Dünya’nın dönüşü aniden dursa neler olur?
09.06.2017 07:59 GÜNCEL

Bilim her zaman yüksek ihtimallerin peşinden koşmaz. Bazen olmadık şeylere ilişkin meraklarımızı da giderir. Bunlardan birisi de Dünya’nın dönüş hareketiyle ilgili.

Webtekno'dan Şahin Kılınç'ın haberine göre, eğer dünyanın dönmesi dursaydı bizi şunlar bekliyor olacaktı:

TÜM NESNELER MOMENTUMUN ETKİSİYLE HIZLA SAVRULACAK

NASA'dan Sten Odenwald’da göre Dünya aniden durursa, yüzeyindeki her şey yerden kopacak ve hızla doğuya doğru uçacak, en sonunda da yere çakılacaklar. Dünya’nın en hızlı dönen bölgesi Ekvator’da hız, yaklaşık olarak 1609 km/sa’tir.

ÇOK YÜKSEK DALGALARIN EŞLİK ETTİĞİ BÜYÜK GELGİTLER OLACAK

Dönüş hareketindeki muazzam hızın gücü, denizlerdeki ve okyanuslardaki suyun, doğuya doğru hareketlenmesini ve kıyı kentlerini haritadan silmesine neden olacak.

GÜÇLÜ FIRTINA DALGALARI RÜZGARLARI TAKİP EDECEK

Atmosferdeki hava hareket etmeye devam edecek ve momentumu gezegenin etrafında bir kaç tur atmasını sağlayacak. Rüzgarlar yaklaşık olarak 2000 km/sa hızla esecekler.

YENİ BİR ANA KITA OLUŞACAK

Santrifüj kuvveti nedeniyle su ekvatorda toplanacak. Kuzey ve Güney Kutupları'nda iki yeni okyanus oluşurken, ekvator bölgesinde yeni bir ana kara oluşacak.

VOLKAN PATLAMALARI, KASIRGALAR VE DEPREMLER BAŞLAYACAK

Dünya'nın büyük kinetik kuvveti ve momentumu, gezegenin çekirdeğini de harekete geçirecek. Her tarafta güçlü volkanik patlamalar, depremler oluşacak.

DÜNYA'NIN ŞEKLİ DEĞİŞECEK

Dünya'nın geoid olarak adlandırılan ve kutuplardan basık, Ekvator’dan şişkin fiziği, net bir küre haline gelecek.

GEZEGENİN YARISI ÇOK SOĞUK YARISI ÇOK SICAK OLACAK

Dünya, Güneş’in etrafındaki hareketini kesmiyor. Dönmediği için ısı yayılımı düzgün gerçekleşmeyecek. Bir yarım küre bir gecede buz gibi soğurken diğeri ebedi bir gündüzde muhteşem sıcaklıklara ulaşacak. 6 ay gündüz ve 6 ay gece yaşanacak.

GEZEGENİ RADYASYONDAN KORUYAN MANYETİK ALAN ORTADAN KALKACAK

Manyetik alan temelde dış çekirdek olarak adlandırılır ve gezegenin hareketi sonucu oluşur. Bizi Güneş'in yakıcı ve radyasyon dolu rüzgarlarından koruyan bu alan tamamen yok olacak.

HAYATTA KALMAYI BAŞARAN İNSANLAR YER ALTINA TAŞINACAK

Dışarıdaki yoğun radyasyon ve sert hava koşulları insan hayatını tehdit edecek ve yer altı şehirleri kurulacak.

AY DÜNYAYA ÇARPACAK

Stanford Üniversitesi'nden Prof. Vaughan Pratt’ye göre Ay, kademeli olarak yavaşlayacak ve Dünya'dan uzaklaşmasının ardından büyük bir hızla bize çarpacak.

DÜNYA GERÇEKTEN YAVAŞLIYOR

Gezegenimiz gençliğinde çok daha hızlı dönüyordu ve hatta bir gün yalnızca 6 saat sürüyordu. Ay'ın yer çekimi, Dünya'nın hareket hızını kademeli olarak düşüren dalgalanmalara ve gelgitlere neden oluyor. NASA, gündüz uzunluğunun her 100 yılda bir 2.3 mili-saniye arttığını hesapladı. Milyarlarca yıl sonra günler birkaç kat daha uzun sürecek ve gezegenimiz belki de günü geldiğinde tamamen durmuş olacak.