-Reklam-
Anasayfa GÜNCEL Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

Dünya tabip örgütlerinden TTB’ye destek

Dünya Tabipler Birliği ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi’nden, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” dediği için yarın hakim karşısına çıkacak TTB Merkez Konseyi Üyeleri’ne destek geldi

TTB 2016-2018 Merkez Konseyi üyeleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı basın açıklamaları sebebiyle yarın hakim karşısına çıkacak. Duruşma öncesi Dünya Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi önceki dönem Başkanı Dr. Jacques de Haller, TTB’ye destek olduklarının altını çizen bir açıklama yaptı.

TTB’de düzenlenen “Mesleki Bağımsızlık ve Barış Savunusu” konulu panelde konuşan Dünya Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber ve Avrupa Hekimler Daimi Komitesi önceki dönem Başkanı Dr. Jacques de Haller, TTB’nin savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğunu dile getirdiği için yargılanmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti. Kloiber ve Haller yarın 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşmayı izleyeceklerini söyledi.

HALK SAĞLIĞI İÇİN UYARI SORUMLULUĞUMUZ VAR

Panelde ilk sözü alan Dünya Tabipler Birliği Genel Sekreteri Dr. Otmar Kloiber, “Savaşın olası sonuçlarına dair uyarıda bulunmak bizim etik sınırlarımızın ve köklerimizin parçasıdır.  TTB’nin yaptığı da tam olarak budur” dedi.

TTB ile dayanışmak ve destek olmak için geldiklerini belirten Kloiber, şöyle konuştu: “Halkın sağlık hakkı vardır ve bu hak bugünlerde insan hakkı olarak görülmektedir.  Doktorlar olarak tanı koyma ve tedavi etmenin yanı sıra bu sorunların önlenmesi de bizim sorumluluğumuzdur. Bu hizmeti en iyi şekilde sunmak için de mesleki özerkliğe ihtiyacımız vardır. Sorunları önlemek için de serbest olmamız gerekir. Kamu sağlığı ve hastalarımızın sağlığının iyileşmesi için bulunduğumuz koşulların önemli olduğunu biliyoruz. Savaş riski ise hem kamu sağlığını hem de bireysel sağlığı yakından ilgilendirir. Biz doktorlar olarak bununla ilgili konuşma sorumluluğuna sahibiz. Ayrıca toplumu bilgilendirme sorumluluğuna da sahibiz. Şiddetsiz bir çalışma ortamı istiyoruz. Sağlık durumu barışa giden yolda bir köprüdür. Biz barış ve iyi olma haline dair sorumluluğumuzun tamamen farkındayız.  Savaşın olası sonuçlarına dair uyarıda bulunmak bizim etik sınırlarımızın ve köklerimizin bir parçasıdır.  TTB’nin doğru şeyi yaptığınıza inanıyoruz.”

TTB GÖREVİNİ YERİNE GETİRDİ

Daha sonra konuşan Avrupa Hekimler Daimi Komitesi önceki dönem Başkanı Dr. Jacques de Haller ise, “Bizim etik rehberimiz bir saldırıya uğradığında bütün tıp camiasına zarar veriyor ve bizlerin harekete geçmesi konusunda çağrıda bulunuyor.  TTB Avrupa hekimler üyesi olarak görevini yerine getirdi” dedi. “Etik prensiplerimizden bir tanesi hastalarımızın sağlığının korunması ve geliştirilmesidir. Bu da toplumda sağlığın geliştirilmesiyle ilgilidir” diyen Haller, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hekimler için hastalığı iyileştirmek çalışmamızın bir parçası iken hastalıkların tüm kademelerde önlenmesi çok çok daha elzemdir. Savaş insanları öldürür, insanları yoksullaştırır.  Dünya Tabipler Birliği’nin bu konudaki bakış açısı tabiplerin savaşla ilgili sorumluluğu olduğudur. Bir buçuk yıl önce TTB’nin yaptığı ‘Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur’ açıklaması tıbbi etikle tamamen uyumludur. Dünyanın neresinde olursa olsun tabiplerin bunu tekrar etme ve hatırlatma sorumluluğu vardır. Biz de böyle tavır alan arkadaşlarımıza tam destek oluyoruz.”

- Reklam -

SON HABERLER

Mazbata Online’a ‘ek paket’: “Bu bölümde İmamoğlu’nun yardımına Kılışdar da geliyor”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerine dair hazırlanan 'Mazbata Online' oyunun ikincisi...

Kılıçdaroğlu’nun saldırıya uğradığı köyün muhtarı: Utanç duyuyoruz, özür ziyaretine gideceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik saldırının yapıldığı Akkuzulu köyünün muhtarı Halil...

“Plastik atıkların yeni adresi Türkiye”

Çevre Örgütü Greenpeace'in yayımladığı yeni rapora göre, Çin'in yurt dışından plastik atık...

Mardin’de tarihi yapılar yağmurdan yıkıldı

Mardin'de bu yıl mevsim normallerinin üzerinde yağmur yağması sel baskınlarının yanında tarihi...

Sri Lanka’daki saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 310’a yükseldi

Sri Lanka’da Paskalya gününde kilise ve otelleri hedef alan saldırılarda hayatını kaybedenlerin...

Afyonkarahisar’da hamile tilkiyi öldürdüler

Afyonkarahisar'da silahla vurulan gebe tilki tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Kılıçdaroğlu’na saldıranlara destek olan okul müdürüne büyük tepki: Çocuklarımız bu zihniyete teslim edildi

İzmir'de Çiğli Selim Diniz İlkokulu Müdürü Ayşe Çevil'in, CHP Genel Başkanı Kemal...

Tarantino, “Once Upon A Time In Hollywood” karakterlerini anlattı

Quentin Tarantino, Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt’i aynı filmde buluşturan "Once Upon...

İmamoğlu ve Yavaş koltuklarını çocuklara bıraktı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 23...

Sri Lanka Savunma Bakanı: Saldırılar Yeni Zelanda’nın misillemesi

Sri Lanka Savunma Bakanı, kilise ve otelleri hedef alan bombalı saldırıların Yeni...

Sonraki haber