi’ne toplu dilekçe verdi.

YENİ ZELANDA: Sinema emekçileri grevde
Yeni Zelanda’nın en büyük sinema zinciri Event’te çalışan emekçiler, sendikaları Unite ile işveren arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin kesintiye uğraması üzerine 23 Mayıs’ta greve çıkmışlardı. Grev sürüyor. Çoğu emekçi asgari ücretin altında bir ücret alıyor. Patron yüzde 4 zam öneriyor.

Kaynak: (www.wsws.org)