Anasayfa GÜNCEL Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

Dünya Tabipler Birliği ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi’nden, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” dediği için yarın hakim karşısına çıkacak TTB Merkez Konseyi Üyeleri’ne destek geldi

TTB 2016-2018 Merkez Konseyi üyeleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı basın açıklamaları sebebiyle yarın hakim karşısına çıkacak. Duruşma öncesi Dünya Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi önceki dönem Başkanı Dr. Jacques de Haller, TTB’ye destek olduklarının altını çizen bir açıklama yaptı.

TTB’de düzenlenen “Mesleki Bağımsızlık ve Barış Savunusu” konulu panelde konuşan Dünya Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi önceki dönem Başkanı Dr. Jacques de Haller, TTB’nin savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirdiği için yargılanmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Kloiber ve Haller yarın 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmayı izleyeceklerini söyledi.

HALK SAĞLIĞI İÇİN UYARI SORUMLULUĞUMUZ VAR

Panelde ilk sözü alan Dünya Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber, “Savaşın olası sonuçlarına dair uyarıda bulunmak bizim etik sınırlarımızın ve köklerimizin parçasıdır.  TTB’nin yaptığı da tam olarak budur” dedi.

TTB ile dayanışmak ve destek olmak için geldiklerini belirten Kloiber, şöyle konuştu: “Halkın sağlık hakkı vardır ve bu hak bugünlerde insan hakkı olarak görülmektedir.  Doktorlar olarak tanı koyma ve tedavi etmenin yanı sıra bu sorunların önlenmesi de bizim sorumluluğumuzdur. Bu hizmeti en iyi şekilde sunmak için de mesleki özerkliğe ihtiyacımız vardır. Sorunları önlemek için de serbest olmamız gerekir. Kamu sağlığı ve hastalarımızın sağlığının iyileşmesi için bulunduğumuz koşulların önemli olduğunu biliyoruz. Savaş riski ise hem kamu sağlığını hem de bireysel sağlığı yakından ilgilendirir. Biz doktorlar olarak bununla ilgili konuşma sorumluluğuna sahibiz. Ayrıca toplumu bilgilendirme sorumluluğuna da sahibiz. Şiddetsiz bir çalışma ortamı istiyoruz. Sağlık durumu barışa giden yolda bir köprüdür. Biz barış ve iyi olma haline dair sorumluluğumuzun tamamen farkındayız.  Savaşın olası sonuçlarına dair uyarıda bulunmak bizim etik sınırlarımızın ve köklerimizin bir parçasıdır.  TTB’nin doğru şeyi yaptığınıza inanıyoruz.”

TTB GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ

Daha sonra konuşan Avrupa Hekimler Daimi Komitesi önceki dönem Başkanı Dr. Jacques de Haller ise, “Bizim etik rehberimiz bir saldırıya uğradığında bütün tıp camiasına zarar veriyor ve bizlerin harekete geçmesi konusunda çağrıda bulunuyor.  TTB Avrupa hekimler üyesi olarak görevini yerine getirdi” dedi. “Etik prensiplerimizden bir tanesi hastalarımızın sağlığının korunması ve geliştirilmesidir. Bu da toplumda sağlığın geliştirilmesiyle ilgilidir” diyen Haller, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hekimler için hastalığı iyileştirmek çalışmamızın bir parçası iken hastalıkların tüm kademelerde önlenmesi çok çok daha elzemdir. Savaş insanları öldürür, insanları yoksullaştırır.  Dünya Tabipler Birliği’nin bu konudaki bakış açısı tabiplerin savaşla ilgili sorumluluğu olduğudur. Bir buçuk yıl önce TTB’nin yaptığı ‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ açıklaması tıbbi etikle tamamen uyumludur. Dünyanın neresinde olursa olsun tabiplerin bunu tekrar etme ve hatırlatma sorumluluğu vardır. Biz de böyle tavır alan arkadaşlarımıza tam destek oluyoruz.”

BİRGÜN TV'Yİ YOUTUBE'DA TAKİP EDİN

11,429AbonelerABONE OL
- Reklam -

SON HABERLER

Zarif: ABD İran’a yönelik ekonomik savaşa son verirse Trump yönetimiyle görüşebiliriz

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde gazetecilere...

Kılıçdaroğlu’ndan ‘Erbil’ açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Erbil'deki saldırı ile ilgili açıklamada bulundu. ...

Jigolo olmak istedi, 4 bin lira dolandırıldı

İnternette gördüğü bir arkadaşlık sitesinde jigolo olmak için form dolduran 23 yaşındaki...

CHP’li Ağbaba: KHK ile ihraç edilen 46 kişi yaşamına son verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "20 Temmuz 2018'de kaldırılan olağanüstü hal...

Çavuşoğlu’ndan Erbil’de yaşanan saldırıya ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erbil'deki saldırıyla ilgili konuştu.

Kredi borcu kıskacında bir halk: Telefonu sessizde kullanıyoruz!

Kamera: Gamze TürkkaynağıMikrofon: Meral DanyıldızTürkiye Bankalar Birliği...

Houston Rockets Westbrook’u kadrosuna kattı

Amerikan Basketbol Ligi ekiplerinden Houston Rockets, Chris Paul takası karşılığında Oklahoma City...

‘El Chapo’nun cezası belli oldu

ABD'de tutuklu bulunan Meksikalı uyuşturucu baronu Joaquin "El Chapo" Guzman hakkında görülen...

Muğla ormanları yanmaya devam ediyor: Bu sefer de Köyceğiz’de yangın çıktı

Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangının söndürülmesi...

Batı Şeria’da Filistinli tutuklunun ölümünü protesto edenlere saldırı

Batı Şeria'da 31 yaşındaki Filistinli tutuklu Nassar Takatka'nın dün sabah İsrail hapishanesinde...

Sonraki haber