Anasayfa YEŞİL BİRGÜN Dünya, şehircilik politikalarını değiştirirken AKP yerinde sayıyor

Dünya, şehircilik politikalarını değiştirirken AKP yerinde sayıyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “AKP hükümeti iklim değişikliği veya doğal afet sözlerinin arkasına saklanarak son dönemde birbiri ardına yaşanan olumsuzlukların ve felaketlerin sorumluluğundan kaçamaz” dedi.

AKP’nin iklim olaylarının önlenemez doğal felaketler olduğu yönündeki savlarını reddeden CHP’li Torun, “İnsan eliyle yaratılan bu felaketler, insan eliyle önlenebilir” diye konuştu.

dunya-sehircilik-politikalarini-degistirirken-akp-yerinde-sayiyor-494229-1.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun

“NEDEN DOĞA DEĞİL; İNSANDIR”

Torun yaptığı açıklamada, “Yıkılan binaların, çöken yolların, taşan ırmakların, ırmağa dönen caddelerin, yurttaşlarımızı öldüren tren kazalarının nedeni ranta ve talana dayalı yönetim anlayışıdır. Doğal kaynakları ve doğayı kısa yoldan zengin olmanın aracı olarak gören talancı anlayış bizi bir felakete sürüklemektedir” dedi ve ekledi: “İstanbul başta olmak üzere ülkemizin çeşitli kentlerinde yaşanan olumsuzlukların nedeni doğa değil insandır, çözüm de anlayış değişikliğidir”

Kalkınmanın ve şehirciliğin doğayla barışık olması gerektiğini belirten Torun, AKP’nin şehircilik anlayışının betonlaştırma olduğunu söyledi. Torun, bu anlayışın şehirleri nefes alamaz hale getirdiğini belirterek, “Kentlerin yeşil alanları talan edildi. Ormanlar yok edilip yerine beton bloklar dikildi. Küresel iklim değişikliği döneminde olduğumuz bilindiği halde orman eko sistemini geliştirecek adımlar atılmıyor, iklim felaketlerine çare aranmıyor, doğaya ve insana uygun ulusal çevre politikamız oluşturulmuyor” diye konuştu.

Torun, “Sanki kafamıza bir poşet geçirmiş öyle dolaşıyoruz ve bu poşetin altından da sürekli sıkıyoruz. Şimdiki AKP politikaları değişmezse kendi ellerimizle kendimizi boğacağız” dedi.


“GELİŞMİŞ DÜNYAYA UYALIM”

Gelişmiş dünyaya ait ülkelerin iklim değişikliği dönemine girdiğimiz bu yıllarda, iklim, şehircilik, ulaşım, enerji ve tarım gibi belli başlı alanlardaki politikalarını kökten değiştirdiğini söyleyen Torun, “Oysa bizde hükümet sanki böyle bir tehlike yokmuş gibi hala eski politikalarda ısrar ediyor” dedi.

Torun şunları söyledi: “Batı yenilenebilir enerjiye geçiyor, bizimkiler herkesin terk ettiği kömür enerjisi kullanmakta ısrar ediyor ve hatta kullanmanın yararlarını anlatıyor. Örneğin yeraltı sularının kirlendiği ve tuzlandığı bu dönemde, hükümet Kanal İstanbul projesinden tüm uyarılara rağmen vazgeçmiyor. Kentlerde ormanlar oluşturma yerine ormanlar kesilip yerleşim alanı oluşturuluyor. Irmak yatakları dolduruluyor veya değiştiriliyor.”

Seyit Torun, hem kentleşme politikalarında değişiklik yapılmasını hem de genel küresel ısınma karşısında hükümetin önlemler alması gerektiğini söyledi. Torun, dünyanın 1 derecede ısındığında tarımın yüzde 10 oranında azalacağına dikkat çekerek sözlerini şöyle bitirdi: “Zaten ülke tarımı ölmek üzereyken kapımızda bu felaketin olduğu da unutulmamalı. Bilim insanları küresel ısınmadan en çok etkilenecek ülkeler arasında Türkiye’yi de saymaktadır. Ancak yine bilim insanları insan eliyle yaratılan felaketin insan eliyle önlenebileceğini de vurguluyor. İklim değişikliği bütün dünyanın sorunudur ama biz de üzerimize düşen görevi ve sorumluluğu acilen yerine getirmeliyiz. ”

- Reklam -

SON HABERLER

AKP, ‘Ekrem İmamoğlu’ ismini Google’dan satın alarak kendi reklamlarını gösterdi

Seçim kampanyasında, İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Her şey çok...

Trabzon’daki Galanima Deresi’ne HES tehdidi: “Yıkım projesine direneceğiz”

Trabzon’un Düzköy ilçesindeki Galanima Deresi üzerinde yapılmak istenen HES projesine, bölge halkı...

Endonezya’da başkanlık seçimi sonuçlarına itiraz

Endonezya’da geçen ay yapılan başkanlık seçimlerini rakibi Joko Widodo'ya kaybeden Prabowo Subianto,...

“Hepimiz Türkiye gemisinin yolcularıyız” diyen Erdoğan’a yanıt: Aynı gemide değiliz!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de tüm dönem milletvekilleriyle...

“ABD çok tehlikeli bir oyun oynuyor”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD ile...

TFF, UEFA Lisansı alan kulüpleri açıkladı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), UEFA ve Ulusal Kulüp Lisansı almaya hak kazanan...

İYİ Parti’nin YSK Temsilcisi: Yenilenecek seçimin sonuçlanması aylar sürebilir

İYİ Parti'nin YSK Temsilcisi Aylin Özgül Kırmızıoğlu, YSK'nin İstanbul kararını değerlendirdi. Kırmızıoğlu, "23 Haziran sonrası...

Trump: Meksika yanlış yapıyor, yakın bir zamanda cevap vereceğim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika'nın ABD'ye göçmen geçişini durdurmak için yeterince çabalamadığını...

“Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değil”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 'Matematik seçmeli ders olacak' haberlerine ilişkin Twitter...

İBB’den Atatürk posteri ve Türk bayrağının kaldırılmasına ilişkin açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), belediye binasındaki Atatürk posteri ve Türk bayraklarının kaldırılmasına...

Sonraki haber